roeten uit Jfakkum-Casfricum. De winkel van Daatje van de Poll met speel goed, keukengerei en aanverwante artikelen (nr 12). In vroeger tijd was dit de kruideniers winkel 'De kleine Bazar' van Floor Twisk, zoals nog in de winkelpui is aangegeven (nu pizzeria Maratea). Op de foto rechts nog juist zichtbaar de fietsenzaak van Jan Rozemeijer. De kruidenierswinkel van Floor Twisk (nu restaurant Je Baron', nr 6). In dit grote witte gebouw had Klaas Peijs zijn café, dat in 1911 af brandde. Voor hel café staat de familie Peijs. Op deze plek zou kort daarna een textielzaak en hulppostkantoor verrijzen. Deze ac tiviteiten gingen in de dertiger jaren over op respectievelijk de zoons Gerrit en Freek Peijs, die zich vestigden aan de overzijde van de Van Oldenbarneveldweg. Door een steeg naast het winkeltje van Daatje kwam men bij de iets achteraf gelegen woningen van Simon Admiraal (nr 10) en van Jan Koper (nr 8). Naast Daatje aan de andere kant van de steeg was de kruidenierswinkel van Floor Twisk (nr 6). Op nr 4 woonde Lammert de Winter, vrachtrijder en loonwerkeren in het laatste huis op de Van Oldenbarneveldweg (nr 2), woonde Nicolaas Peijs met een zaak in tabak en rookwerk. Voordien woonde zijn vader Klaas Peijs in dit pand, dat doorliep tot in de Bakkummerstraat. Klaas deed in manu facturen en had een postkantoortje; het eerste werd overgenomen door zijn zoon Gerrit en het laatste door zijn zoon Freek Peijs, die zich beiden, zoals eerder vermeld, hadden gevestigd aan de overzij de van de Van Oldenbarneveldweg. Nu zijn we weer terug in de Bakkummerstraat en staan voor een boe kenzaak (nr 1 10) van Reinier Stet. Reinier had de zaak in 1940 over genomen van Anton Schmidt en werkte zelf bij PWN; de boeken zaak werd gerund door zijn vrouw en dochter. Vanaf 1946 woonde hier Jan Hoegen. klokkenmaker en verkoper. In het hiernaast gele gen pand vinden we de schoenenzaak van Johannes van Heijningen (nr 108), vervolgens het grote en met sierlijk metselwerk uitgevoer de pand van de aannemer Cornelis de Groot, dat in tweeën werd be woond. Op 106a woonde o.a. Chris Heijne, later vanaf 1945 Lou Hoebe: op nr 106 woonde Cornelis de Groot zelf. Hij was ook eige naar van de kalkovens, welke in de oorlog zijn afgebroken. De naast liggende huizen zijn achtereenvolgens van de timmerman Ber van Benthem (nr 104). de smid Jan Hoebe (nr 102) en de wagenmaker Dirk de Winter (nr 100). Vooral de smid en de wagenmaker werk ten als naaste buur hier veelvuldig samen bij het leggen van ijzeren banden om de wielen van de boerenwagens. Zo zijn we aangekomen aan het einde van de Klompenbuurt; het huis 40

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 40