kool, wat botmateriaal en twee kleine zeventiende-eeuwse pijpen- kopjes. Tijdens het graafwerk kwamen geen sporen van bewoning uit de Romeinse tijd of de middeleeuwen aan het licht. Wel werden er enkele losse brokstukken van zogenaamde kloostermoppen ge vonden. Het is goed mogelijk dat deze stenen van het rond 1575 ver woeste kasteel Kronenburg naar hier zijn aangevoerd. Ter gelegenheid van de tentoonstelling "Begraven Dorp" van de cember 1997 tot maart 1998 in het bezoekerscentrum van de PWN "De Hoep", heeft de werkgroep een brochure over de opgraving in de Oosterbuurt uitgebracht. Deze opgraving werd in 1995/1996 uit gevoerd door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. Werkgroep inventarisaties Het invoeren van allerlei gegevens in de computer, waaronder een nieuwe versie van het boekenbestand, kreeg dit jaar een vervolg. Verder is een start gemaakt met het opnemen van berichten uit oude kranten en is het werk voortgezet aan het invoeren van verschillen de oude acten en andere archiefgegevens. Vele ansichtkaarten en fo to's zijn in de computer ingescand. Er zijn reeds veel gegevens over Castricum uit de archieven van Alkmaar en Haarlem in de compu ter opgenomen en het beleid van het bestuur van de werkgroep is erop gericht hier zo veel als mogelijk mee door te gaan. Werkgroep jaarboekje en archiefonderzoek: Er is bijzonder veel werk verzet voor de artikelen in het jaarboekje. Een groot aantal leden is intensief betrokken bij het schrijven en re digeren van het jaarboekje. Op dinsdagavonden en ook wel op za terdagochtend. bezochten enkele leden verschillende archieven in de regio. Vooral het regionaal archief Alkmaar werd intensief bezocht. De dinsdagavondploeg is het afgelopen jaar versterkt en bracht veel bruikbaar materiaal voor het jaarboekje aan het licht. In samenwer king met de werkgroep inventarisaties wordt al het gevonden mate riaal goed beschreven en ook voor anderen toegankelijk gemaakt. Werkgroep financiën: Door de aanwas van donateurs, de verkoop van het jaarboekje en het nieuwe fotoboek is 1997 financieel een positief jaar geweest. Fotowerkgroep: De fotowerkgroep is dit jaar weer zeer actief geweest met de ver schillende presentaties, de uitgifte van een kaartspel met foto's van oud en nieuw Castricum en het beschikbaar stellen van foto's voor allerlei publicitaire doeleinden. Het rubriceren en toegankelijk ma ken van het foto-archief is zeer ver gevorderd, waarbij het inscannen van de foto's een grote steun is. Ook op andere manieren is aan de weg getimmerd, zoals met enkele diapresentaties van Jaap Stuifbergen en Loek Zonneveld. Ook beleefde het fotoboek Castricum en Bakkum in vervlogen jaren dat eind 1996 was uitgebracht en al snel was uit verkocht, een kleine herdruk. Public relationsDe Stichting Werkgroep Oud Castricum heeft af gelopen jaar vele malen in de krant gestaan door eerder genoemde activiteiten en publicaties, en ook door de rubrieken Oud en Nieuw. Verder is er met een 'direct mailing' aandacht besteed aan een straat naam Henri Dunant voor de bewoners van die straat. Uitbreiding collectie De collectie is met meerdere kleine schenkingen uitgebreid; de be langrijkste aanwinst hebben we aangekocht: het is een geweer uit de periode van de Slag bij Castricum. Samenwerkingsverbanden Door de werkgroep is gedurende het afgelopen jaar in verschillende plaatselijke en regionale verbanden samengewerkt of er is in bepaalde gevallen door de werkgroep hulp toegezegd. Het betreft de volgen de samenwerkingen: - Medewerking aan het inrichten van een tentoonstelling in de oude Pancratiuskerk t.b.v. de opgerichte Stichting "Castricums Monument Ons een Zorg". Deelname in de werkgroep "Herdenking 1799". - Deelname in de werkgroep "Standbeeld Slag bij Castricum". - Deelname aan en voorzitterschap van "Regionaal overleg historische verenigingen Midden- en Noord-Kennemerland". - Deelname organisatie Open Monumentendag Bestuur, leden en donateurs: Op 31 december 1997 was het bestuur als volgt samengesteld: S.P.A. Zuurbier, voorzitter W.A.M. Steeman, secretaris M.G.J. Schiermann. penningmeester mevr. T. Sminia, lid H.M. Vermanen, lid L. Zonneveld, lid Aan de werkavonden in de werkruimte "De Duijnkant" en andere activiteiten van de werkgroep werd door een dertigtal werkende le den deelgenomen. Het aantal donateurs bedroeg op 31 december 1997 1194. Ten opzichte van 1996 is dat een toename van 60. Het aantal werkende leden en donateurs samen bedraagt 1224. Aan alle werkende leden komt veel dank en eer toe voor de enorme inzet en de vele bijdragen aan het werk van de Stichting Werkgroep Oud-Castricum in het afgelopen jaar. W.A.M. Steeman Bij de overhandiging van het 20e jaarboekje aan oud-medewer kers van de melkfabriek 'De Holland'v.l.n.r.: S.P.A. Zuurbier, S. Admiraal, Th. Lute, mevr. T. Hemstede-Gorter en mevr. C. Zonneveld-Dijkman 62

Jaarboek Oud Castricum | 1998 | | pagina 62