ook op informatie, waaruit blijkt dat er Castricummers waren, die het steeds beter verging. Een voorbeeld is de kruidenier Jan Pieterse Moolenaar, die in 1751 als 'cramer' vergunning kreeg om in Castricum zout en zeep te verkopen en in 1754 om ook 'droge koffie, thee en chocolade te verkopen en uijt te sleijten'. Na zijn dood in 1769 gaan de vergunningen over op zijn weduwe, Willemijntje Willems,die het bedrijf als 'craameres' voortzet. De winkel was dicht bij de kerk ge vestigd, aan de oostkant van het Kerckeland. Het kruideniersbedrijf bracht wellicht ruim geld in het laatje, maar misschien waren er ook gelden uit een erfenis, want in een periode vanaf 1762 koopt Jan Pieterse Moolenaar, die inmiddels ook tot sche pen van Castricum was benoemd, grote stukken land. Hij doet dit strategisch en verkrijgt zo een aaneengesloten weidegebied met een oppervlak van ca. 20 ha, dat als we de huidige kaart van Castricum als maatstaf nemen deels in Noordend en deels in Molendijk was ge legen. Hij creëerde ook een soort buitenverblijf onder het duin bij de Heereweg door aankopen van kleine stukjes aaneengelegen bos- land, zoals de Pottenhofstee, het Halve Hemelrijk en een 'bos met een vinkeplaats'. Al met al dus een invloedrijke middenstander, zo als ook blijkt uit het feit, dat hij door de erfgenamen van pastoor Johannes Kerkman in 1766 wordt gemachtigd een deel van diens be zit aan grond te verkopen. Nog verdere verarming? De tweede helft van de 18e eeuw wordt volgens sommige historici gekenmerkt door een aanhoudend economisch verval van de Republiek, hoewel anderen het beeld minder zwart zien en spreken van economische verschuivingen, waarbij sommige bedrijfstakken nog verder in moeilijkheden kwamen of zelfs het loodje legden, maar waarbij andere takken van industrie zich konden handhaven en er zelfs nieuwe bijkwamen. Voorde landbouw was een volgens de statistieken geleidelijke schaal vergroting van belang, gepaard aan doelmatiger bedrijfsvoering, waar door er voor deze sector zelfs van een licht herstel wordt gesproken. Zeker is echter, dat het aantal werkelozen en daarmee ook het aan tal armen in de tweede helft van de 18e eeuw sterk toenam. Het Nieuw Nederlands Jaerboek in 1776 schreef 'het gemeene ar beidsvolk vergaat van kommer en gebrek, de armenhuizen liggen op gepropt'. De historicus Schama schrijft over deze periode: De meest erbarmelijke nooddruft was waarschijnlijk te vinden op het platteland, ondanks de geleidelijke verbetering van de Nederlandse landbouw.' Het jaar 1775 was door geweldige overstromingen bovendien nog het zoveelste rampjaar in de achtiende eeuw, waarbij o.a. de Haarlemmer meer buiten zijn oevers trad. Friesland een ordonantie voor een grootschalige aanpak wordt ont vangen 'om de in en opgesetenen des te beter te bevrijden van de over last van de bedelaarsVerzocht wordt 'om gedurende een maand één maal per week in uw banne een generale verificatie te doen, in de bos sen en op andere plaatsen waar dit volk gewoon is zich op te houden en aan de justitie over te geven en deszelve visitatie zo in te richten, dat de regenten van de naast gelegen dorpen daarvan voorkennis heb ben teneinde het overlopen uit de ene in de andere banne te beletten, ten welke wij aan de Regenten van de Dorpen naast 't uwe gelegen, gelijke aanschrijving hebben gedaan.' Veel lijkt dit niet te hebben geholpen, want enige jaren later verschijnt een keur. een vorm van regelgeving, opgesteld door de schout van Castricum Leonard Tempelaar, betreffende de bedelarij 'omdat de in gezetenen dagelijks niet tegenstaande de vele en ernstige Placaten en Publicatiën en andere voorzieningen van de Hoge Overheid, op een onver dragelijke wijze worden gekweld en geplaagd door een grote menigte landlopers en vagebondenDat het te duchten is, dat er brand kan worden gesticht, inbraken en dieverijen gepleegd, gelijk dat al niet is geschied, ja, behalve dat nog vele zak, pakdragers en ventjagerijple- genden zich somtijds hier bevinden, het platteland met allerhande koop- mans rappe aflopende, tot merkelijk nadeel der ingezetenen, die de orde niet kunnen handhaven vrnl. door de uitgestrektheid van de heer lijkheid en balluage van Kennemerland, waaronder Castricum valt.' Tot een reeks van maatregelen die worden genomen,behoort het aan stellen van een beëdigde dorpsdienaar, die een dagelijkse ronde zal doen in het dotp en daarbij speuren naar alle 'vagebonden, bedelaars, zak en pakdragers en venters Hij dient hen buiten de jurisdictie van Castricum te begeleiden, met de aanzegging dat bij terugkeer in de banne 'rigoreus naar de Landswetten zal worden gehandeld'Wat dit inhield wordt niet nader omschreven, maar wellicht kon men uit eindelijk in een tuchthuis belanden om hout te kloven en te raspen en koperen tabaksdozen te maken. Als de bedelaars, landlopers etc. 'zich op brutale wijze jegens de dorpsdienaar teweer stellen'moet hij deze gevangen nemen en voor geleiden bij de schout. Bij deze arrestatie moeten de ingezetenen van Castricum zonodig assisteren, op straffe van een boete van 521^ stui ver ten behoeve van de armen. Dat het probleem van de landlopers als zeer ernstig werd ondervon den. blijkt uit nog een andere ingrijpende maatregel. Alle Castricummer tussen de 18 en 60 jaar werden verplicht bij toerbeurt als nachtwakers op te treden. Dit kwam neer op het lopen van een voorgeschreven route door het dorp. waarbij moest worden gelet op 'alle geweld, onraad, huisbraken, diefstallen en brand' en 'alle per sonen onderweg dienen te worden aangesproken om zich te infor meren of ze van kwaad vermoeden zijn' Bedelarij De verarming uitte zich o.a. door een toename van bedelarij en land loperij, die als gevolg van bende vorming soms vrijwel onbeheers bare vormen schijnt te hebben aan genomen en allerhande maatrege len uitlokte. Dat laatste was ook het geval in Castricum, waar in 1760 van de Staten van Holland en West- Een zinneprent uit 1745 naar aanleiding van de tweede golf van de runderpest, die de boeren in ons land vanaf 1744 teisterde en die ook in Castricum en Bakkum toesloeg. 31

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 31