Castricum - Honderd jaar geleden De belangrijkste gebeurtenissen in Castricum van nu honderd jaar geleden zijn opgespoord met behulp van de gemeenteraadsnotulen, de inkomende - en uitgaande stukken van de Gemeente Castricum, de provinciale bladen, de burgerlijke stand registers etc. In het jaar 1897 is in Castricum niets bijzonders gebeurd. De onderwerpen die in dit overzicht worden genoemd, betreffen geen zwaarwichtige za ken, maar zijn vermeld om de sfeer van die tijd te schetsen. Op 1 januari 1897 bestaat het gemeentebestuur uit burgemeester Johannes Mooij, de wethouders Wulbert Melker en Jacob Kuijs, en de raadsleden Arie Asjes, Henricus Franse, Jan Schuijt, Cornelis Spaansen en Jan Twisk. In deze periode bedraagt het aantal inwoners ruim 1800; op 1 jan. 1897 telt Castricum 1806 inwoners, op 31 dec. 1897 is dit aantal toe genomen tot 1827; in dit jaar worden in Castricum 59 kinderen ge boren; er worden 8 huwelijken gesloten en er overlijden 22 perso nen. Door het geboortenoverschot van 37 en doordat er 16 personen meer zich elders vestigen (109) dan er in Castricum komen wonen (93), neemt het inwonertal met 21 personen toe. 24 februari 1897 De gemeenteraad vraagt ontheffing aan Gedeputeerde Staten van de verplichting tot het doen geven van onderwijs in het onderwijsvak: 'vrije- en orde oefeningen der gymnastiek' voor de tijd van vijf ach tereenvolgende jaren vanaf 1897 vanwege het feit dat het schoolge bouw en het schoolterrein dit niet toestaan en het de gemeente be zwaarlijk is daarin te voorzien. Op de Openbare Lagere School, de enige school in Castricum, zit ten volgens een opgave van de gemeente 216 kinderen en er zijn op die school 4 onderwijzers en 1 onderwijzeres. Thamis Ruiter en Gerardus Res, beiden broodbakkersknecht, vragen afzonderlijk aan het Gemeentebestuur toestemming voor het stich ten van een bakkerij aan de Dorpsstraat. Ook Jan Sengers doet een dergelijk verzoek voor een bakkerij te Zuid-Bakkum (aan de Heereweg). Op 15 april krijgen ze alle drie deze vergunning. Uit een opgave van de gemeente aan de Arbeidsinspectie blijken er al verscheidene bakkers in Castricum een zaak hebben. Genoemd worden: Jan Koopstra, Jan Kuijs, B. Zonjee, N.J. Kehl, allen in de Kerkbuurt en C. Admiraal op het Noordeinde (Brakersweg). 19 mei 1897 Onder het vee van verscheidene veehouders komen verschijnselen van tongblaar voor. L.A. van Benthem (houder van het hotel-café op de hoek Dorpsstraat - Bmr. Mooijstraat) vraagt toestemming om op zijn grondgebied voor zijn perceel een waranda te mogen plaatsen en daarvoor op die plaats de bomen te mogen rooien. Boerderij van Cornelis Spaansen aan de Breedeweg. 59

Jaarboek Oud Castricum | 1998 | | pagina 59