Hel oude veilinggebouwtje in 1945. De vracht wagen van Gerrit Borst is versierd voor de bevrijdingsfeesten. een feest in hotel "De Ooievaar" in Uitgeest. De krant vermeldt op 17 januari: Des middags wer den de kinderen van de leden en verbruikers getracteerd op een poppenkastvoorstelling, ter wijl verschillende versnaperingen werden uitge deeld. Des avonds kon men genieten van het Cabaret-revue-gezelschap "De Zevenklappers met de revue "Wij klappen'' Ken nieuw pakhuis In oktober 1946 kreeg het bestuur van de leden toestemming voor het plan om een nieuw fust pakhuis te bouwen voor bijna 10.000,-. Het werd gebouwd op het erf van de veilingwoning aan de Dorpsstraat 60. In 1950. kort na de bouw. bleek dat het al weer te klein en was men genoodzaakt om het fust weer buiten te zetten. Er werd in het bestuur heel wat over dit pro bleem gepraat. Men sprak ook over een nieuw veilinggebouw. Dan zou aanbouw aan het bestaande pakhuis nutteloos zijn. Men besloot dit probleem op 2 mei 1950 aan de leden voor te leggen. Die spraken zich uit voor het huren van één. zo nodig twee schu ren. In de rondvraag van die vergadering besprak het lid Jan Dijkman, hij was ook bestuurslid van de LTB, de toestand in de tuinderij. Die werd volgens hem "in de hoek gedrukt". De Zanderij, aldus Dijkman, wordt villapark, het beste land wordt ons ontnomen voor de huizenbouw, waar belandt de tuinderij in Castricum? Wij mogen dit wel goed overwegen aangaande een nieuw veilinggebouw, aldus de letterlijke tekst van de notulen. De geschiedenis zou Dijkman, inzake de toekomst van de veiling, gelijk geven. De Zanderij is gelukkig als tuinbouwgebied behou den gebleven. Nieuw bouw plannen Op 26 juni 1951 richtte het bestuur van de veiling zich met een brief tot de gemeenteraad met een uiteenzetting over de nieuw- bouwplannen. De totaal onmogelijke situatie waarvoor het bestuur zich bij de uitoefening van het veilingbedrijf in het bestaande gebouw aan de Dorpsstraat geplaatst zag, werd in de brief uiteen gezet. Men bracht ook naar voren dat het houden van veilingen in de Dorpsstraat door de verkeersdrukte ter plekke zo langzamer hand onmogelijk ging worden. Verder speelde ook mee dat het kermisterrein als parkeer- en laadterrein voor de handelaren van de veiling niet meer beschikbaar was. Bij het uitwerken van de nieuwbouwplannen zag het bestuur zich genoodzaakt de investe ring te beperken tot I ()().()()(),-. Daarvan was 10.000,- voor de grond en 90.000.-voor de bouwkosten. Bij deze bedragen zou een verantwoorde exploitatie mogelijk zijn. Daarvoor zou de omzet per jaar "om het half miljoen moeten gaan", aldus veilingdi recteur Jaap Schut. De plannen voor de nieuwbouw waren gericht op een terrein van ongeveer één hectare, dat gelegen was over het spoor aan de Kramersweg. Het veilingbestuur bleek al gauw genoodzaakt de plannen in financieel opzicht bij te stellen. In verband met snel stijgende prijzen van bouwmaterialen hield men rekening met hogere bouwkosten. Ondanks de lage grondprijs van 1.80 per m2 bleek de raming lang niet voldoende, er was 8.000 meer nodig. Dit was voor het bestuur aanleiding de gemeente voor te stellen een ruil aan te gaan in die zin dat het oude veilinggebouw aan de Dorpsstraat met ondergrond en erf zou worden omgeruild tegen het terrein aan de Kramersweg. Daarbij stond voor ogen een Op de Dorpsstraat nr 60 was tot 1952 het kantoor van de veiling gevestigd. Het was tegelijkertijd het kantoor van de Boerenleenbank. Voor het gebouw staan Jaap Schut en echtgeno te. Rechts ziet U nog iets van De Rustende Jager. soortgelijke transactie als in de gemeente Purmerend met de groenteveiling Beemster, Purmerend en Omstreken. Als alternatief voor de voorgestelde ruil vroeg men aan de gemeente een finan ciële bijdrage voor het waardeverschil tussen het bouwterrein aan de Kramersweg en het veilinggebouw aan de Dorpsstraat. Argumenten Om de medewerking van het gemeentebestuur te verkrijgen han teerde het veilingbestuur de volgende argumenten: - het is een gemeentebelang dat het veilingbedrijf zo spoedig mogelijk wordt overgeplaatst met het oog op de onhoudbare toe stand welke zich op veilingdagen in de drukke Dorpsstraat voor doet - het in de gemeente Castricum gevestigd blijven van de veiling, ter wille enerzijds van de tuinders uit Castricum die op de plaat selijke veiling zijn aangewezen vanwege de korte en daardoor goedkopere aanvoerlijnen en anderzijds ter wille van de bevol king van de gemeente Castricum die door de plaatselijke veiling kan profiteren van groenten in de meest verse toestand en tegen de voordeligste prijs - het blijvend behoud van een levend veilingbedrijf in de gemeente - de veiling 'Ons Belang' heeft reeds veertig jaren haar bedrijf uit geoefend en is nog steeds groeiende.

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 9