Jaarverslag 1996 Het zwaartepunt van de activiteiten in 1996 lag ongetwijfeld bij de archeologische opgravingen in plan Albertshoeve. Vele leden heb ben in 1996 en eigenlijk ook al dat jaar ervoor vele uren en dagen meegeholpen aan de opgravingen, die plaats vonden onder leiding van het ROB en die in mei zijn afgesloten. Daarna brak voor het ROB de tijd aan van bestuderen en uitwerken van de vondstresultaten, wat naar we hopen spoedig zal kunnen uit monden in een uitgebreide tentoonstelling en in een publikatie over de vroege geschiedenis van dit gebied, mede aan de hand van de nieu we inzichten die met de opgraving zijn ontstaan. Van de uitwerking door het ROB hebben de leden van de werkgroep reeds enkele veel belovende zaken kunnen zien tijdens de voorjaarsexcursie van de Werkgroep Oud-Castricum naar onder andere de ROB in Amersfoort. Een overzicht van de voornaamste activiteiten van de werkgroep in 1996: In de laatste week van april is er in het kader van de jumelage een bezoek gebracht aan Balatonfüred door een afvaardiging van 3 leden van de werkgroep, met partners. Bij deze uitwisseling met de Hongaren stond met name de historie centraal. In een ge meenschapshuis in Balatonfüred is een tentoonstelling over Oud- Castricum ingericht, die door vele inwoners van Balatonfüred bezocht is. Tijdens een bezoek aan de plaatselijke oudheidkamer heeft de Castricumse afvaardiging ideeën en werkwijzen kunnen uitwisselen met enkele leden van de pas opgerichte oudheid kundige werkgroep van Balatonfüred. Op de Nationale Monumentendag op 14 september hield de werk groep Open Huis in De Duynkant. Er kwam een redelijk aantal bezoekers, die over het algemeen enthousiast waren over het ge- bodene. Eind oktober is het 19e jaarboekje verschenen: op 31 oktober is het eerste exemplaar in het oude veilinggebouw, thans Dijkman Kaas, overhandigd aan de heer De Bakker, die op het gebied van de veilinghistorie zijn sporen heeft verdiend en ook een belang rijke bijdrage heeft geleverd aan het hoofdthema van het 19e jaar boekje dat handelde over de groenteveilingen te Castricum. Zoals gebruikelijk werd bij de overhandiging een korte inleiding ge houden over het hoofdthema en werd er afgesloten met een ge zellig samenzijn. Op 15 november was in de aula van het Bonhoeffer College de jaarlijkse donateursavond met dit keer voor de afwisseling eens de genealogie als onderwerp. De heer Jos Kaldenbach heeft de lezing gehouden voor een zeer goed gevulde zaal. Op dezelfde avond is tevens het nieuwste ansichtkaartenboekje gepresenteerd "Castricum - Bakkum in vervlogen jaren" door Jaap Stuifbergen en Loek Zonneveld. Dit boekje is in Castricum fantastisch aangeslagen, waardoor het inmiddels - net als overi gens het 19e jaarboekje - volledig is uitverkocht. Door Jaap Stuifbergen en Loek Zonneveld werd er in december in de Agrarische school ook weer een dia-avond verzorgd. De dia-avonden van de werkgroep trekken steevast volle zalen en ook dit jaar was er weer geen stoel onbezet. Vele dia's riepen bij de aanwezigen herinneringen op aan hun jeugd in Castricum. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur van Castricum werd ook door Jaap Stuifbergen en Loek Zonneveld namens de werkgroep een tentoonstelling ingericht van vooral foto's van het afgelopen jaar. De zes werkgroepen In de werkruimte 'De Duijnkant' vergaderen de werkende leden van de werkgroep regelmatig en hier vinden ook voor een deel de acti viteiten van de verschillende werkgroepen plaats. Door de vele ac tiviteiten en de grote deelname daaraan, wordt de behoefte aan een ruimer onderkomen steeds duidelijker merkbaar. Werkgroep archeologie: door enkele leden werd op de werkavonden de restauratie van ar cheologische vondsten ter hand genomen. De werkgroep archeolo gie werd dit jaar uiteraard grotendeels in beslag genomen door het veldwerk en de verslaglegging daarvan. Werkgroep inventarisaties: het opnemen van zoveel mogelijk gegevens in de computer wordt door meerdere leden en op verschillende plaatsen verricht: de in ventarisatie van de bibliotheek van de werkgroep is nagenoeg ge reed. de beschrijving van het ansichtkaarten - archief is grotendeels afgerond. Men experimenteert momenteel met het scannen en het opnemen van het foto-archief in de computer. Reeds veel gegevens over Castricum uit de archieven van Alkmaar en Haarlem zijn even eens ingevoerd, waarbij de door de Werkgroep aangeschafte draag bare computer nu grote diensten bewijst. Het betreft hier vooral ge gevens over allerlei verkopen van land en huizen in de periode 1730 - 1800 in Bakkum en Castricum, over een langdurige twist van de Castricumse schelpvissers met de overheid, en over Bakkum en Castricum in overheidsarchieven in de periode 1700 - 1800. Tenslotte zijn er ook voorbereidingen getroffen voor invoering van de topo grafische kaarten. Werkgroep jaarboekje en archiefonderzoek: er is bijzonder veel werk verzet voor de artikelen in het jaarboekje. Een groot aantal leden is intensief bij het schrijven en redigeren van het jaarboekje betrokken. Op dinsdagavonden en ook wel op zater dagochtend. bezochten enkele leden verschillende archieven in de regio. Vooral het regionaal archief Alkmaar werd intensief bezocht. Het gevonden materiaal werd in samenwerking met de werkgroep inventarisaties vastgelegd en toegankelijk gemaakt. Werkgroep financiën: door de aanwas van donateurs en de verkoop van het jaarboekje en het ansichtkaartenboekje is 1996 financieel een positief jaar geweest. Fotowerkgroep de fotowerkgroep is dit jaar weer zeer actief geweest met de ver schillende presentaties, de uitgifte van een fotoboek en het beschik baar stellen van foto's voor allerlei publicitaire doeleinden. Het ru briceren en toegankelijk maken van het foto-archief is zeer ver ge vorderd. Public relations: Oud-Castricum heeft afgelopen jaar vele malen in de krant gestaan door eerder genoemde activiteiten en publikaties. en ook door de ru brieken Oud en Nieuw. Bovendien is er meegewerkt aan een kalen der voor 1997 met afbeeldingen van Sijf Portegies en andere publi katies. 72

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 72