De Castricumse familie Zonneveld Het is een vaste gewoonte geworden om de geschiedenis en de stam boom van een Castricumse familie in het jaarboekje op te nemen. Inmiddels zijn er reeds vijftien verschillende Castricumse families in de jaarboekjes behandeld. De familie Zonneveld had eigenlijk veel eerder aan de beurt moeten zijn. omdat deze familie zoveel naamge noten heeft in Castrieum. Dit was echter nog niet het geval, omdat de familie zó ontzettend groot is dat er onvoorstelbaar veel onderzoek en werk voor moet worden verricht. Gelet op de ruimte in het jaarboek je moet de familie Zonneveld ook over meerdere jaarboekjes worden verdeeld. Na vele jaren uitstel zijn we enkele jaren geleden toch ge start met het onderzoek naar de geschiedenis van de familie Zonneveld! De naam Sonneveld of Zonneveld Er hebben vele mensen nu en in de voorgaande eeuwen, teruggaan de tot minstens het jaar 1300, de naam Sonneveld of Zonneveld ge dragen in deze of in een iets aangepaste schrijfwijze. Zo vinden we de naam met aan het eind geschreven een t. d of dt en wordt de naam voorafgegaan al of niet door het woordje 'Van'. Binnen één en de zelfde familie kwamen meerdere schrijfwijzen voor: in vroeger eeu wen nam men dat niet zo nauw. Deze vele mensen horen bij verschillende stammen, waartussen geen enkele familierelatie hoeft te bestaan. De oorspronkelijke naam Sonnevelt zal door verschillende mensen kunnen zijn aangenomen of zij werden door hun omgeving zo genoemd. Zo zullen de oudste naamdragers hun naam hebben ontleend aan de hofstede Sonnevelt, die gelegen was aan de Kaswetering in Valkenburg in Zuid-Holland. Deze hofstede met landerijen moet in grootte tussen de 18 en 20 mor gen gemeten hebben: de hofstede is omstreeks het jaar 1300 gebouwd en in de 14e eeuw al meerdere generaties in handen van het adellij ke geslacht Van Sonnevelt. De adellijke familie Van Sonnevelt Het geslacht Van Sonnevelt behoorde tot een van de oudste adellijke Het landgoed Sonnevelt ca. 1730 (afkomstig uit: GA Leiden, pren- tenverzameling Valkenburg families. Een van de roemrijke leden van dit geslacht is ene Floris Paedze (Paedszoon) van Sonnevelt. die afkomstig is uit de omgeving van Katwijk en Valkenburg in Zuid-Holland en omstreeks het jaar 1365 is geborenIn het jaar 1392 vestigt Floris zich in de stad Leiden en begint daar als korenkoper. Hij treedt tweemaal in het huwelijk en heeft vijf kinderen. In 1434 krijgt Floris de hofstede Sonnevelt in be zit; dit vormt voor Floris een bekroning van zijn succesvolle carrière als burgemeester en schepen van Leiden en als hoogheemraad van het waterschap Rijnland. Bovendien vervult hij na 1420 op diverse ni- veau's bestuurlijke taken in dienst van de landsheer.de hertogen Jan van Beieren en Philips van Bourgondië. Zo is hij een van de kop stukken voor de Kabeljauwse partij in de Hoekse en de Kabeljauwse twisten. Floris overlijdt op respectabele leeftijd in het jaar 1448. De hofstede blijft tot 1539 in het bezit van de familie Van Sonnevelt. In dat jaar wordt Andries Willemsz van Oudshoom eigenaar, die zich hierna Van Sonnevelt van Oudshoorn noemt. Deze Andries is ook niet de eerste de beste. Hij komt uit een Amsterdams patriciërsge slacht en trouwt in 1516 met de Alkmaarse jonkvrouwe Wilhelmina Pietersdr. Paling. Van dit echtpaar bestaan twee schilderijen, die zijn vervaardigd door Maarten van Heemskerck en nog aanwezig zijn in het Alkmaars Stedelijk Museum. Wilhelmina was een dochter van Pieter Claesz Paling, die in zijn tijd een machtig man was. Hij was rentmeester van de abdij van Egntond en bekleedde verschillende functies in de regering van Alkmaar. Het nu nog bestaande proven huis Paling en Van Foreest te Alkmaar is in 1540 bij testament van Pieter Claesz Paling en zijn vrouw Josina van Foreest gesticht. Andries van Sonnevelt van Outshoorn volgde in 1527 zijn schoonvader op als rentmeester van de abdij van Egmond, in 1534 als zetter van de belastingen. Door zijn uitgebreide grondbezit werd hij een van de eerste hoogheemraden van het Hoogheemraadschap der Uitwaterende Sluizen van Kennemerland en West-Friesland. Het middeleeuwse huis Sonnevelt is in de Spaanse tijd vervallen en is na 1632 herbouwd. Deze nieuwe hofstede, getekend omstreeks 1730 (zie afbeelding), staat in 1746 als bouwvallig te boek en is rond het jaar 1784 gesloopt. Fragment van een kaartje uit de 17e eeuw van de omgeving Rijnsburg met daarop aangegeven de ligging van het landgoed 50

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 50