Voorwoord De Stoomzuivelfabriek 'De Holland' met eigena ren, personeel en leveranciers. Ik wens U veel leesplezier S.P.A. Zuurbier voorzitter Voor u ligt het 20e jaarboekje van Oud-Castricum. Wij zien de ver schijning van het 20e jaarboekje als een feestelijke mijlpaal dat we dit keer met een extra dikke uitgave graag willen onderstrepen. Het jaar 1996 is in Nederland door verschillende organisaties op het gebied van geschiedenis en monumentenzorg uitgeroepen tot het 'Jaar van het Industrieel Erfgoed'. Daarbij werden de historische ver enigingen aangespoord om extra aandacht te besteden aan de res tanten van het industrialisatieproces. In de praktijk betekende dit op plaatselijke schaal vooral het behouden van voormalige bedrijfsge bouwen en/of het uitdiepen van de historie van fabrieken, molens, watertorens, etc. In dit kader heeft de Werkgroep Oud-Castricum in het vorige jaarboekje uitvoerig de geschiedenis van de Castricumse groenteveilingen en zijn veilinggebouwen gepubliceerd. In dit jaar boekje wordt in datzelfde kader de geschiedenis van de melkfabriek 'De Holland' aan de Breedeweg beschreven. De melkfabriek - offi cieel 'stoomzuivelfabriek De Holland' geheten werd in 1905 ge bouwd op initiatief van enkele ondernemende dorpsgenoten. Gedurende zijn bijna zestigjarig bestaan hebben vele Castricummers op de fabriek gewerkt en waren vele anderen in ons dorp nauw be trokken bij de fabriekIn dit jaarboekje wordt door de heer Niek Kaan hierop uitvoerig ingegaan. Met de beëindiging van de opgravingsactiviteiten door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in 1996 in het plan Albertshoeve, is het gebied rond de Cieweg archeologisch volle dig in kaart gebracht. De heer Ernst Mooij schetst in een over zichtsartikel de belangrijkste resultaten van de verscheidene op gravingsactiviteiten, die in dit gebied overeen periode van 30jaar zijn verricht. Buitengewoon veel archiefonderzoek is er de afgelopen jaren ver richt door de heer Wint Hespe betreffende het onderweip armoede en armenzorg in Castrieum. Daarbij werden zoveel interessante ge gevens opgespoord, dat is besloten om dit onderwerp over twee jaar boekjes te verdelen. In dit jaarboekje wordt ingegaan op zowel de ar moede alsook de rijkdom in ons dorp in de achttiende eeuw; het ar tikel in het volgende jaarboekje gaat vooral in op de armenzorg en de armoede in deze en de vorige eeuw. Verder in dit jaarboekje een artikel over de zogeheten Klompenbuurt, het hart van Bakkurn. De Klompenbuurt wordt gevormd doordelen van de Bakkummerstraat en de Van Oldenbarneveldweg vanaf de Beatrixklok via Hoebe tot hotel Borst. Naast een overzicht van de huizen en de bewoners rond 1940, gaat het artikel ook in op de ge schiedenis van 'Bakkum-Zuid'gelegen tussen Vinkebaan en Zeeweg. Een volgend artikel beschrijft de Castricumse samenleving rond het jaar 1830. Het behandelt onder andere de woonbuurten van Castrieum, de aantallen huizen per woonbuurt, de leeftijdsopbouw, de beroepen en de meest voorkomende Castricumse familienamen. In een bijzonder lezenswaardig artikel schetst Jaap Glastra de in 1992 overleden plaatsgenoot en kunstschilder Cor Heeck. Vele Castricummers zijn door hem geïnspireerd en/of hebben schilderles van hem gekregen. Verreweg de grootste Castricumse familie is de familie Zonneveld. De enorme hoeveelheid werk en de noodzaak om deze grote familie over meerdere jaarboekjes te verdelen, zijn er de oorzaak van dat deze familie nog niet eerder in het jaarboekje is opgenomen. Onze familie Zonneveld vindt zijn oorsprong in Zuid-Holland. De stam vader is ene Jeroen Jacobsz Pronck. die omstreeks 1528 is geboren en in Vogelenzang het beroep van duinmeier uitoefent. Zijn meer dere zoons en hun afstammelingen gaan geleidelijk aan de naam Zonneveld in plaats van Pronck voeren. Van enige relatie met de adellijke familie Sonnevelt is niets bekend; deze familie had een land goed 'Sonnevelt' in de omgeving van Leiden. Enkele afstammelin gen van genoemde Jeroen Jacobsz Pronck kwamen als duinmeier naar onze regio; de Zonneveldjes van Castrieum en omgeving zijn hoogstwaarschijnlijk van hen afkomstig. In dit artikel wordt hierop uitvoerig ingegaan en is een deel van de Castricumse tak in detail uitgewerkt. Verder vindt U in dit jaarboekje de vaste rubrieken als Castrieum honderd jaar geleden, het jaarverslag en de kroniek van 1996. 2

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 2