Jaarverslag 1997 Het jaar werd geopend op 4 januari met een fototentoonstelling van de Werkgroep Oud-Castricum bij de nieuwjaarsreceptie van het Gemeentebestuur van Castricum. Twee leden van de werkgroep heb ben in overleg met de Gemeente Castricum nieuwsfoto's over Castricum geselecteerd en een presentatie gemaakt van deze selec tie, aangevuld met archieffoto's van de werkgroep. De presentatie kreeg veel belangstelling. Op 14 april ontving de werkgroep in de werkruimte "De Duijnkant" een groep vertegenwoordigers van de werkgroep Oud-Balatonfüred. Met name Lydia Nerneth en Jozef Palfi zijn bekenden voor de leden van de werkgroep geworden en de vriendschapsbanden zijn weer versterkt. De werkende leden van de werkgroep gingen op 14 juni gezamen lijk op excursie, dit keer in Dordrecht met o.a. een bezoek aan de Grote Kerk, het Dordts museum en een stadswandeling; een zeer ge slaagde dag met culturele en oudheidkundige aspecten die de leden van de werkgroep zeer aanspraken. Tijdens de landelijke Open Monumentendag op 13 september was er ook open huis in de werkruimte "De Duijnkant": een prima gele genheid voor belangstellende Castricummers om eens een kijkje ach ter de schermen te nemen. De werkgroep verzorgde op deze dag ook een fototentoonstelling over het onderwijs in de oude school aan de Van Oldenbarneveldweg te Bakkum. De provinciale Stichting Regionale Geschiedbeoefening organiseerde eind september een historische markt in de Grote Kerk te Alkmaar, waaraan vele historische verenigingen uit Noord-Holland deelna men. Ook de werkgroep Oud-Castricum gaf acte de présence met een aardig gevulde stand waarin vooral de laatste opgraving in de Oosterbuurt veel aandacht kreeg. Het 20e jaarboekje werd gepresenteerd op 23 oktober. De werkende leden en hun partners waren bijna voltallig aanwezig bij deze fees telijke gebeurtenis in restaurant "De Heerlijkhyd". Niek Kaan licht te zijn hoofdartikel over de melkfabriek "De Holland" toe. waarna enkele oud-medewerkers van de melkfabriek een exemplaar van het 20e boekje kregen uitgereikt. Een van de meest boeiende donateursavonden uit haar historie had de werkgroep op 20 november. De opkomst van donateurs en be langstellenden op deze avond was bijzonder groot en de lezing van Hans van Weenen over Kronenburg en de nieuwste vondsten en in zichten kreeg veel waardering van alle aanwezigen. Gedeputeerde van Noord-Holland, mevrouw Van Diepen, opende op 19 december in PWN-bezoekerscentrum de tentoonstelling "Begraven Dorp" over de archeologische opgravingen in de Oosterbuurt. De werkgroep verzorgde de catalogus voor deze ten toonstelling. Ter gelegenheid van deze opening heeft mevr. Van Diepen namens het provinciebestuur toegezegd dat er alles aan ge daan zal worden om het gebied Kronenburg een beschermde status te geven. De zes werkgroepen In de werkruimte "De Duijnkant" vergaderen de werkende leden van de werkgroep regelmatig en hier vinden ook voor een deel de acti viteiten van de verschillende werkgroepen plaats. Door de vele ac tiviteiten en de grote deelname daaraan, werd de behoefte aan een ruimer onderkomen steeds duidelijker merkbaar. Het bestuur van de werkgroep is daarom begonnen een concrete invulling voor een gro tere werkruimte voor te bereiden. Werkgroep archeologie'. In voorgaande jaren werden archeologische activiteiten vooral ont plooid tijdens graafwerkzaamheden ten behoeve van wegenbouw, vijveraanleg en woningbouw, ook wel genoemd: volgend onderzoek. Aansluitend op het archeologisch monumentenbeleid van de pro vincie Noord-Holland werd begin 1997 besloten om meer te gaan doen aan archeologisch vooronderzoek binnen het bebouwingsge- bied van Castricum. Van het buitengebied werd een aantal jaren ge leden door de Stichting Regionaal Archeologisch Archivering Project (RAAP) al een archeologische inventarisatie gemaakt. Het provinciaal beleid richt zich in beginsel op behoud van archeo logisch waardevolle gebieden en als dat niet mogelijk is, op archeo logisch vooronderzoek ruim voor aanvang van noodzakelijke grond werkzaamheden. Voor het kunnen uitvoeren van een archeologische inventarisatie bin nen Castricum moeten contacten gelegd en onderhouden worden met de gemeente, grondeigenaren, aannemers en de provinciaal archeo loog. Met een boorprogramma en een goede registratie hopen we een bijdrage te kunnen leveren aan het archeologisch beleid van de pro vincie. Op 2 april hebben een achttal leden van de werkgroep deelgenomen aan een booronderzoek op een braakliggend terrein tussen de spoor lijn en de nieuwbouw aan de Gesina Veldtstraat. Er werden geen spo ren van vroegere bewoning waargenomen. Onder de bouwvoor be vond zich een pakket wadzand met zeeschelpjes, op iets grotere diep te bevond zich blauwzand, lichtelijk vermengd met klei. Met toestemming van grondeigenaar Duin hebben enkele leden van de werkgroep op 9 april aan de Provinciale weg tussen Bakkum en Limmen een omgeploegd en opnieuw ingezaaid weiland belopen. Het perceel ligt op enige afstand achter de boerderij, direct grenzend aan de oostkant van de spoorlijn. Er werden geen sporen van vroe gere bewoning aangetroffen. Een opgedroogde drijfmestfilm op het land bemoeilijkte de waarnemingen. In mei hebben leden van de werkgroep deelgenomen aan een jaag- padwandeling door de Egmondermeer. Onder leiding van de heer De Zwart werden de jaagpaden gevolgd langs de Hoever- en de Bindervaart, vaarwegen die onlosmakelijk met de geschiedenis van het slot op de Hoef en de abdij van Egmond zijn verbonden. Eind mei maakte de archeologische werkgroep een fietstocht langs mo gelijk archeologisch interessante gebieden rond Castricum. De be doeling was om een voorstelling te krijgen van deze, steeds weer in gesprekken genoemde locaties en zo met elkaar prioriteiten te stel len in verband met toekomstige archeologische verkenningen. In augustus werd op de locatie van het voormalige politiebureau aan de Brink een booronderzoek verricht. De bovengrond was ernstig verstoord; hieronder bevond zich wadzand. Opvallend was dat bij verschillende boringen veel schelpen in de bovenlaag van de wad zandlaag voorkwamen. Sporen van vroegere bewoning werden niet aangetroffen. Op maandag 4 augustus werd de boerderij van Piet Dam aan de Doodweg door brand getroffen. In november heeft de werkgroep op deze plaats een archeologische verkenning uitgevoerd. Er werden drie wateiputten blootgelegd; twee inpandige weiwaterputten en een uitpandige regenwaterput. Wegens het ontbreken van bronbemaling konden de dichtgestorte putten niet geheel leeggehaald worden. Uit de putinhouden kwamen geen bijzondere vondsten tevoorschijn. Een klein deel van de boerderijplaats werd machinaal uitgegraven en af gevlakt. Tijdens het schaafwerk werd een vierkante insteek zicht baar. De vulling bestond uit een vettige lichtbruine massa met houts- 61

Jaarboek Oud Castricum | 1998 | | pagina 61