Voorwoord In de afgelopen winter was er in PWN-Bezoekerscentrum 'De Hoep' een buitengewoon interessante tentoonstelling te zien. Op de ten toonstelling 'Begraven dorp' werden de belangrijkste vondsten geëx poseerd van de opgravingen in de Oosterbuurt. Bij de tentoonstel ling was een door de Werkgroep Oud-Castricum samengesteld boek je beschikbaar met daarin foto's van opgravingen en bijzondere vond sten en met de nieuwste inzichten in de bewoningsgeschiedenis van Castricum. De tentoonstelling werd geopend door mevr. Van Diepen, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Zij heeft daarbij in haar toespraak namens het provinciebestuur toegezegd alles in het werk te zullen stellen om het gebied rond boerderij Kronenburg een beschermde status te geven. Inmiddels zijn we vele maanden verder en is het er nog steeds niet van gekomen. De waarde van Kronenburg, bijzonderheden over het kasteel en de ontdekking van een nog ou der kasteel Kronenburg werden nog eens uitvoerig en op boeiende wijze belicht door Hans van Weenen op de jaarlijkse donateursavond van de Werkgroep Oud-Castricum in november van het afgelopen jaar. De Stichting Werkgroep Oud-Castricum maakt zich ernstig zorgen over de weilanden in een wijde omgeving van Kronenburg. Deze weilanden bevatten een schat aan sporen en informatie over de vroe gere bewoning, die heel dicht onder de oppervlakte liggen. Onze gro te zorg betreft het op grote schaal egaliseren van de weidegebieden, waardoor deze sporen, die veelal stammen uit de ijzertijd tot heden, verloren gaan. Delen van onze vroegere historie blijven hierdoor voor altijd onbekend. Overigens hebben wij het volste begrip voor de boe ren, die uiteindelijk in het landelijke gebied hun brood moeten ver dienen en ook qua landbouwtechniek met hun tijd mee moeten. In goed overleg met de agrarische sector en de gemeente, moeten op lossingen worden gevonden voor het behoud van ons culturele erf goed. Castricum in de voorgaande jaarboekjes uitvoerig aandacht besteed aan de geschiedenis van de Castricumse groenteveilingen en zijn ge bouwen en de geschiedenis van de melkfabriek 'De Holland' aan de Breedeweg. Als afsluiting van dit thema wordt in dit jaarboekje uit voerig geschreven over de schelpenindustrie. De schelpenvisserij, de opslag van de schelpen op het Schulpstet, het vervoer hiervan over de Schulpvaart en de kalkovens hebben een enorme betekenis gehad in het dagelijks leven van de Castricummers. Velen waren er voor hun bestaan van afhankelijk; het was zeer zwaar werk waar weinig voor werd betaald; velen hadden dan ook een arm bestaan. Vaak waren er strubbelingen over het naleven van de ver ordeningen; een enkeling probeerde deze te ontduiken door onder de prijs te verkopen. Ook de schout Pieter Kieft werd veelvuldig beticht van een oneerlijke handelwijze in de schelpenhandel. Kortom de schelpenvisserij- en handel heeft in de loop der eeuwen veler ge moederen in Castricum bezig gehouden. Jaap Glastra schetst het leven van de in 1985 op drieënnegentig ja rige leeftijd overleden schilderes Lide Tulp. Afgelopen zomer is in de in aanbouw zijnde woonwijk een straatnaam 'de Lide Tulpsingel' naar haar genoemd. Een groot deel van haar oeuvre, circa 200 schil derijen heeft zij aan de gemeente Castricum overgedragen. Op vele plaatsen in de gemeente hangen nog werken van haar. Als vervolg op de publikatie van de geschiedenis en de stamboom van de familie Zonneveld in het vorige jaarboekje verschijnt nu een tweede deel. Zoals ook vorig jaar al werd vermeld zal deze families als verreweg de grootste familie in Castricum over meerdere jaar boekjes moeten worden verdeeld. De achterkleinzoon van de stam vader is Lourens Engelsz Zonneveld. Lourens is dagloner, schel penvisser en vletschipper, woont in het oude raadhuisje van Bakkum en trouwt met Antje Sluijs. Van hun vier zoons Engel, Jan, Lourens en Simon stammen velen af in Castricum en de regio met de naam Zonneveld. In het 20e jaarboekje zijn de afstammelingen van de zoons Engel en Jan zeer gedetailleerd behandeld, in dit jaarboekje volgen die van de zoons Lourens en Simon Zonneveld. Verder vindt U in dit jaarboekje de vaste rubrieken als Castricum honderd jaar geleden, het jaarverslag en de kroniek van 1997. Ik wens U veel leesplezier Het jaar 1996 is in Nederland door verschillende organisaties op het gebied van geschiedenis en monumentenzorg uit geroepen tot het 'Jaar van het Industrieel Erfgoed'. In dat kader werd door de Werkgroep Oud- Schelpenvissers aan het werk Een ander punt van aandacht is momenteel onze werkruimte 'De Duynkant'. Door allerlei activiteiten binnen dit gebouwtje en de uit breiding van het historisch materiaal door o.a. vele schenkingen van de plaatselijke bevolking is deze ruimte veel te klein geworden. Het bestuur van de Werkgroep Oud-Castricum zoekt naar oplossin gen, zoals de uitbreiding van het bestaande ge bouwtje dan wel het betrekken van een andere ruim te. Bij de uiteindelijke realisatie hoopt het bestuur op de financiële hulp van donateurs, van plaatse lijke bedrijven en overige dorpsgenoten die de plaat selijke historie een warm hart toedragen. In dat ka der is het ook verheugend dat het Gemeentebestuur bij de bekendmaking van het nieuwe collegepro gramma in samenspraak met de Werkgroep Oud- Castricum de mogelijkheden van een (klein) his torisch museum wil onderzoeken. S.P.A. Zuurbier voorzitter 2

Jaarboek Oud Castricum | 1998 | | pagina 2