Voorwoord Met het verschijnen van dit jaarboekje is het precies tweehonderd jaar geleden dat de Slag bij Castricum woedde. De herdenking is in volle gang. De Stichting Werkgroep Oud-Castricum heeft even als de Stichting Herdenking 1799 uit Castricum. dit jaar veel ener gie gestoken in het onder de aandacht brengen van de gebeurtenis sen van tweehonderd jaar geleden. Zo is op 6 oktober - de 'dag van de Slag' - een monument onthuld bij het nieuwe gemeente huis, is een uitvoerige tentoonstelling in de Nederlands Hervormde kerk geopend en is dit 22e jaarboekje verschenen met als hoofd thema de gebeurtenissen in 1799. Al eerder is in deze zomer door de stichting 'De Kennemer Delta* in samenwerking met 'Oud- Castricum' een 'gouden' herdenkingsmunt uitgegeven om ook hiermee te herinneren aan de grootste oorlog die ooit in Noord- Holland heeft gewoed. Een serie veldslagen richtte een slachting aan onder tienduizenden Engelse, Russische, Franse en Bataafse soldaten. Noord-Hollandse dorpen bleven als rokende puinhopen achter. In Castricum werd de strijd beslist. Ons dorp kreeg een plaats in de geschiedenisboekjes. De opbouw van een nieuw staatsbestel, met gelijke rechten voor alle burgers, kon door deze overwinning op de Engelsen en Russen worden voortgezet. Het jaar 1999 is voor de werkgroep ook een bijzonder jaar vanwe ge de resultaten die zijn geboekt met de plannen voor de uitbrei ding van het gebouwtje van 'Oud-Castricum'. Van de Nederlandse Spoorwegen is hiervoor een perceel grond aangekocht. Ook heb ben burgemeester en wethouders, en de gemeenteraad zich uitge sproken vöör deze uitbreiding en hun steun toegezegd aan wijzi ging van het bestemmingsplan. Bij de werkgroep worden nu plan nen en ideeën ontwikkeld voor de uitbreiding. Met de bouw en de inrichting zullen hoge kosten zijn gemoeid. De werkgroep doet nu al een beroep op vrienden, donateurs, bedrijven en een ieder die een plaatselijke oudheidkamer en/of de activiteiten van de werk groep ondersteunen om onze stichting financieel bij te staan. In de afgelopen zomer is er door de werkgroep ook een boekje uit gebracht met een fietsroute die leidt langs allerlei interessante natuur- en cultuurhistorische elementen in het landschap. De route voert onder andere langs de grenzen van de gemeente, zoals de Korendijk (grens met Heemskerk) en de Zanddijk (tussen het noorden van Bakkum en Limmen). In de beschrijving wordt de ontstaansgeschiedenis van het landschap nader toegelicht. Deze keer dus als hoofdthema in het jaarboekje de oorlog van 1799 en de Franse tijd, verdeeld over twee artikelen. Het eerste artikel, van Jan Zuurbier, gaat vooral in op de maatschappelijke ontwikkelingen die aan de oorlog vooraf gingen, op de invasie en het verloop van de strijd, uitmondend in de slag bij Castricum en de betekenis van de overwinning op het hervormingsproces in Nederland. Wim Hespe beschrijft de plaatselijke gebeurtenissen in de Franse periode (1795 - 1813), de betekenis van de schout van Castricum, Joachim Nuhout van der Veen, voor de plaatselijke- en ook voor de landelijke politiek, de gevoelens die onder het volk leefden en rijkdom en armoede in Castricum aan het einde van de Franse tijd. Verder bevat dit jaarboekje een grote variatie van korte onderwer pen. Achtereenvolgens een artikel van Ernst Mooij over akkerland uit de middeleeuwen onder de duinen van Castricum. Naar aanlei ding van het 90-jarig bestaan van het ziekenhuis Duin en Bosch wordt door Gerrit Schumm aandacht geschonken aan Dr. J.W Jacobi, de eerste geneesheer-directeur, en de ontstaansgeschiede nis van het ziekenhuis, als ook aan de begraafplaats van Duin en Bosch, die vanwege zijn bijzondere ligging en inrichting als monument wordt gezien. In de vaste rubriek rond een straat of buurt in Castricum deze keer de geschiedenis en de bewoners van de Brakersweg. Deze weg is in de middeleeuwen als dijkje aangelegd. Uitvoerig aandacht in dit jaarboekje voor de geschiedenis en stam boom van de Castricumse familie Hollenberg. Deze familie heeft zijn oorsprong in Duitsland en heeft zich omstreeks 1720 in Rustenburg bij Ursem gevestigd. Ongeveer 70 jaar later trekt de familie Hollenberg naar Akersloot. Na enkele generaties in Akersloot waaiert de familie Hollenberg uit over onze regio. Momenteel wonen nergens zoveel Hollenbergen als in Castricum. Verder vindt U in dit jaarboekje de vaste rubrieken als Castricum honderd jaar geleden, het jaarverslag en de kroniek van 1998. Ik wens U veel leesplezier Simon Zuurbier voorzitter Gevecht bij Castricum. 2

Jaarboek Oud Castricum | 1999 | | pagina 2