Wie was Cor Heeck Portret van een schilder Wie -nog niet zo veel jaren geleden- eens langs de Bakkummer Stetweg ging en zijn blik even liet dwalen langs de 'onevenzijde van de straat, zou op nummer 27 half in de erker een schildersezel niet zijn ont gaan. Hij zou bij tijd en wijle daarachter een kunstschilder bezig heb ben kunnen zien en misschien een glimp hebben opgevangen van de vele boeken, schilderijen, etsen en aquarellen, die hem omringden, waartussen hij zijn beroep uitoefende, de bewoner van dat pand Zijn naam? Voor Castricum en Bakkum, voor de regio, voor Noord- Holland een begrip: COR HEECK. Over hem schreef ik dit artikel Johannes Cornelis Heeck - 31 mei 1910 in Amsterdam geboren - door liep in de hoofdstad 'met vrucht', zoals men dat vroeger graag noem de, de lagere school en moet in zijn jeugdjaren welhaast een meer dan gewone tekenleerling zijn geweest, die toegelaten werd tot de Rijksacademie voorde Beeldende Kunst, waarde professoren Jurres en Wolter belangrijke leermeesters voor hem werden. Hij maakte zich -gesteund door zijn talent- de technieken van het tekenen, het olie verfschilderen, het etsen en aquarelleren eigen en bestudeerde de gro te impressionisten en expressionisten en de schilders van zijn eigen tijd. Na zijn eindexamen op eigen benen staande, ging hij zich verder bekwamen in het beroep van kunstschilder, dat zeker voor een be ginneling, ook in die tijd nou direct niet zo veel perspectief bood. Hij las veel over de schilderkunst van klassiek tot modern, zoals die zich in de loop der eeuwen had ontwikkeld en zich nog voortdurend bleef ontwikkelen en trachtte de stijlen van die tijd in praktijk te brengen. Daarnaast verdiepte hij zich in de wijsbegeerte en de psychologie met behulp van de vele boeken, die hij bezat en die een mateloze belang stelling bij hem hadden gewekt. Zij maakten hem tot wat hij was: een man met begrip voor de medemens, een karaktereigenschap, die hem in de loop der jaren tot een gezien en gewaardeerd docent maakte bij de vele leerlingen die hij onder zijn hoede kreeg. Zijn artistieke loop baan kreeg er een merkwaardige wending door. Cor Heeck en zijn vrouw Kitty Witte. Tot het begin van de zestiger jaren schilderde hij veel buiten, in de natuur. Zijn latere werk ontstond meestal thuis in zijn atelier/huis kamer. Het omvatte landschappen, portretten en stillevens (vaak met bloemen). Het vangen van het 'mysterieuze licht' was voor hem het doel. Hij maakte een tweetal studiereizen. In 1957 ging hij in op dracht naar Luxemburg, in 1964 met een buitengewone toelage van het toenmalige ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen naar Italië. Op latere leeftijd mocht hij van W.V.C. een eregeld ont vangen wegens zijn persoonlijke verdiensten voor de cultuur in Nederland. Uiteraard exposeerde hij veel. Een greep daaruit: Alkmaar ('De Vest'), Amsterdam ('Arti et Amicitiae'). Assen, Castricum, Egmond aan den Hoef, Heiloo, Zaandijk, Groningen, Zaandam. Zijn werk trok veel belangstelling. Cor Heeck, onaf scheidelijk van zijn sigaar. De woning van de familie Heeck aan de Kramersweg (tegenover het huidige restaurant 'De Heerlykhyd' 47

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 47