Een blik op de Eerste Groenelaan richting Kooiweg: links het huis van Piet Neelissen (nr 13), rechts van Henk Brakenhoff (nr 15). laan woonde tuinder Henk Brakenhoff met zijn echtgenote Johanna Koper. Naast hem woonde Piet Groentjes met zijn vrouw Antonia Kaandorp (nr. 16). Aan de overkant woonden tuinder Klaas Stet en Aagje Bakker met hun zes dochters en zes zonen (nr 17). Achtereenvolgens komen aan de overkant de huizen van de tuin ders Jan Bakker en Willem Breetveld. Jan Bakker woonde met zijn zus Jacoba (nr 18) en Willem Breetveld woonde met zijn vrouw Anna Beentjes in het huis op de hoek van hel Modderpad (nu Kleibroek); dit huis staat er nog steeds en wordt bewoond door Klaas Zonneveld (nr. 19). De overige huizen aan de Eerste Groenelaan richting spoorlijn staan allen aan de noordzijde. Het zijn achtereenvolgens het huis bewoond door Klaas Scheerman; Klaas was tuinder en wijkventer. Hij was getrouwd met Johanna Benning en woonde hier met zijn gezin (nr. 20). Hiernaast kwam het huis van Sjirk Veenstra. met zijn vrouw en elf kinderen (nr. 21). Sjirk was geboren in Drachten, hij was tuinder en reed op gezette tijden vrachtjes met paard en wagen. In het vol gende huis (nr 22) woonde vanaf 1938 Willem Castricum met zijn vrouw Geertruida Dekker uit Limmen. Dan komen we bij het huis van Cornelis de Vries, fabrieksarbei der, gehuwd met Johanna Schipper (nr. 23). Verder het huis (nr. 24) van Pieter Groentjes en zijn vrouw Geertje Rechts op de voorgrond het huis van Willem Breetveld (nr 19). Dit nu nog bestaande huis vinden we op de hoek van de Eerste Groenelaan en Kleibroek. Richting Kooiweg zien we rechts ach tereenvolgens op de foto het huis van Jan Bakker (nr 16) en van Piet Groentjes (nr 16). Druijven. Later is hier dan Jan Nieuwenhuizen gaan wonen. Tenslotte woonde in het huisje tegen de spoorlijn aan Cornelis Zonneveld, tuinder en schelpenvisser van beroep en gehuwd met Anna Brakenhoff (nr. 25). Kleine tuinders Het gebied rond de Kooiweg en de Groenelanen was voor een bui tenstaander een heel rustig gebied. In de weinige huizen die er stonden, woonden veelal de tuinders, die op hun nabij gelegen akkertjes hun brood moesten verdienen. Er werd vaak armoede geleden. De meesten hadden te grote gezinnen om van hun tuintjes te kunnen leven, men probeerde wat bij te verdienen met de schel penvisserij. of door het bijhuren van wat tuingrond, of door het opzetten van een handeltje van hun eigen tuinbouwprodukten. Zo ging tuinder Klaas Scheerman als wijkventer met een kar groenten naar Beverwijk, alwaar de groenten werd ingescheept naar Amsterdam. Nadat de boot in Amsterdam was aangekomen laadde hij de groenten over in een gehuurde handkar of bakfiets en ventte dit uit in een Amsterdamse wijk. In dit huis woonde Sjirk Veenstra met zijn grote gezin (nr 21). Op de achtergrond het huis van Willem Breetveld (nr 19). Rechts op de foto zien we nog juist in de verte de rij bomen aan de Alkmaarderstraatweg. De foto is genomen op de plaats waar nu de kruising Lindenlaan - Eerste Groenelaan is. 32

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 32