HOLCA Tot Mei 1945 Nu vieren we de bevrijdingsfeesten inet HOLCA boter, HOLCA gestandaardi seerde melk (vetgehalte 2,5%), HOLCA melkyoghurt en HOLCA karnemelk. Holca-producien bij Uw slijter verkrijgbaar geen boter, geen gestandaardiseerde melk, geen Yoghurt, geen karnemelk, slechts een weinig taptemelk. Advertentie in het Nieuwsblad voor Castricum d.d. 29 augustus 1945. kantie ging naar Limburg. Je moest dan zondags wel terug wezen. We konden 's nachts meerijden met Stet en onze fietsen konden ook mee. We zaten met z 'n drieën in de cabine en ik heb de hele weg geslapen" Modernisering Na de oorlog breekt er voor de fabriek een nieuwe tijd aanDe naam Stoomzuivelfabriek 'De Holland' is gewijzigd in Zuivelfabriek en Melkinrichting 'De Holland NV'. Lang voorgenomen modernise ringen worden uitgevoerd en er wordt aan de weg getimmerd. Op een in 1948 gehouden grote land- en tuinbouwtentoonstelling, ge houden in Castricum, gaat de eerste prijs voorde presentatie naar de veiling 'Ons Belang' maar de 2e prijs is voor De Holland. In 1950 wordt achter de fabriek een nieuw gebouw voor de kaasproduktie neergezet en wordt de oude door uitbouwen ontsierde voorgevel ge moderniseerd. Steeds nieuwe technische verbeteringen worden door gevoerd en steeds minder hoeft met de hand te gebeuren. Maarten Duijn de botermaker, neemt op 1 mei 1948 afscheid na een Presentatie van De Holland. Botermaker Maarten Duijn. dienstverband van 42 jaar! Hij ontvangt uit handen van burgemees ter Smeets een koninklijke onderscheiding. Zijn pensioen van de fa briek is 5.- en 2 liter karnemelk per week. Van Eik wordt met in gang van 1 oktober 1949 benoemd tot directeur van de Vlaardingsche Melkcentrale NV. Zijn opvolger is Matthijs Kramer uit Zaandijk over wie wat tegenstrijdige verhalen de ronde zouden gaan doen. Melkinrichting Velsen In 1955 neemt de melkinrichting Velsen de aandelen over van de fa milie Vis. Van Eik. die inmiddels directeur is geworden van de 'Crerna' in Alkmaar en daar ook woont, wordt gevraagd met spoed bij de di rectie in Velsen te komen. Van Eik: "Ik stapte binnen in het kantoor en toen was het: Wij hebben De Holland gekocht en we willen jou als directeur hebben. Direct ja of nee zeggen". Het werd ja en Van Eik keert terug op zijn oude stek en in zijn vroegere woonplaats. Toch luidt de overname door de melkinrichting Velsen de ondergang van De Holland in. Opkomst en neergang Siem Admiraal, geboren in 1929. heeft bij de fabriek gewerkt van 1944 tot 1957. Hij heeft de fabriek vooreen deel nog in de oude staat gezien en heeft de periode meegemaakt van opkomst en neergang van de fabriek. Siem Admiraal: "Zowat elke vrijdag kwamen de ei genaren van de fabriek, de gebr. Vis. met een grote Dodge aanzak- ken.Ze deden een rondje en verdwenen in het kantoor. Het werkvolk zagen ze niet. De kust was veilig als de heren weer vertrokken wa ren. Ik heb zelf eerst in de melkinrichting gezeten en daarna drie jaar op de melkwagen om de produkten bij de melkboeren te bezorgen. Begin 1950 was het zo. dat je als je zondags werkte door de week een dag vrij had. Dat betekende dat je het kaasmaken een dag overnam of de melkontvangst en zo werd je overal inzetbaar. De melkafdeling heb ik zelf zo 'n jaar of zes beheerd. In de melkinrichting werden alle melkprodukten, zoals gortepap, bloempap, havermout, vanillevla, chocoladevla enz gemaakt. Bij de kaasmaker sprong je tussendoor wel eens bij. Het ging allemaal nogal vloot hoor. 10

Jaarboek Oud Castricum | 1997 | | pagina 10