Verder was er een zijweg in oostelijke richting, nu de Stetweg ge heten, die aansloot op de Brakersweg en die veel door de schelpen vissers werd gebruikt om hun schelpen naar het Schulpstet te bren gen. Op het Schulpstet werden deze overgeladen in schuilen, die hun lading over de Schulpvaait vervoerden naar de kalkovens in Akersloot. Vanaf de westzijde van de Bakkummerstraat liep er een zandweg de duinen in. Deze weg heette de Peperstraat; in deze eeuw werd deze straat bij een raadsbesluit in 1930 omgedoopt tot Dr. Jacobilaan, naar de eerste geneesheer-directeur van Duin en Bosch. Een tweede zand weg splitste zich af en liep voor het lage huisje langs (tegenover ho tel Borst, naast de patatkraam) de duinen in; het korte stukje straat van nu is nog een restant van dit oude zandpad. Het gebied ten westen van de Bakkummerstraat was voor slechts en kele honderden meters in cultuur gebracht en was in gebruik voor de tuinbouw of als bosperceel. Ten westen daarvan strekte zich het duin gebied uit, dat in die tijd veelal 'de wildernis' werd genoemd. Het duingebied was in particuliere handen. Het was verboden voor de burgers van Castricum om zich in dit gebied te begeven. Hierop werd streng toegezien door de duinmeiers, later jachtopzieners genoemd. Het hier bedoelde duingebied was in handen van de families Boreel Foto uit 1901 van het huisje, wat lange tijd werd bewoond door Gerrit van Velzen. Het huisje stond langs een zandpad, toen de Peperstraat, nu de Dr. Jacobilaan geheten. CASTRICUM, Peperstraat, Uitg. B. Kanenbroot, Castricum. en Deutz van Assendelft. Deze gronden werden in 1829 aangekocht door Willem I met het doel om deze duingronden verder te ontgin nen en voor de landbouw geschikt te maken. Het kaartje geeft de situatie weer omstreeks 1830 en beperkt zich tot het gebied dat nu tot Bakkum wordt gerekend en voor 1811 nog bij de banne (gemeente) Castricum hoorde. De hoofdweg in dit gebied is de toen zo geheten Bakkummerweg. die kwam vanuit het centrum van Castricum en door liep tot aan de Heereweg in Bakkum-Noord. De Bakkummerweg werd pas in de huidige eeuw bij raadsbesluit van 1930 opgesplitst in achtereenvolgens Torenstraat, Ruiterweg, Vinkebaan, Bakkummerstraat en Van Oldenbarneveldweg. Aardig is om eens even na te gaan wie hier ruim honderd vijftig jaar geleden in 1830 woonden. Er stonden in dit hele gebied slechts 12 huizen; aan de huidige Bakkummerstraat stond toen nog geen enkel huis. Het bijgevoegde kaartje geeft de situatie weer omstreeks 1830; de huizen zijn genummerd I t/m 12. De Vinkebaan volgend vinden we in de hoek met de Bakkummerstraat direct tegen de duinen aan twee huizen. In huis nr 1 (zie het kaartje) woonde de 28-jarige uit Egmond Binnen afkomstige schelpenvisser Cornelis van den Berg met zijn vrouw Geertje van Bruijnswaard en haar 13-jarige nichtje Lijpje van Bruijnswaard. Op nr 2 woonden Cornelis Knaap, daglo ner, zijn vrouw Marijtje Baars en hun vier jonge kinderen. In de Peperstraat woonde op nr 3 de 44-jarige Krijn Koper, schel penvisser en geboren in Zandvoort. Krijn woonde hier met zijn vrouw Caatje Zantan, hun kind Jannetje en met Gerritje Asjes, dochtertje uit het eerste huwelijk van Caatje met Jannes Asjes. Op nr 4 woon de dagloner Cornelis Stuifbergen met zijn vrouw Marijtje van Beek. ook Marijtje Peperlaan geheten, met hun vijf kinderen. Even voorbij het einde van deze straat aan de Van Oldenbarneveldweg vinden we in totaal vijfhuizen. Op nr. 5 woonde Cornelis Morsch, landbouwer en geboren in Velsen, met zijn vrouw Catharina Veldt en hun twee jonge kinderen. Hiernaast en wat achteraf woonde op nr 6 de 60-jarige weduwe Marijtje de Wit en haar ongehuwde 21-jari ge zoon Hendrik, schelpenvisser en haar 14-jarige dochter Trijntje, beiden uit haar huwelijk met Jan Kramer. Bij hen woonde de 29-ja- rige ongehuwde werkbode Marijtje Stierop afkomstig uit Uitgeest. Op nr 7 woonden de 47-jarige schelpenvisser Jan Knaap, zijn vrouw Marijtje Brasser van Akersloot en hun zes kinderen. ment van aart van 't t>h- nraetscha i de voterende sen in lemerlandt est- slandt kend door Fragment van 'Bakkum tnnes Dou Zuid' op de kadastrale 580. kaarten uit 1832. 35

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 35