1 1~~l gaande de schelpenhandel. Mogelijkerwijs dat het eigendom van een aantal schulpstetten hiervan een gevolg is geweest. In totaal acht schulpstetten genummerd 1 t/m 8 werden door het bestuur van de 'Algemene Armen' één keer in de vijf jaar in aanwezigheid van de notaris in huur uitgegeven. De schelpenvisser, die een schulpstet huurde, gebruikte in deze periode dit schulpstet voor de opslag van zijn schelpen; de huur bedroeg afhankelijk van de grootte tussen de 6 en 20 gulden per schulpstet per jaar. Op elk schulpstet moest een wit geschilderde paal zijn geplaatst met daarop in zwarte letters de naam en het volgnummer van de schelpenvisser. Volgens het regle ment op de schelpennering werden bij toerbeurt de schelpen per stet afgenomen om in de klaarliggende schuiten te worden geladen. Dat het er niet altijd eerlijk aan toeging, valt te lezen in het voorgaande artikel over de schelpenvisserij. Pieters eerdere huwelijk. De 41-jarige Albert IJpelaan. schelpenvis ser, woont op nr, 2 met zijn 33-jarige zus Maartje en haar drie jonge kinderen Huigje, Frans en Gerrit Baars. Maartje is in 1827 reeds jong weduwe geworden van Teunis Baars. Op nr. 3 woont het kinderloze echtpaar Lammert Nijman, winkelier en Antje Lotte en ook het gezin van Comelis Kool, zijn vrouw Comelia Groentjes en hun 2 kinderen Jan en Jannetje Kool. In de boerderij in de bocht van het Schulpstet (nr. 4) wonen even eens twee gezinnen: de in Bergen geboren Pieter Ranke, oud 45 jaar en schelpenvisser met zijn vrouw Grietje Hollander; zij hadden geen kinderen. Ook woonden hier de 42-jarige Jan van Beek, schelpen visser, zijn vrouw Grietje IJpelaan en hun kinderen Maarten, Frans, Pieter, Pieter (2e), Maartje en Willem. Op nr. 5 woont Hendrik Veldt. oud 33 jaar, schelpenvisser, zijn vrouw De bewoners in 1830 Volgens de volkstelling, die in Castricum in 1830 is gehouden, was het Schulpstet een wijk in Castricum met in totaal 14 huizen op een totaal van 134 huizen in onze gemeente (zie hierover ook het artikel in het 20e jaarboekje: De samenstelling van de Castricumse bevol king in 1830). Deze huizen staan op het nu ook nog geheten Schulpstet en op de Brakersweg tot even voorbij het 'Lange Pannenhuis' Een van de oudste foto' s van het Schulpstet. Rechts staat de boer derij waar de familie Lute woonde. Links achter staat de woning van de familie Kuijs. De ligging van het Schulpstet. de Schulpvaart en de Stetweg met de huizen en de percelen zoals bij de oprichting van het kadaster in 1832 nauwkeurig werden opgetekend. weg water bos weiland bouwland schulpstetten De bewoners op het Schulpstet waren toen logischerwijze nauw be trokken bij de schelpenvisserij en vooral bij de schelpenvaart. Van de 38 mensen, die bij de telling het beroep van schelpenvisser opga ven, woonden er 8 op het Schulpstet; van de 8 schelpenvaarders ech ter woonden er 7 op het Schulpstet en 1 in Bakkum. Op het bijgevoegde kaartje is de situatie van omstreeks 1830 weer gegeven. De huizen zijn genummerd van 1 tot en met 14. Achtereenvolgens laten we hier de bewoners op het Schulpstet in het jaar 1830 de revue passeren. Op nr 1 woont de 61-jarige Pieter Bruin, boer en schelpenvisser met zijn 20 jaar jongere vrouw Maartje Duinmeijer. hun drie jonge kinderen en de 24-jarige Dirk Bruin uit Dieuwertje Waagmeester en hun vier jonge kinderen: Jansje, Catrina, Antje en Klaas. Het volgende huisje is eigendom van het gemeente lijk Armenbestuur (nr. 6). Hier wonen: de 42-jarige Gerrit Schuijt, schelpenvaarder, zijn vrouw Maartje Wijlaards met hun drie kinde ren: Christina, Willem en Anthonie, en verder nog Jan Schol, schel penvaarder, geboren uit een eerder huwelijk van Maartje. Verder woonde in dit huisje de 40-jarige Engeltje Loos, weduwe van Jacob Scholder, met haar kinderen Job, Betje en Marijtje. Jan Zonneveld, oud 56 jaar en schelpenvaarder, woont met zijn twee de vrouw op nr. 7 met zijn zoons uit zijn eerste huwelijk, Lammert en Cornelis, resp. schelpenvaarder en boerenknecht. Op nr. 8 woont 25

Jaarboek Oud Castricum | 1998 | | pagina 25