Wie was Lide Tulp De wieg van Lide Tulp stond in Dordrecht, waar ze op 25 septem ber 1892 werd geboren. Haar laatste rustplaats is te vinden op de be graafplaats 'Onderlangs' te Castricum. Een klein, simpel monumentje dekt haar graf. Men gaat er - misschien door die haast aandoenlijke eenvoud - gemakkelijk aan voorbij. Het is een kleine grijze sokkel, die wat schuin omhoog een palet draagt met daarop in blokletters haar naam en jaar en datum van geboorte en overlijden: 25-9-1892 en 21-11-1985. Een tijdsspanne van drieënnegentig jaar, die leven en werken van de ook buiten haar dorp Castricum bekend geworden schilderes omvat. Over haar schreef ik dit artikel, een schets van een vrouw, die na haar afscheid van het onderwijs in 1952 in de Jan Hobergstraat 26 woonde en werkte tot ze er drieëndertig jaar later te midden van haar schilderijen stierf. Lide Tulp reeds op hoge leeftijd. erfgenaam van een rijke oom in Leeuwarden, wat hem in de gele genheid stelde zich in te kopen in een drukkersbedrijf in Zutphen. Zo trok Lide nog heel jong met haar ouders van Dordrecht naar het Gelderse, waar ze opgroeide en haar jeugd doorbracht. We weten dat ze als kind al graag tekende en kleurde en met 'kleine frutseltjes' bezig was en blijk gaf over de nodige creativiteit te beschikken. Onderwijs Na de lagere school koos ze voor een onderwijzersopleiding waar naast zij - het was en werd steeds meer haar grote hobby - cursussen in portret- en figuurtekenen en handvaardigheid volgde. In 1910 be haalde ze de onderwijzersakte, gevolgd door de aktes tekenen en handvaardigheid. Als achttienjarige zocht ze zich in het onderwijs een baan: ze was - vond ze - zelfstandig genoeg om de maatschap pij en het echte leven in te gaan. Die baan werd de betrekking van onderwijzeres aan de Openbare Lagere School in de buurtschap Kotten bij Winterswijk voor een klas Een kindertekening van Lide Tulp Op 25 september 1892 was Ruurd Johannes Tulp in het stadhuis van zijn woonplaats Dordrecht bij de ambtenaar van de Burgerlijke Stand om aangifte te doen van de geboorte van een dochter uit zijn huwe lijk met Johanna Margaretha Alida Valkhoff. Die dochter zou als Alida Gezina Tulp door het leven gaan, al zou ze zich in de loop van haar lange leven heel gewoontjes Lide gaan noemen en zo zouden velen uit ons dorp haar leren kennen nadat ze zich in 1949 in Castricum vestigde. Lide was één van de zes kinderen uit het gezin, waarvan drie kinde ren jong zijn overleden en het jongste kind geestelijk gehandicapt was. Haar broer Adolf Ype was een 'rode' onderwijzer, die als lid van de 'Kwekelingenbond' dikwijls optrok met Koos Vorrink, die eerst voorzitter was van de S.D.A.P. en na de oorlog van de Partij van de Arbeid. De grootouders van Lide waren relatief jong, om streeks 1860, aan de cholera overleden. Lides vader Ruurd Johannes Tulp was als boekhouder werkzaam bij een sigarenfabriek en werd van maar liefst 50 kinderen. Daar kon ze het vak leren: - geen sine cure! Driejaar later, in 1914, werd ze benoemd tot onderwijzeres aan een O.L.S. in Vaassen, die ze na twee jaar al weer vaarwel zei, toen ze werd aangesteld als leerkracht bij één van de lagere scholen in Hengelo (O). Daar bleef ze werkzaam tot 1926 en verwisselde ze het oosten des lands voor het westen toen ze, omdat ze iets anders wilde aan een B.L.O.-school in Alkmaar werd benoemd. Na nog een paar jaar in haar oude woonstad Zutphen te hebben gewerkt, trok ze opnieuw naar het westen, naar de randstad, ditmaal naar Beverwijk, waar ze in 1948 werd aangesteld bij het Buitengewoon Lager Onderwijs. Ons dorp koos ze tot woonplaats, ze woonde in de Geelvinckstraat op no. 38. Na eenenveertig jaren bij het onderwijs werd ze in 1952 gepen sioneerd en nam haar intrek in de Jan Hobergstraat 26. Het werd voor de rest van haar leven de plek waar ze zich eindelijk volledig aan haar hobby's kon wijden. Dat was ze ook helemaal van plan, getui- 30

Jaarboek Oud Castricum | 1998 | | pagina 30