Foto van de boerderij van de weduwe Asjes. Deze boerderij is voor 1914 gesloopt en stond bij Fochteloo, het huidige PWN-kantoor. Meer dan honderd meter verder stonden nog twee huisjes op een plaats die nu gelegen is tegenover de ingang van hotel Borst. Op nr 8 woonde hier de 38-jarige uit Heiloo afkomstige schelpenvisser Jan Schipper met zijn vrouw Aaltje Orij en hun drie kinderen. Het naast liggende huisje nr 9 was van Frans Limmen. Ook Frans was schel penvisser; hij woonde hier met zijn vrouw Aaltje Schavemaker en hun vier kinderen. Dit huisje bestaat nog en is bet hele lage huisje waar nog tot kort geleden de ongetrouwde broers Ko en Piet Zonneveld (Boon) woonden. Op nr 10 in de scherpe bocht van de Bakkummerweg stond aan de oostkant van de weg een boerenwoning die hoorde bij het uitgestrekte duinterrein van Bakkum-Noord en tot 1829 eigendom was van Abraham Barnaart, rentenier en wonende in Sassenheim. In deze boe renwoning woonde de 56-jarige, uit Egmond aan den Hoef afkom stige jachtopziener Cornelis Bakkeren zijn nog relatiefjonge vrouw, de 28-jarige Sijtje de Graaf met hun dochtertje Aaltje. Verder woon den hier zijn zoons Klaas en Cornelis Bakker, kinderen uit zijn eer ste huwelijk met Aaltje van Bruijnswaard en ook nog de 20-jarige werkbode Jannetje Asjes. Omstreeks 1840 is de scherpe bocht uit de weg gehaald, waardoor de boerenwoning aan de westzijde van de weg kwam te liggen. In het duingebied ligt een nu nog bestaande boerenwoning (nr 11die nu als museum is ingericht op het terrein van het provinciaal zieken huis Duin en Bosch. Deze boerenwoning hoorde destijds bij de uitge breide bezittingen van het duingebied van Lucas Boreel. houtvester en wonende in 's Gravenhage. In 1830 woonde in deze boerenwoning Klaas van Bruijnswaard, jachtopziener en schelpenvisser, met zijn vrouw Maal tje Koene, hun twee kinderen en Jacob Slikker, een 26-ja- rige ongehuwde boerenknecht uit Egmond Binnen. We zien dal het toezicht in het duingebied vooral een aangelegenheid was van de fa milie Van Bruijnswaard. Naast Klaas vinden we zijn broer Jelgert van Bruijnswaard, jachtopziener, woonachtig op boerderij 'Zeeveld' op Noord-Bakkum en hun eerder genoemde zwager Cornelis Bakker op de boerenwoning bij Fochteloo (nr 10). De hiervoor genoemde huizen nr 5 t/m 11 vielen in 1830 onder de buurt 'Duyn' en waren destijds genummerd 21 t/m 27. De in totaal 116 huizen in Castricum hadden een doorlopend volgnummer I t/m 116. Het oorspronkelijke Bakkum had nog een eigen nummering voor zijn 18 huizen (nr I t/m 18). Het laatste huis. nog juist in het oorspronkelijke Castricum, gelegen aan de Heereweg had nr 29 (op het kaartje nr 11het ernaast gelegen huis was nr 1 van Bakkum. In het genoemde huis met nr 29 woonden de 32-jarige boer Pancras Groentjes, zijn vrouw Teunisje Mors met hun dan nog enige zoon Jan en de 36-jarige ongehuwde broer Barend Groentjes. Tijdens de oorlog van 1799 is in dit huis hun zusje Neeltje Groentjes door een Russische soldaat doodgeschoten. Het huis is enkele jaren geleden afgebroken. Opvallend is dat er omstreeks 1830 geen neringdoenden of am bachtslieden in 'Bakkum-Zuid' woonden. Bijna uitsluitend werd hier het beroep van schelpenvisser uitgeoefend. Overigens had elke schel penvisser ook zijn eigen tuintje en soms ook wel enkele stuks vee. Ook de Peperstraat was een route die door de schelpenvissers werd gebruikt; in 1850 vinden we nog een melding dat dit 'zandpad' door de schel penvissers werd onderhouden. De bouw van Duin en Bosch In de vorige eeuw is er in het gebied van 'Bakkum-Zuid' weinig ver anderd. De aanleg van de spoorlijn rond 1866 vormde hierop een uit zondering. De grote veranderingen kwamen met de bouw van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch omstreeks 1909. Naast de bouw van de paviljoens en andere gebouwen op het terrein van het ziekenhuis werden ook dokterswoningen gebouwd aan de Van Oldenbarneveldweg en broederwoningen aan de daarvoor aange legde Dr. Ramaerlaan en Van Duurenlaan. Ook voor ander perso neel en voor neringdoenden, die met de komst van zovele mensen hier hun brood dachten te kunnen verdienen, verrezen vele huizen, onder andere in de Klompenbuurt. De bewoners van de Klompenbuurt in 1940 In een kort overzicht schetsen wij de bewoners van de Klompenbuurt in het jaar 1940, zoals wij dat ook hebben gedaan bij voorgaande ar tikelen in de rubriek over straten en buurten in onze gemeente. Beginnen we de Klompenbuurt in de Bakkummerstraat aan de kant met de oneven nummers (oost/zuidzijde) op nr 95 (zie schets). Hier woonde Klaas Dekker, timmerman op Duin en Bosch, daarnaast was de groentenwinkel van Bertus Buter (nr 97); dan kwam Jan van Ravenzwaaij, verpleger op Duin en Bosch (nr 99), Jan Tervoort met een melkzaak op nr 101 (nu de zaak van de firma Stolk), Willem Jacobs, boekhouder en kassier bij PWN op nr 103. Hiernaast de rij wielzaak van Herman Twisk op nr 105. Twisk had de alleen-verkoop van Gazelle-rijwielen (de alleen-verkoop was in die jaren 'heilig'). Naast Twisk volgt de kapperszaak van Chris Heijne (nr 107) en de Een elftal van de Klompenbuurt bij het 'zomeravondvoetbalaan het einde van de vijftiger jaren. V.l.n.r. staand: Ber Twisk, Jan Groot. Dr. van der Werf, Dirk Groot, Floor Twisk, en Kroon: ge hurkt: Cor Orij, Nic. de Zeeuw, Dirk Hopman, Twan Toepoel en Cor Huiberts. 36

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 36