De ligging van liet luiis van eerst Hendrik Scheerman en later van zijn zoon Gerrit aan de Duinweg in het Heemskerkerduin. HPemsk De naam Scheerman Het ligt voor de hand om de herkomst van de naam Scheerman toe te schrijven aan het beroep scheerder (baardscheerder). Toch zal dit zeker voor de familie Scheerman (uit Coevorden) niet het geval zijn. Bij het onderzoek bleek dat er ten zuiden van Coevorden aan de weg naar Hardenberg een landgoed de Grote Scheer heeft bestaan. Dit landgoed, ook wel 'ter Scheer' genoemd, blijkt reeds in 1426 te bestaan en blijkt een bewogen geschiedenis te hebben. Zo zou prins Maurits toen hij in 1592 het beleg sloeg voor de ves ting Coevorden zijn intrek hebben genomen op de Grote Scheer om van daar uit de operaties tegen de Spanjaarden te leiden. De Grote en de Kleine Scheer waren ook de namen van grote stuk ken land die hoorden bij dit landgoed met een grondgebied van in totaal 1096 bunders. De namen Scheerman en ook Van der Scheer treffen we in vroeger tijd in Drente alleen aan in Coevorden: zij zullen hun naam te danken hebben aan hun werk of het wonen op de Scheer. In dat kader kennen we ook namen als Akkerman, Landman of Veldman. De Medemblikse familie Scheerman van enkele jaren de drie zonen Frederik. Jan en Jelle Scheerman uit het gezin van Cornelis Scheerman en Jannetje Bakker vertrok ken uit Medemblik en hebben een bestaan opgebouwd in Zaan dam. De familie Scheerman komt in Medemblik niet meer voor: in Zaandam en Amsterdam wonen nog afstammelingen van de genoemde drie broers. De verspreiding van de naam Scheerman Aan de hand van de gepubliceerde gegevens van de volkstelling van 1947 weten we van elke Nederlandse gemeente hoeveel men sen in dat jaar de naam Scheerman dragen. Hieruit blijkt dat er in 1947 in Nederland 174 mensen de naam Scheerman hebben, waar van er 154 in Noord-Holland. 11 in Zuid-Holland (waarvan 9 in Den Haag). 4 in Noord Brabant. 2 in Drente. 2 in Gelderland en I in Limburg. In Noord-Holland woont dus het overgrote deel van alle Scheer- mannen (89%); de gemeenten met de meeste naamgenoten zijn in aflopende volgorde: Castricum (37). Amsterdam (32), Beverwijk (27), Zaandam 16). Heemskerk (8) en Uitgeest (5). Er zijn ook nog enkele nu levende Scheermannen buiten onze regio woonachtig, die niet afstammen van de 'Castricumse tak; er is geen aansluiting met de Coevordense tak te maken, want zij stammen af van een familie Scheerman, die zijn oorsprong heeft in Medemblik en van oorsprong de Nederlands Hervormde gods dienst belijdt. In 1706 trouwt in Medemblik ene Pieter Scheerman, zoon van Jelle Scheerman. met Aarjaantje Pieters. Deze Pieter heeft een broer Aarjen Jelleszoon Scheerman en een zus Stijntje Jelles in Medemblik wonen, lil deze familie komen mede door vernoeming de voornamen Jelle en Pieter, maar ook Klaas. Cornelis, Frederik en Jan Scheerman voor. De naam Hendrik komt in deze familie niet voor. Vanaf omstreeks 1835 zijn in de loop Stamboom In het bijgevoegde schema is de stamboom van de Castricumse familie Scheerman weergegeven. Onder de toegevoegde nummers 1 t/m 30 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid van het schema zijn alleen de gehuwde mannelijke naamgenoten opgenomen. N.B. Tenzij anders vermeld, hebben in de hierna volgende uitwer king de geboorten, huwelijken en overlijden in Castricum plaats gevonden. 41

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 42