Melkrijder voor De Holland van het transportbedrijf Maarten Meijer uit Liininen. Herinneringen van Tiny Gorter Tiny Hemstede-Gorter:"VroÉ,gÉ'r had je hier geen voortgezet onderwijs, dus ik was in Heiioo op de Mulo; ik kon aardig meekomen. Ik deed de 4-jarige Mulo in drie jaar. Toen was ik 16 en moest meteen aan het werk. Onze melkboer Pauitje Lute gaf de tip aan mijn moeder dat er op het kantoor van De Holland een vacature was. Daar werd ik in 1941 aangenomen. Mijn man teerde ik daar kennen. Hij was analist op het laboratorium. We zijn getrouwd en toen moest hij naar Indonesië. Later na de oorlog heb ik op het distributiekantoor gewerkt om wat meer te verdienen. Ik begon met f 5,- in de week en dat deelde ik met mijn moeder. Daarvoor werkte je ook za terdags nog tot 12 uur. De mensen hadden zo mers drie dagen en 's winters drie dagen va kantie en dat was alles. Ze moesten wel ge spreid op vakantie want de fabriek ging nooit dicht. Ook op het lab werd er zondags gewerkt. Van Eik vroeg mij terug in 1959. Het was erg druk bij de fabriek; er waren ziektegevallen etc. Tot de sluiting in 1963 heb ik er gewerkt. Ik vond het heel erg dat de fabriek dicht moest. Wijker was de boekhouder en Wim Liefting was ook van de administratieVan Eik zat boven. Het huis naast de fabriek was ons kantoor. Het lab was eerst in de keuken. Later kwam het in een nieuw deel van de fabriek, dat er nog staat. Aan de achterkant kwamen de melkrijders met hun melk. De melk kwam uit Castricum, Liininen, Egmond en Uitgeest. Het werd opge haald door transportbedrijven van Lute, Brandjes en Maarten Meijer uit Liininen. Ik deed de hele administratie van de boeren. De melk- ontvanger woog de melk en schreef de hoeveelheid op per boer. Het vetgehalte werd op het lab bepaald en dan volgde de betaling. Eerst hadden we monsterflesjes, later van die matjes. Voor de melkbussen betaalden de boeren 3 cent per week huur. We hadden ongeveer 125 boeren. Per 14 dagen werd het geld in zakjes gestopt. Wim Liefting bracht het in Castricum rond en de melkrijders namen het mee voor de buitenwijken. Je had ook nog wel eens een nabetalingOp een keer hadden we f 100.000,- op kantoor liggen. Toen deed ik de deur maar op slot. De prijs werd bepaald door de kaasmarkt. Van Eik ging Direkteur Tjerk van Eik. iedere week en dan belde hij de prijs door. Eerst moest ik dan naar Schut, de bank naast De Rustende Jager, om geld te halen. Daar ging je gewoon mee over straat. In de oorlog gebeurde er ook veel. Van Eik zat in de ondergrondse. Een keer was er zogenaamd een overval van de Duitsers en die vorderden melk en boter en gingen er mee vandoor. Dat was uiteindelijk in elkaar gezet door de onder grondse hoorden we later. Ik deed de admini stratie voor de boeren en Wim Liefting voor de melkslijters. Zomers was het ontzettend druk door het kampeerterrein. Dan waren er slijters die wel 15 keer per dag hun voorraad moesten aanvullen. Ik weet veel nummers van de boeren nog uit mijn hoofd. Roele was 5, Spaansen 12 en Jaap Veldt was 19. Het huis waar ik nu woon staat op zijn lancT'. Sluiting Op 17 september 1959 wordt een nieuw fa brieksgebouw van de melkinrichting Velsen ge opend. Bij de opening zijn de gemeentebesturen van Heemskerk. Uitgeest, de Egmonden en Castricum aanwezig. Directeur Fontein ziet zijn ideaal in vervulling gaan: 'de melkfabriek van de IJmond'. Het complex omvat een melkontvangst met bussenspoelmachine van 600 bussen per uur; een roomzuur en karnenrelklokaal met 19 reus achtige tanks. De botermakerij, de grote hal, het ketelhuis, de werk plaats en het laboratorium completeren het geheel. In de fabriek wer ken 90 personeelsleden. In 1958 verwerft de C.M.C. 40 van de aandelen van de melkinrichting Velsen en ook voor deze fabriek zijn er al weer donkere schaduwen op het behang. In 1960 zijn er in Noord-Holland nog 20 fabrieken over. Het is dui delijk dat De Holland met een verouderde inrichting en te kleine ca paciteit z'n tijd heeft gehad. De fabriek verwerkt dan nog 1 miljoen liter tegenover de melkinrichting Velsen 17 miljoen liter per jaar. De fabriek houdt het nog even vol maar op 31 december 1963 is de slui ting een feit. Huilend gaat Tiny Hemstede-Gorter op haar Solexje naar huis. Het is afgelopen. 'De Holland' is geschiedenis geworden. N.A.Kaan 14

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 14