Het plaatsje Sonnefeld Ook bij onze oosterburen is de naam Sonneveld bekend; op de Duitse wijze wordt het geschreven als 'Sonnefeld' en is al van zeer oude oorsprong. Zo vinden we in Landkreis Coburg in een heuvelachtig landschap - het Sonnefelder Heuvelland - het dorpje Sonnefeld. De geschiedenis van dit plaatsje was vooral verbonden aan het klooster Sonnefeld, dat al voor het jaar 1100 was gesticht. De verspreiding van de naant Zonneveld in Nederland Aan de hand van de gepubliceerde gegevens van de volkstelling van 1947 weten we van elke Nederlandse gemeente hoeveel mensen in dat jaar een bepaalde naam dragen. Zo kunnen we nagaan in welke naamsvarianten de naam Zonneveld wordt gevoerd en door hoeveel mensen en op welke plaatsen in Nederland. In onderstaande tabel is het aantal naamsdragers in het jaar 1947 opgenomen van de ver schillende naamsvarianten: Naamsvarianten met Z aantal met S aantal Zonneveld 2173 Sonneveld 1001 Zonneveldt 60 Sonneveldt 157 Zonnevelt 2 Sonnevelt 113 van Zonneveld 447 van Sonneveld 0 totaal 2682 totaal 1271 De naam Zonneveld komt voor in alle provincies. De oorsprong van de familie is Holland; in Noord- en Zuid-Holland woont ook het over grote deel van alle Zonneveldjes. In Noord-Holland 1071. in Zuid- Holland 862 en in de rest van Nederland 240 personen. Van alle ge meenten in Nederland wonen in Castricum de meeste Zonneveldjes (192), gevolgd door Den Haag (187), Heemskerk (141), Haarlem (125), Beverwijk (102), Rotterdam (100), Amsterdam (91), Vlaardingen (72), Heiloo (65), Voorschoten (56) en Uitgeest (50). De naam Zonneveldt vinden we vooral in de IJmond; de personen stammen af van de Heemskerkse tak. De naam Van Zonneveld vin den we vooral in Zuid-Holland (241), Noord-Holland (88) en Drente (51). De naam Sonneveld komen we in overgrote mate tegen in Zuid- Holland (839). met kleine aantallen gevolgd door Gelderland (47), Noord-Brabant (39) en Noord-Holland (38). De meest bekende naarn- drager is wel de cabaretier Wim Sonneveld, in 1917 in Utrecht ge boren als Willem Benedictus Augustinus Sonneveld. Verschillende families Sonneveld of Zonneveld In de late Middeleeuwen zijn er ook andere combinaties ontstaan met de naam Sonnevelt. Naast de hierboven genoemde Paedze van Sonnevelt en Van Sonnevelt van Oudshoorn komen ook de families Van Blaauw Sonnevelt en Van Sonnevelt van Montfoort voor. Naast de Leidse patriciërsfamilie Van Sonnevelt is er ook een fami lie Van Sonnevelt uit Gouda, waarvan enkele leden in de 15e eeuw lid waren van de Goudse vroedschap. Een grote familie Sonnevelt uit het gebied Delfland-Westland is te rug te voeren tot ene Pieter Dirksz. die geboren is omstreeks 1580 en trouwt met Sara Doensdr. Pieter is rond 1616 leenman te Maasland: zijn zoon Doe Pietersz Sonnevelt zal het geslacht te Maasland voort zetten. De vele nakomelingen worden o.a. te 's-Gravenzande, Kethel, Maasland. Naaldwijk. Pijnacker en Schiedam geboren. In de omgeving van Leiden komt de familienaam Sonnevelt in verschil lende naamsvarianten voor. Een voorbeeld hiervan is Matthijs Corsse van Sonnevelt. boer te Noordwijker- hout, vanaf 1618 pachter van kloos- tergronden en wonende op de Leeuwenhorst aldaar; zijn zoon Pieter is boer te Oegstgeest. Na komelingen hiervan woonden o.a. in Oegstgeest. Rijnsaterwoude, Sassen- heim en Haarlem. In de Betuwe wordt te Enspijk ene Aert Sonneveld in 1705 geboren en in Rumpt in 1733 ene Antonij Sonnevelt; van hun nageslacht is ver der weinig bekend. In Noord-Holland vinden we o.a. ene familie Zonneveld die gedurende vele generaties woont in Broek in Waterland. De stamvader is Jan Claasz Sonneveld, die omstreeks 1710 is geboren. Rond diezelfde tijd is er ene Jan Pietersz Zonneveld geboren, die met zijn gezin woont op de Breesaap te Velsen; vele van zijn nakomelingen zijn te Velsen en Beverwijk geboren. De familie Zonneveld uit onze regio De familie Zonneveld uit onze regio vindt zijn oorsprong in het zui den van Holland en is terug te voeren tot ene Jeroen Jacobsz Pronck, die ca. 1528 is geboren in Vogelenzang en in die plaats het beroep van duinmeier (iemand die de duinen beheert) uitoefent. Jeroen Jacobsz Pronck is vóór het jaar 1612 overleden, want in dat jaar wor den er percelen land door zijn erfgenamen verkocht. Van zijn vader weten we alleen dat hij de naam Jacob draagt. Zijn eigen voornaam Jeroen wordt door zijn nageslacht van generatie op generatie van wege vernoeming doorgegeven. Zo kwam de naam Jeroen Zonne veld tot in de vorige eeuw in onze regio veelvuldig voor. Uit zijn eerste huwelijk worden vier kinderen geboren en uit zijn twee de huwelijk met ene Kniertje Pieters worden acht kinderen geboren, waaronder meerdere zoons, die elk op hun beurt het beroep van duin meier uitoefenen. Zo trekt de oudste zoon Cornelis sr. als duinmeier naar Heemskerk, Engel is duinmeier in Hillegom, Jacob sr. in het Heemstederduin en Zandvoort, Adriaan in Vogelenzang en van Pieter en Jacob jr. weten we dat zij ook het beroep van duinmeier hebben uitgeoefend, doch hiervan is de plaats onbekend. Van deze zoons gaan er in de loop der tijd reeds enkelen de naam Sonneveld gebruiken in plaats van Pronck. De oudste zoon Cornelis Jeroensz uit het eerste hu welijk is geboren omstreeks 1560, woont in Heemskerk en is hoogst waarschijnlijk de stamvader van de Castricumse tak van de familie Zonneveld. De hiervoor genoemde veel jongere zoon Adriaan Jeroensz is geboren omstreeks 1580, is duinmeier in Vogelenzang en trouwde met Maritje Jans Couter; zij krijgen de kinderen Huijbert, Cornelis. Stijntje, Annetje. Kniertje en Jan. Hiervan is de jongste zoon Jan de stamvader van de Heemskerkse tak van de familie Zonneveld. De Heemskerkse familie Zonneveld De bovengenoemde Jan Adriaansz Pronck vestigt zich met zijn vrouw Trijntje Ariaens na het jaar 1660 in Castricum. Jan is omstreeks 1620 in Vogelenzang geboren en was duinmeier van de duinen van re kenmeester Van Swieten en woonde in Overveen. In 1660 koopt hij huis. erf en land in de Castricummer duinen. Hij overlijdt te Heemskerk in 1686. Het wapen van de familie Van Sonnevelt is een gou den schild met drie rode lelies. 51

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 51