Castricum - Honderd jaar geleden Aan de hand van de gemeenteraadsnotulen, de inkomende - en uit gaande stukken van de gemeente Castricum, de provinciale bla den, de burgerlijke stand-registers etc., zijn de belangrijkste gebeurtenissen in Castricum opgespoord van nu honderd jaar gele den. In het jaar 1895 hebben zich in Castricum geen zeer bijzonde re voorvallen voorgedaan. Op 1 januari 1895 bestaat het gemeentebestuur uit burgemeester Johannes Mooij, de wethouders Wulbert Melker en Jacob Kuijs, en de raadsleden Cornelis Spaansen, Jan Twisk, Simon Louter, Jan Schuijt en Henricus Franse. In deze periode schommelt het aantal inwoners rond 1775; op I jan. 1895 telt Castricum 1767 inwoners, op 31 dec. 1895 is dit aantal toegenomen tot 1785; in dit jaar worden in Castricum 62 kinderen geboren; er worden 7 huwelijken gesloten en er overlij den 25 personen. Door het geboorteoverschot van 37 en doordat er 19 personen meer zich elders vestigen (82) dan er in Castricum komen wonen (63), neemt het inwonertal met 18 personen toe. Het aantal kiesgerechtigde inwoners voor de verkiezingen van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraad in 1895 bedraagt 147. Op 1 jan. 1895 zitten op de Openbare Lagere School 230 school kinderen; aan de school zijn acht leerkrachten verbonden t.w. C.J. Bussen, hoofd der school, verder G.J. van der Ploeg, D. Dekker, A. Franse, mej. M.A.J. Huysken. mej. J. Wever, mej. E. Smit en J.H. van Lint. 3 januari 1895 In de plaatselijke politieverordening wordt gesteld dat het op straat onbeheerd laten loslopen van honden verboden is en wordt bestraft met een geldboete van max. 25 gulden. 6 maart 1895 Door het bestuur van de NV: Omnibusdienst "De drie Egmonden" te Egmond aan Zee wordt aan de gemeente Castricum toestem ming aangevraagd tot het aanleggen van rails in de bermen en indien nodig in de wegen om een paardentram van Egmond aan Zee naar het station van Castricum te kunnen exploiteren. De Raad zal afwijzend beslissen, vooral vanwege een kruising van de paardentramlijn met de Kramersweg. In mei wordt een ver zoekschrift aan de Raad aangeboden, welke door 41 personen is ondertekend. De ondertekenaars pleiten voor de aanleg van de paardentram: door de Kramersweg en langs de Bakkummerweg. 8 mei 1895 Het raadslid J. Schuyt vraagt en krijgt eervol ontslag als lid van het Algemeen Armenbestuur. In zijn plaats wordt de heer P. Kuijs Jbz gekozen. Door de heer Lubcke, ingenieur te Brussel, is een voorlopige con cessie aangevraagd tot het doortrekken van een stoomtram Beverwijk - Alkmaar. In verband met het gevaar van een stoom tram wordt de aanvraag voorlopig ter kennisgeving aangenomen. 1 augustus 1895 Nadat bij herhaling het verzoek tot het laten passeren van de stoomtram Beverwijk - Alkmaar door de kom van de gemeente in verband met het gevaar is afgewezen, wordt de aanvraag door de Raad opnieuw in behandeling genomen. Dit omdat nu is gebleken dat de aanvrager bereid is om naast allerlei voorzorgsmaatregelen duizend gulden te storten voor de Algemene Armen van Cas tricum. Met vier stemmen en vöör en drie tegen wordt de conces sie opnieuw niet verleend. Enkele weken later komt de aanvraag opnieuw ter discussie nu enige ingezetenen hiertoe de Raad hebben opgeroepen. De Raad verleent nu alsnog de concessie, daarbij overwegende dat de ver zoekers in de kom der gemeente wonen en daardoor veel van de geopperde bezwaren worden weggenomen en dat een dergelijk communicatiemiddel hun wenselijk voorkomt. De gemeente Castricum stelt bij de verlening echter wel een aantal harde voorwaarden om de veiligheid te verhogen en wel dat: - er gezorgd moet worden voor een afsluitboom op de gemeente weg bij de school, die tijdens het passeren van de stoomtram gesloten moet zijn. - er een man staat met een vlaggetje bij het passeren van de stoomtram op de kruising Dorpsstraat - Overtoom/Kramersweg (nu Burg. Mooijstraat). - er een meerderjarige persoon vöör de tram uitloopt met een luidklinkende bel door de kom van de Gemeente vanaf genoemd kruispunt tot voorbij de R.K. kerk. Over dit traject dient de tram stapvoets te gaan. - de trambaan aan de oostzijde van de straatweg wordt aangelegd en dat deze baan ook gangbaar is voor ander publiek verkeer. Martinus de Haas wil een stukje grond kopen van de gemeente om zijn onlangs gekochte woning te vergroten om daarvan een pak huis te laten maken. In beide gevallen wil hij naar voren bouwen (het huidige pand van Schotten aan de Dorpsstraat tegenover de Torenstraat). De gemeente gaat akkoord omdat ze van deze grond nimmer enig voordeel heeft getrokken, deze grond best door de gemeente kan worden gemist en bovendien het voor M. de Haas van nut kan zijn en door de vergroting de kom van de gemeente nog zal worden opgesierd. 14 augustus 1895 Onderwijzer J.H. van Lint vraagt met ingang van 15 sept. 1895 eervol ontslag wegens zijn benoeming te Hoorn. Omdat er geen sollicitanten op de advertentie waren, heeft de Raad het jaarsalaris voor deze vacature verhoogd van 600 naar 650 gulden. Op 13 nov. 1895 wordt Gerrit Beetsma, onderwijzer te Akkerwoude, voor dit salaris benoemd onder de verplichting tot het geven van het in te voeren herhalingsonderwijs. 3 september 1895 Van de gemeenteraad zijn de heren Wulbert Melker en Simon Louter aftredend. Melker wordt herkozen en als wethouder opnieuw benoemd; in de plaats van Louter wordt Arie Asjes geko- 58

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 59