Deze Jan Adriaansz Pronck gaat ook de achternaam 'van Sonnevelt' gebruiken; zijn kinderen en vooral zijn kleinkinderen stappen volle dig over op de naam Zonneveld. Van Jan zijn o.a. de kinderen Arie, Jacob, Jeroen, Trijntje en Jan bekend. Arie, geboren omstreeks 1660, was duinmeier en schulpenmender, woonde in Castricum en ook een lange periode op de Zijpdijk onder Callantsoog; voor zover bekend, hebben Arie's kinderen het geslacht Zonneveld niet voortgezet. Zoon Jacob Jansz Sonnevelt, geboren omstreeks 1663, was naast duinmeier ook landbouwer en woonde op Noorddorp onder Heemskerk; Jacob trouwde drie keer en overleed te Heemskerk in 1722. Jacob heeft zeer veel nakomelingen. Vele Zonneveldjes die vooral in Heemskerk en ook wel in Uitgeest wonen, kunnen Jacob tot hun voorvader rekenen. De derde hier genoemde zoon was Jeroen Jansz Sonnevelt, werd in Castricum gedoopt in 1664. Ook hij was duinmeier en woonde in Heemskerk en is aldaar in 1719 overleden. Uit zijn huwelijk met Maritie Jans werden zes zoons geboren; deze zoons hebben nako melingen, die o.a. wonen in Alkmaar, Amsterdam, Den Haag, IJmuiden en Zandvoort, Van de vierde zoon Jan zijn geen afstammelingen bekend. I)e Castricumse familie Zonneveld De Castricumse familie Zonneveld is terug te voeren tot ene Engel Laurenszoon Zonneveld, geboren omstreeks 1675, veehouder en wo nende in de Kerkbuurt van Heemskerk. Zijn vader heet dus Laurens Zonneveld. Tot op heden is het niet mogelijk gebleken om een fa milierelatie te bewijzen met de eerder genoemde Cornelis Jeroensz Pronck, omstreeks 1560 te Vogelenzang geboren, die duinmeier is in Heemskerk en uit zijn tweede huwelijk met Neeltje Jans, de zoons Jan en Engel voortbrengt. Deze Engel Cornelis Jeroenszoon is om streeks 1596 geboren en net als zijn vader duinmeier te Heemskerk. Hij trouwt met ene Grietje Willems en zij krijgen een aantal kinde ren, waaronder Laurens Engelszoon, geboren omstreeks 1635 en Gerrit Engelszoon. Deze Gerrit Engelszoon Sonnevelt,geboren rond 1649, was eveneens duinmeier van beroep en woonde in Egmond Binnen; nakomelingen van hem waren voornamelijk woonachtig in Uitgeest en Egmond aan Zee. De hierboven genoemde omstreeks 1675 geboren Engel Laurenszoon Zonneveld zou een zoon kunnen zijn van de oudere broer van Gerrit: Laurens Engelszoon Sonnevelt. Er zijn nu nog onvoldoende gege vens om het bewijs onomstotelijk te kunnen leveren. We beschou wen daarom Engel Laurenszoon Zonneveld als de stamvader van de Castricumse familie Zonneveld. Engel trouwt met de Heemskerkse Aagt Laurens Decker. Hun zoons Henricus en Laurens zetten het geslacht voort. Henricus is brood bakker en woonde vanaf zijn twintigste jaar in Bergen. Zijn nako melingen woonden voornamelijk in Bergen, Hoogwoud, Lutjebroek, Egmond aan den Hoef, Alkmaar, Enkhuizen en Amsterdam. Ook zoon Laurens gaat in Bergen wonen. Na zijn huwelijk met Grietje Bijwaard woont hij in St. Pancras; hun kinderen worden in Oudorp ge doopt. Onder hen vinden we de zoons Engel en Willem. Engel trouwt met Stijntje Pater en gaat in Castricum wonen; over hem straks meer. Willem woonde korte tijd in Schoorl. daarna ca. vijftien jaar in Akersloot en tenslotte in Heiloo. Met zijn vrouw Aafje Vader krijgen zij dertien kinderen, waarvan er velen jong overlijden. Jacob is hun enige zoon die in het huwelijk treedt; hieruit wordt slechts een dochter geboren, waar door het nageslacht van Willem, wat de Zonneveldjes betreft, uitsterft. Engel Zonneveld en Sti jntje Pater De zoon Engel Laurensz Zonneveld trouwt met Stijntje Pater en gaat in Castricum wonen. Van hem stammen alle Castricumse Zonneveldjes af. Uit hun huwelijk worden de zoons Jacob, Lourens,^Cornelis en Jan geboren. Hiervan was Jacob Engelsz Zonneveld arbeider, schel penvisser en schelpenvaarder en woonde op het Schulpstet; uit zijn huwelijk met Maartje de Groot wordt alleen een dochter geboren. Lourens Engelsz Zonneveld, dagloner, schelpen visser en vletschip- per, woonde in het oude raadhuisje van Bakkum, trouwt met Antje Sluijs. Van hun vier zoons Engel. Jan, Lourens en Simon stammen vele Castricumse Zonneveldjes af. Nu in het kort iets over deze vier zoons: 1Engel Lourensz Zonneveld was arbeider, landbouwer, vee houder en woonde op de Brabantse Landbouw en in de Duinontginning. Uit zijn huwelijk met Sientje Sinnige worden Lou (de bulloper), Hein (stamvader van de 'Bonen') en Piet (van Sien) geboren. 2. Jan Lourensz Zonneveld, was boerenknecht, arbeider, schelpenvisser en vletschippcren woonde vooral aan de Duinderbuurt. Uit zijn huwelijk met Trijntje Tromp worden Lou en Jan (witte Jan) geboren. In dit jaarboekje is het nageslacht van Engel- en Jan Lourensz Zonneveld gedetailleerd behandeld. In volgende jaarboekjes volgen die van Lourens- en Simon Lourensz Zonneveld en andere takken. 3. Lourens Lourens Zonneveld is arbeider, landbouwer, woonde in de Duinontginning (het Koningsduin) te Castricum. Onder zijn vele nakomelingen vinden we de o.a. bijnamen 'Lou-, Jan en Jaap van Kees', 'Arie van Lou', 'Grote Gert', Jan- Gerrit en Kees van Lijp. 4. Simon Lourens Zonneveld is arbeider en woonde aan de Duinzijde nabij het Schulpstet. Simon trouwt drie keer, zijn nakomelingen zijn vooral te vinden in Beverwijk. De derde zoon van Engel Zonneveld en Stijntje Pater is Cornelis Engelsz Zonneveld. Cornelis is landarbeider, schelpenvisser en vlet- schipper en woont op het Schulpstet. Uit zijn huwelijk met Guurtje Stet wordt een zoon Engel geboren. Onder diens nakomelingen ko men we de bijnamen 'Dikke Engel' en 'Blauwe Jan' tegen. De vierde zoon van Engel Zonneveld en Stijntje Pater is Jan Engelsz Zonneveld. Jan heeft dezelfde beroepen als zijn broer Cornelis en woont eveneens op het Schulpstet. Uit zijn eerste huwelijk met Maartje Zonneveld worden de zoons Jan, Lambert, Engel en Cornelis gebo ren. Over deze vier zoons in het kort het volgende: 1Jan Jansz Zonneveld ging in Heiloo wonen. Deze Jan is de stamvader van vele Zonneveldjes, die vooral in Heiloo, Oudorp en Beverwijk zijn gebo ren. Alleen zijn kleinzoon Jan Zonneveld trekt naar Castricum: hij is geboren in Heiloo, wordt vanaf zijn 2e jaar thuisgehaald bij zijn ome Jan Butter in Castricum, trouwt vervolgens in 1916 met de Castricumse Veronika Gijzen. Hun tien kinderen worden hier geboren. 2. Lambert Jansz Zonneveld, de tweede zoon, is schelpenvisser en landbouwer en woonde op boerderij Onderlangs; diens enige zoon Jan gaat in 1884 met zijn gezin in Amsterdam wonen. 3. Engel Jansz Zonneveld, de derde zoon. is schelpenvisser, vlet- schipper en woonde evenals zijn eerder genoemde neven, aan het Schulpstet. Uit zijn huwelijk met Grietje Orij wordt een zoon Piet geboren; zijn nakommelingen wonen vooral in Castricum en Egmond Binnen. Bijnamen die in deze tak voorkomen zijn o.a. 'Jaap, Piet en Willem Hoek', 'Pietje en Engel Lak'. 4. Cornelis Jansz Zonneveld, de jongste zoon. is o.a. winkelier en vletschipper en woont eveneens aan het Schulpstet. Uit zijn huwe lijk met Aaltje Everout worden de zoons Pieter, Jan en Heronimus Zonneveld geboren. Hun nakomelingen wonen vooral in Castricum, Alkmaar en Egmond Binnen. Bijnamen die in deze tak voorkomen zijn o.a. 'Pietje Verdomme' en 'Dronken Heert'. Stamboom In het bijgevoegde schema wordt het navolgend uitvoerig behandel de deel van de stamboom van de Castricumse familie Zonneveld weergegeven. Onder de toegevoegde nummers 1 t/m 34 zijn de ge zinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid van het schema zijn alleen de gehuwde mannelijke naamgenoten opgenomen. N.B. Tenzij anders vermeld, hebben in de hierna volgende uitwerking de geboorten, huwelijken en overlijden in Castricum plaatsgevonden. 52

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 52