De Klompenbuurt, het hart van Bakkum In de laatste jaarboekjes is aandacht geschonken aan de bewoning en de geschiedenis van een bepaalde straat of buurt. Zo zijn artikelen ver schenen over de Vinkebaan, de Mient, en de omgeving van de Eerste en Tweede Groenelaan en de Kooiweg. In dit jaarboekje wordt aan dacht besteed aan de Klompenbuurt in Bakkum. De Klompenbuurt was het hart van Bakkum en omvatte een aantal winkeltjes en bedrijven. Deze buurt begon in de Bakkummerstraat ongeveer vanaf de Beatrixklok en ging over in de Van Oldenbameveldweg tot even voorbij hotel Borst. Over de herkomst van de naam Klompenbuurt bestaat geen zeker heid. Deze buurt bestond vooral uit kleine neringdoenden met talrij ke kinderen, die zonder uitzondering op klompjes liepen. Het ver haal gaat dat zo de naam Klompenbuurt is ontstaan. Het deel van Bakkum dat eigenlijk geen Bakkum was. De huizen in de Klompenbuurt en de omliggende straten zijn voor het merendeel gebouwd na het begin van deze eeuw. In de vorige eeuw stonden in dit gebied slechts enkele huizen. Aan de hand van de kaarten die in de vorige eeuwen zijn gemaakt, is een beeld te schet sen van de bewoning in dit gebied. De oorspronkelijke banne (ge meente) Bakkum is vanaf 1811 bij Castricum gevoegd. Bakkum werd gevormd door het gebied ten noorden van de Schulpvaart en een af- wateringssloot uit de duinen. Deze afwateringssloot liep ten noorden langs het witte lage huisje, dat was gelegen aan de westzijde van de Heereweg, even voorbij de Zeeweg en dat enkele jaren geleden is af gebroken. Het gedeelte 'Bakkum-Zuid', gelegen ten zuiden van de Zeeweg heeft nooit behoord tot de 'gemeente' Bakkum. De enkele huizen die hier stonden, waren gelegen in de toen zogenoemde Duinderbuurt. Het gebruik van de naam Bakkum voor dit gebied da teert hoogstwaarschijnlijk uit de tweede helft van de vorige eeuw, nadat dit gebied door de aanleg van de spoorlijn van de rest van Castricum werd afgescheiden. Op een fragment van de kaart van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland getekend door Johannes Dou in het jaar 1680 zien we onder andere dat de Cley broeckerweg (nu Ruiterweg en Vinkebaan) overgaat in de Heereweg (nu Bakkummerstraat). Op deze kaart (zie afbeelding) staan in dit gebied 6 huizen, namelijk op de hoek Vinkebaan-Bakkummerstraat; twee aan de Dr. Jacobilaan, twee in de Klompenbuurt en een nabij het lage huisje tegenover hotel Borst. Op deze kaart zijn ook de bei de Groenelanen aangegeven. Opvallend is de ligging van een voet pad evenwijdig aan en ongeveer 200 meter ten oosten van de Bakkummerstraat; dit pad loopt na het passeren van de Stetweg (ter hoogte van de huidige straat 'Schulpstet') als Boslaantje door tot op de Heereweg nabij de toenmalige grensscheiding van Bakkum met Castricum. Op de kadastrale kaaiden uit 1830 zijn geen overblijfse len meer te vinden van dit pad. Bakkum-Zuid omstreeks 1830. Zoals reeds eerder vermeld, stonden er in het gebied tussen de hui dige Zeeweg en Vinkebaan slechts enkele huizen. De oudste, meest gedetailleerde kaart is opgetekend rond 1830 bij de oprichting van het kadaster. Aan de hand van een overzichtskaartje wordt in dit ar tikel wat nader ingegaan op de bewoning van dit gebied omstreeks het jaar 1830. Vanaf de Vinkebaan volgde de Bakkummerstraat het huidige tracé overgaande in wat nu de Van Oldenbameveldweg heet, die vervolgens vöör het huidige Fochteloo (kantoor van PWN) sterk naar het westen liep en daarna met een sterke kromming terugboog naar het oosten en aansloot op de huidige Heereweg. Deze scherpe bocht is omstreeks 1840 aanzienlijk afgekort. Aan de oostkant had de Bakkummerstraat de zijstraten Eerste en Tweede Groenelaan, die in die tijd niet veel meer waren dan zandpaden, die dienden om de aanliggende landerijen te bereiken; huizen stonden hier toen nog niet. Fragment van de Kaart van 't Hoogli- Heemraetscha p van de Uytwaterende Sluysen in Kennemerlandt en West- Vrieslandt', getekend door Jolutnnes Dou in 1680. 34

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 34