VEILING Booigfda! 28 BiraBsr u. 40 000 K.G. Peen 14000 K.G. Knolrapen Castrieum centraal, de katholieke kerk stond toen aan de rand van het oude dorpscentrum. Daar ongeveer ging de Dorpsstraat over in de Alkmaarderstraat- weg, een weg met een heuse klinkerbestrating. Deze weg ging min of meer schuin door het land richting Limmen. Ter plaatse van het monument voor de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog ligt nog een gedeelte van die oude Alkmaarderstraatweg. De door de westenwind schuingewaaide bomen maakten het geheel zeer karakteristiek. (In de hierbij geplaatste afbeelding van het dorp vindt u de verschillende herkenningspunten als de Oosterbuurt, de Zanderij. Noord-End en Kleibroek terug. Verder de al genoemde Alkmaarderstraatweg, de Eerste en de Tweede Groetielaan, de Kooiweg en de Brakersweg). Agrarisch karakter In dit landelijke dorp Castrieum waren de boeren dagelijks met In 1915 ging het vervoer van de peulvruchten van de hun vee en weilanden bezig en de tuinders met hun tuinderijen en Tuinbouwvereniging 'Ons Belang'per spoor. gewassen. Rekenen wij daarbij ook nog de winkeltjes van de neringdoenden, dan heeft men zo ongeveer een totaal beeld van hoe Castrieum er jarenlang heeft uitgezien. Een extra dimensie 1 januari 1900 1869 inwoners werd aan het dorp toegevoegd door de bouw van het provinciaal 191 1 3267 ziekenhuis Duin en Bosch in 1909. 1921 4503 Het agrarisch beeld van het dorp werd ook bepaald door de aanwe 1931 5512 zigheid van een eigen melkfabriek, 'De Holland', die aan de 1941 8412 Breedeweg stond, hl het pand is later jarenlang de drukkerij van 1946 6625 Boesenkool gevestigd geweest. Op die plek staat nu een apparte 1951 9287 mentencomplex. Als agrarisch dorp had Castrieum sinds 1904 een 1961 12802 Boerenleenbank, de voorloper van de huidige Rabobank. 1971 20184 Zoals uit deze statistiek blijkt, is het inwonertal explosief toegeno men. met uitzondering van de oorlogsjaren toen het door de evacu atie tijdelijk sterk is verminderd. Met de grote groei in de zestiger jaren is de agrarische betekenis van het dorp sterk teruggelopen. Oprichting van de Tuinbouwvereniging Begin deze eeuw werden in ons dorp veel erwten en bonen geteeld. Destijds waren de akkertjes in de duinen ook nog volop in cultuur. De produkten werden geteeld voor de eonservenfabrieken, zoals die van de Gebr. Docter en de Bever Conserven beide in Bever wijk. Enige ondernemende inwoners bemiddelden tussen de De tuinderijen strekten zich in 1911 uit tot dicht bij de Dorpsstraat. Hier een blik vanaf de toren van de Ned. Herv. kerk over hotel 'De Rustende Jager' en doorrijstal richting Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch (coll. Ton de Groot). Forensen Het karakter van het dorp is -vooral sinds de Tweede Wereld oorlog- sterk veranderd. De eerste veranderingen dienden zich al aan in de dertiger jaren. Als gevolg van de toen heersende crisis en de financiële problemen van de tuinders kwam er nogal wat grond van tuinders te koop. Op die gronden werden de eerste huizen gebouwd voor degenen, die Castrieum als woonplaats uitkozen. De eerste forensen woonden toendertijd nog betrekkelijk dicht bij het station, in de buurt die gevormd wordt door de Geelvinck- straat. Jacob Catsstraat. Brakenburgstraat, Dr. Leenaersstraat en de Pernéstraat. Om het beeld van Castrieum nog enigszins compleet te maken Een adverten- volgen hierna enige gegevens van de inwoneraantallen: tie uit 1918. van ongeveer en ongovoer voor Veevoeder, op des namiddags ten 1 ure HET BESTUUR Tuinbouw Yereeniging „Ons Bo'ftng4 Set laden der Peulvruchta Castrieum

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 4