In de oude veiling: vd.n.r. vooraan: W. Nanne, C. Beentjes vader van 'groentebroersF. Korsdam, J. Stengs, P. de Vries (groothandelaar uit Heemskerk), P. Steffens. G. de Boer (uit Zaandam). J. van Rijn. Links achter Cor Brakenhoff, J. Rozing; uiterst rechts Piet Veldt. men bekwaam zijn om verbintenissen aan te gaan en tuinder, tuinierster of zogenaamd halfte- ler zijn. Een halfteler is iemand die naast telen ook ander werk doet. Cornelis Castricum bij voorbeeld was zowel tuinder als caféhouder. De leden hadden de verplichting alle door hen in de loop van het jaar te telen groenten in goede staat aan de vereniging te leveren. De vrije veiling voor de doorrijstal naast De Rustende Jager. Op de foto van omstreeks 1930 links Bernard Res, verder o.a. Kees en Cor Sprenkeling. De vereniging kende naast een dagelijks bestuur van drie leden een Raad van Toezicht van min stens vijf commissarissen en verder de algemene ledenvergade ring. Voor de leden van het dagelijks bestuur gold tevens de eis dat zij rooms-katholiek waren. Voorts speelde in 1919 de verwerving van een stuk grond, dat nodig was door ruimtegebrek op het veilingterrein. Voor 3.000,- kocht men een stuk grond dat lag tussen de percelen van Jan Brandjes en Piet Schotvanger. Laatstgenoemde exploiteerde toen tertijd het café op de hoek van de Stationsweg en de Burg. Mooijstraat, het latere Hotel Ammeraal. De veiling van 'Ons Belang' had een ingang aan de Burg. Mooij straat en een uitgang aan de Dorpsstraat en had daardoor het karakter van een doorrijveiling. Men kende in het veilingwezen ook de begrippen neerzetveiling en in waterrijke gebieden de vaar- veiling. Van de laatstgenoemde is de vroegere veiling in Broek op Langedijk een goed voorbeeld. Deze 'Broeker Veiling' is nu inge richt als een museum. Veilingklok Op veilingen van aan bederf onderhevige waar als groenten, fruit, bloemen, vis en eieren is een snelle verkoop gewenst. Zo'n veiling gaat bij afslag. De afslager of de veilingmeester somt in hoog tempo de prijzen in een afdalende reeks op. Bij de mondelinge afslag komt de koop tot stand door het 'mijn' roepen van de koper. Dit geschetste beeld kan men nu historie noemen. Ook de veiltech- nieken zijn met de ontwikkelingen meegegaan. Het vroegere vei linggebouw van 'Ons Belang" aan de Dorpsstraat kende al een electrisch mijntoestel, ook wel veilingklok genoemd. De kopers konden hun koop bepalen door de draaiende wijzer van de klok te laten stoppen bij de prijs die men wilde bieden. Als er niet gebo den werd en de wijzer niet was gestopt, dan sprak men er van dat de groente was doorgedraaid. Zoals eerder vermeld was de veiling aan de Dorpsstraat een door rijveiling. De meeste produkten werden aangevoerd op handkarren en bakfietsen. Dat gaf een levendige drukte in het dorpsverkeer van die jaren. Vlakbij de veiling tussen de oude Overtoom en de Verlegde Overtoom lag het vroegere kermisterrein. Hier werden de op de veiling verkochte produkten overgeladen op de wagens van de handelaren. "Toen het gemotoriseerde vrachtvervoer op gang kwam, bleek het rijden door de veiling niet altijd meer mogelijk. De vrachtauto's moesten dan het veilinggebouwtje via de Dorpsstraat achteruit inrijden. Dit vergde nogal enige stuurmanskunst"aldus Niek Limmen. Hij was toendertijd chauffeur bij Gerrit Borst, de strohandelaar van de Bleumerweg. "Ging dat inrijden betrekkelijk vlot dan leverde dat wel eens een applausje op". De drukte rond de veiling zou er op den duur ook toe leiden om de veiling van de Dorpsstraat naar elders te verplaatsen. De vri je veiling Naast 'Ons Belang' bestond er nog een tweede veiling in het dorp. die bekend stond als 'de vrije veiling'. Het was een exportveiling, die opgezet was en beheerd werd door een drietal personen. Het waren gemeente-ontvanger B.A. Res, de tuinder C. Sprenkeling en W. Dekker. Men veilde in de doorrijstal van 'De Rustende Jager' aan de Dorpsstraat. Kapper Bertus Stuifbergen was de afslager. 'Grote Bertus' deed dat 'met de mond'. In 1922 werd een poging gedaan om de twee veilingen te doen samengaan. Door 'de vrije veiling' werd daartoe een reglement opgesteld, dat op 3 mei in de vergadering van 'Ons Belang' werd behandeld. Het was zodanig opgesteld dat het volle dig van tafel werd geveegd. Volgens de notulen 'werd er hartelijk om gelachen'. In 1933 werd 'de vrije veiling' als gevolg van een regeringsmaatregel opgeheven. Om voor een steunuitkering in aanmer king te komen, moesten de tuinders namelijk kiezen uit de exportveiling in Beverwijk of Castricum. i I 6

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 6