Castricum en zijn groenteveilingen Inleiding Het is voor ons zo gewoon om naar de groenteboer te gaan om daar onze groenten en fruit te kopen. Hoe komen die produkten daar eigenlijk? De tuinders brengen hun waren naar de veiling en de handelaren verzorgen de distributie naar de winkels. Dat is niet altijd zo gegaan. Het fenomeen groenteveiling, waar dit artikel over gaat. is nog maar een eeuw oud. Tot aan het einde van de vorige eeuw kochten de handelaren groenten en fruit rechtstreeks bij de tuinder. Niet iedere tuinder was bedreven in het onderhande len over de prijs, bovendien was er de concurrentie van de buur man. die hetzelfde aanbood. De tuinders brachten hun groenten ook wel naar een schipper, die daarmee naar de stad voer om het te verkopen. Het was afwachten hoeveel dat opbracht. Het gevolg was dat men vaak niet de prijs kreeg, die het w aard was. Aan deze wantoestand kwam een einde door het invoeren van een veiling systeem. Het oude dorp Bij het schrijven van dit artikel doen wij graag een beroep op uw fantasie. Stelt u zich eens voor hoe Castricum er heeft uitgezien toen het nog gewoon een agrarisch dorp was. dus tijdens de periode van vóór en ook nog kort na de Tweede Wereldoorlog. Afgezien van het uitgestrekte duingebied bestond Castricum voor de rest uit boerderijen met weilanden en tuindersbedrijven. Het dorp. doorsneden door de spoorlijn, kende toendertijd twee kerkgebouwen, de Nederlands Hervormde Kerk en de R.K. Kerk. beide aan de Dorpsstraat. Stond eerstgenoemde kerk. ook wel de oude Pancratius-kerk genoemd, nog geheel 's Zomers was Castricum aardbeiendorp. De handkarren met aardbeien wachtten voor de vei ling aan de Dorpsstraat. Tijdens het wachten werden de aardbeien keurig met witte lakens afgedekt. De basis voor de groenteveilingen in ons land ligt -hoe kan het ook anders- in de Langedijk. Tuinder Dirk Jongerling wilde een goede prijs voor zijn bloemkool, maar was er niet van overtuigd dat hij die prijs zou krijgen als hij het aan schipper Jan Dirkmaat uit Wormerveer zou meegeven. "Dirk, je moet ze veilen, dan krijg je de prijs die ze waard zijn"Dit bleek achteraf een historisch gesprek te zijn geweest, dat op 29 juli 1887 plaatsvond. In Broek op Langedijk werd kort daarna de eerste groenteveiling gehouden. Vele dorpen zouden aan het einde van de vorige- en hel begin van deze eeuw dat voorbeeld volgen. Een man. die veel tot de stichting van veilingen heeft bijgedragen, is de tuinbouwleraar J.G. Haze- loop uit Alkmaar, die in lezingen zijn ideeën over de veilingen heeft uitgedragen. Hij hield zijn toehoorders voor dat de onderlin ge concurrentie door samenwerking uitgeschakeld zou worden. Hij wist hen te overtuigen, want van 1887 tot 1920 werden in Noord-Holland 37 veilingen opgericht. Sommige zijn opgeheven, samengevoegd en gefuseerd; van de 37 veilingen is er nu nog in Noord-Holland nog maar één over. de WFO te Zwaagdijk. Dit kaartje uit 1865 geeft een idee van het in die tijd kleinschalige karakter van Castricum.

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 3