N.V. Stoomzuivelfabriek „Dl (nl@[LlLA[iTOP0 Schaalvergroting Veehouderij Jacobus Res, Gerrit Louter, Floris Twisk (mede-oprichter in 1904 van de Boerenleenbank) en Cornelis Spaansen verkopen op 8 mei 1918 de kaasfabriek "De Duinstreek' "mei alle machinerieën, losse en vaste gereedschappen, koppen, volgers (n.h. dit zijn de deksels van de kaaskoppen), hakken en bussen" voor 8.000,- aan de Coöp. Inkoopvereniging voor Melkslijters in Amsterdam. Op 18 maart 1919 wordt de fabriek in opdracht van de eigenaar, bij opbod en afslag ge veild in het koffiehuis 'de Vriendschap' in Castricum. De N.V. 'Stoonizuivelfabriek De Holland' ziet zijn kans schoon om zich van deze concurrent te verlossen. Voor een bedrag van 5.896,- gaat de eigendom over en daarmee is het lot van de eerste Castricumse kaas- fabriek bezegeld. De fabriek wordt gesloten en in 1921 wordt het pand doorverkocht aan aannemer Gerardus de Nijs. In 1982 werd het gesloopt voor de bouw van 9 appartementen. In 1922 heeft De Holland nog een tweede melkbedrijfje opgekocht. De melkgrossier Baltus Lute heeft zijn bedrijf aan het Schoutenbosch. Hij is in 1910 eigenaar geworden van het gebouw, door met zijn va der Pieter Lute enige andere percelen te ruilen. Hij koopt melk van de boeren op en verkoopt dat door aan de melkslijters. Melk die over is wordt geleverd aan een melkinrichting in Wormerveer. Lute gaat in 1922 failliet, omdat hij niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen tegenover de Oscar Smitsbank. In koffiehuis Van Benthem worden ook zijn bezittingen, waaronder het fabrieksgebouw bij opbod en af slag aan 'De Holland' verkocht voor/11.250,-. Het gebouw is na aan koop door de fabriek gebruikt voor opslag van oude materialen en het woonhuisgedeelte wordt in 1923 gesplitst in twee woningen, waarin Jan Twisk en Dorus Meijer, melkontvanger van De Holland wonen. Later wordt het hele pand eigendom van veehouder J.C. Twisk. In de twintiger jaren neemt het aantal melkkoeien in Castricum toe. In 1922 zijn er nog 622 stuks en in 1933 worden er 933 geteldDe Holland kan de produktie kennelijk niet alleen aan. Er wordt ook melk met paard en wagen opgehaald voor een fabriek in Wormerveer. Vanuit de Maria Hoeve werd melk getransporteerd voor melkinrichting Assumptio in Amsterdam. De melk werd er gekoeld door het over een soort was bord te laten lopen. Door de ribbels liep koud water. Deze onderne ming was opgezet door Jan Schermer sr.. Piet de Wildt en Cees Poel van de Breedeweg en Cees Kuijs van de Heemstederweg. Tjeerd van Eik De omzet van 'De Holland' stijgt en het aantal personeelsleden wordt uitgebreid. Daarom wordt in 1929 door directeur Baas een assistent directeur gevraagd, die in het bezit is van alle zuiveldiploma's. Op aan beveling van de zeer gerespecteerde Rijkszuivelconsulent dr. L.T.C. Schey wordt de dan twintigjarige Tjeerd van Eik benoemd. Hij heeft zijn praktische opleiding gehad bij de zuivelfabriek 'Eureka' in Binnenwijzend, waar hij op 15-jarige leeftijd al als botermaker werk zaam is. Ook bij de Coöp. zuivelfabriek 'Excelsior' in Heerhugowaard heeft hij ervaring opgedaan. Nadat directeur Baas is geveld door een hartaanval wordt in 1939 de zoon van een van de aandeelhouders, Gerbrand Vis, nog als tijdelijk directeur benoemd, maar in januari 1941 wordt Tjeerd van Eik definitief de opvolger van Jan Pieter Baas. Van Eik: "In de beginperiode nam ik waar voor directeur Baas en liet ik alles bij het oude. Later heb ik veranderingen doorgevoerd die volgens mij nodig waren. Mijn verhouding met Baas is toen op zijn Advertentie van De Holland in 1936. (rechts boven). Het gebouw van de eerste Castricumse kaasfabriek, toen aanne mer De Nijs daar al gevestigd was. (links boven). De melkinrichting van Bal Lute aan het Schoutenbosch in gebruik bij veehouder J.C. Twisk. (links onder). TI CAST MCUM Fabriek van le kwaliteit Melkproducten, Anno 1905 Telegram-adres „Hoica", Telefoon no. 17, Postrekening 95077 VRAAGT uitsluitend „Hoica" Z u ive I p rod ucten Wettig gedeponeerd NATUURBOTER is niet te vervangen, meermalen bekroond. Gerechtigd tot het voeren van het Rijksbotermerk (Nederl. Wapen met bijschriften) vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905.

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 7