De Castricumse familie Scheerman Castricum is de plaats waar tegenwoordig de meeste Scheer- mannen wonen. Deze familie is overwegend rooms-katholiek en is terug te voeren tot ene Hendrik Scheerman, die omstreeks 1760 geboren moet zijn. Zijn geboorteplaats is onbekend. Hendrik komt vermoedelijk als boerenknecht op nog jonge leeftijd in Beverwijk wonen en trouwt aldaar enkele jaren later in 1784 met Stijntje Makke. Omstreeks 1794 verhuizen zij naar het tuindersgebied onder het Heemskerkerduin, dicht bij de aansluiting van de Duinweg met de Oudendijk. Uit hun huwelijk worden drie zoons geboren: Hendrik, Jan en Gerrit. Van deze drie broers, die voor 1800 zijn geboren, stammen alle Scheermannen uit onze regio. De oudste zoon Hendrik trouwt in 1814 met de Castricumse Klaasje Knaap uit de Oosterbuurt; hij gaat met Klaasje eveneens in de Oosterbuurt wonen op een boerderij die hij later van zijn schoonvader Albert Knaap koopt. De tak van Hendrik is klein gebleven: in Castricum wonen geen nakomelingen meer van hem. Ook de tweede zoon Jan Scheerman komt door zijn huwelijk in 1817 met de Castricumse Aaltje Nijman in Castricum terecht; zij kopen na enkele jaren een boerderijtje aan de Brakersweg. Zijn nakomelingen wonen vooral in Beverwijk, Castricum. Den Haag en Uitgeest. De jongste zoon Gerrit blijft op het ouderlijk huis in het Heems kerkerduin wonen; ook zijn drie zoons bleven in Heemskerk; zijn kleinzoon Albertus Scheerman, geboren in Heemskerk in 1872, trouwt met Antje Stuifbergen en gaat in het begin van deze eeuw wonen aan de Beverwijkerstraatweg te Castricum. Uit hun huwe lijk worden o.a. vijf zoons geboren, waaruit vele nakomelingen zijn voortgekomen, die de naam Scheerman dragen en nu in Castricum wonen. Van de andere kleinzoon Hein Scheerman. een broer van Albert en gehuwd met Wilhelmina de Boer. wonen de meeste nakomelingen in Heemskerk. De familie Scheerman uit Coevorden Er is veel archiefwerk verricht om de herkomst te achterhalen van Hendrik Scheerman. die opduikt bij zijn huwelijk in 1784 te Beverwijk en de stamvader is van de familie Scheerman uit deze regio. Zo bleek in de kerkregisters op het gemeentearchief van de stad Amsterdam dat er over een periode van tweehonderd jaar vanaf omstreeks 1650 verschillende personen met de naam Scheerman. soms Scheermans geschreven, in Amsterdam gehuwd zijn. Zonder uitzondering bleken deze Scheermannen uit Coe vorden afkomstig te zijn. Bij deze personen kwamen o.a. de voor namen Hendrik en Hendrika voor. hetgeen enige verwachting op riep (gelet op het vernoemingsgebruik) dat 'onze' Hendrik vast wel uit Coevorden afkomstig moest zijn. Uitvoerig onderzoek op de archieven te Assen en Zwolle heeft ons wel veel geleerd over de familie Scheerman uit Coevorden. maar in de doopregisters van Coevorden en directe omgeving hebben wij in een ruime periode rond 1760 de bewuste Hendrik Scheerman niet kunnen vinden. Tot die directe omgeving van Coevorden behoorden het Over ijsselse Gramsbergen en het plaatsje Laar. net over de grens met Duitsland. Vanaf 1650 komt de naam Scheerman (en bij dezelfde familie ook wel als Scheermans geschreven) in Coevorden voor en heeft daar vele generaties tot in onze eeuw bestaan. Zo wordt ene Hendrik Scheerman in 1731 in Coevorden geboren; rond 1785 is hij voer man met vier paarden op de stad Groningen en heeft hij enkele weilanden nabij de stad Coevorden in bezit. Hij heeft onder andere een zoon Hendrik en nog twee kleinzonen die de naam Hendrik dragen, waarvan er een in 1798 in Coevorden is geboren. Hij is later boer op de 'Kleine Scheer' onder Coevorden en aldaar in 1870 overleden. Inmiddels is de familie Scheerman in Coevorden uitgestorven. De ligging van het landgoed 'De Scheer' bij Coevorden naar een kaart uit 1824. >S®V Stieltje Coevorden Vosseb» Steenwijksm Nieuwe Krim Weijerswold hoofde ijk >chebrugge Agterhorn VorwaJd Echteler Heesterkante Rgdewijk rclenberg Veoebrugge 40

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 41