G lij" n UUR ïf toegeno- r de evacu- de zestiger gelopen. en geteeld, in cultuur. :ken, zoals in Bever- tussen de 11 9 5 - De veiling omstreeks 1916 bij de zogeheten vee lading ter hoogte van de spoorwegovergang bij de Kramersweg. Hier worden bonen geveild, veelal voor export naar Duitsland. Uiterst links staat Jaap Schuijt, veilingmeester en ook voor zitter van de Tuinbouwvereniging. Daarnaast staat (Grote) Bertus Stuif/tergen, veilder of afslager, dan handelaar Blaauw, tuinder en bestuurslid Huib ten Wolde, handelaar Jan Mul uit Beverwijk (grootvader van Jan Mul-heren- kleding). Verder zijn velen onbekend op enkele tuinders na, zoals Jan Res, Jaap Brakenhoff, Willem Schermer. Tinus Res. Willem Rozing, Kees de Wit en Teun Stuifbergen, de vervoerder Willem de Groot. Frans Tromp van de NS. Jan Vervoort, commies en Freek Stuifbergen. Hier een foto van de splitsing Dorpsstraat - Burg. Mooijstraat. Links naast het Bondshotel van Broksma vinden we het veilinggebouwtje van 'Ons Belang'. groenten en fruit aan de veilingen worden aangevoerd. 'Ons Belang' had dus nu ook een eigen onderkomen, dat zelfs -onder nummer veertien- op het telefoonnet aangesloten was. Een ledenlijst uit 1918 telt 209 namen. Hiervan zijn er 195 afkom stig uit Castricum. 7 uit Limmen. 6 uit Egmond-Binnen en 1 uit Akersloot. Van vereniging naar coöperatie Het jaar 1919 was heel belangrijk voor de tuinbouwvereniging. De vereniging werd omgezet in een coöperatie. De oprichtingsakte werd op 30 september 1919 verleden bij de Haarlemse notaris R. Ch. A. van Cranenburgh. De nieuwe vereniging werd vertegen woordigd door een drietal tuinders. Mathijs Dekker Szn. Willem Schermer en Pieter Groentjes. Zij waren in de oprichtingsvergade ring van 11 juni 1919 tot leden van het dagelijks bestuur gekozen. De nieuwe coöperatie werd omschreven als een instelling van de Afdeling Castricum van de LTB. de R.K. Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem. Het doel was om door onderlinge samen werking en gemeenschappelijk optreden der leden een doelmatige regeling te verkrijgen van de verkoop en de aflevering van in Castricum en omgeving geteelde groenten. Voor de leden van de nieuwe coöperatieve tuinbouwvereniging 'Ons Belang' gold als eis dat zij lid waren van een der afdelingen van de hiervoor genoemde Land- en Tuinbouwbond. Verder moest groentetelers en de fabrieken. Via deze handel kwamen Piet Kuijs Pzn. en Toon van Benthem in contact met het veilingwezen. Het was waar schijnlijk Jaap Schuijt, die het initiatief nam om met zijn dorpsgenoten een veiling te starten. Bij Koninklijk Besluit van 9 juni 1913 werden de statuten van de Castricumse Tuinbouw vereniging 'Ons Belang' goedgekeurd. Helaas zijn de toen opgestelde statuten en het huishou delijk reglement niet meer beschikbaar. Daardoor zijn de namen van de oprichters niet bekend. Men kan gevoeglijk aannemen dat die vereniging als een belangenvereniging is opgericht, onder andere voor de afzet van teeltprodukten. Het huishoudelijk reglement zou een bepaling bevat hebben over het verplichte lidmaatschap, of hospitant-lidmaatschap van de leden van 'Ons Belang' van de R.K. Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem. In de beginjaren van de vereniging veilde men bij wat genoemd werd de veelading, een los- en laadplaats bij het station. Gewoon in de open lucht. Voorzitter van de Tuinbouwvereniging was Jaap Schuijt en secretaris Adrianus van Lith. Schuijt trad tevens op als veilingmeester. Huib ten Wolde was betaalmeester. Verder zijn de namen bekend van de bestuursleden Tinus Res en Bernardus Wentpe. Het veilinggebouw Op 9 juni 1917 werd de Tuinbouwvereniging 'Ons Belang' eige naresse van een gebouw met erf. gelegen aan de Dorpsstraat nr. 40 en met een perceelgrootte van 230 ca. Dit veilinggebouw werd gekocht van caféhouder Toon van Benthem. de exploitant van het naastgelegen café op de hoek van de Dorpsstraat en de Burge meester Mooijstraat, toen nog Kramersweg geheten. De koop werd gesloten voor een bedrag van 4.794. De notariële over dracht vond plaats bij de toen in Uitgeest gevestigde notaris J.E. Heenk. Uit die akte valt af te leiden dat het veilinggebouw als zodanig op particulier initiatief door Van Benthem is gesticht. Tengevolge van een regeringsmaatregel van 1914 moesten alle

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 5