celen, waarvan 26 percelen weiland en 9 percelen (tuin(bouwland. In deze sector staan vier boerderijen, een grote landbouwschuur en een schuthok aan de Korte Cieweg nabij de Torenstraat. In het schuthok wordt loslopend vee ondergebracht (geschut), totdat de eigenaar komt opdagen, die zijn vee meekrijgt na betaling van de volgens een bepaald tarief vastgestelde kosten. Aan de Ruiterweg, die vroeger ook wel Bakkummerweg of Kleibroekerweg werd genoemd, stond slechts één boerderij genaamd 'De halve Appel'. Hier woonde in 1830 de veehouder en schelpenvisser Klaas van Bruijnswaard met zijn vrouw Maartje Koene, hun twee kinderen en een boerenknecht. Ook aan de Korte Cieweg stond slechts één huis: de boerderij van Arie Duijn: hij woonde hier met zijn vrouw Grietje Ranke, hun 6 kinderen, haar vader, de 90-jarige Maarten Ranke en Arie's moeder, de 78-jarige weduwe Aagje van der Moere en een werkbode. De derde boerderij in deze sector stond iets van de Alkmaarderstraatweg af ter hoogte van de huidige Pr. Beatrixlaan. In deze boerderij 'Kleibroek' genaamd, woonden Cornelis Kuijs en Maartje Krammer met 7 kinderen en de 14-jarige werkbode Neeltje Stadegaart. De vierde en laatste boerderij stond aan de Kooiweg; deze boerderij, genaamd 'de Plaats op het Noord End', werd bewoond door de veehouder Jacob Bakker, zijn vrouw Trijntje Knaap en hun 4 nog ongehuwde kinderen. In deze sector loopt een sloot, die begint nabij de Bakkummer- straat, evenwijdig loopt aan de Eerste Groenelaan aan het einde afbuigt naar de Alkmaarderstraatweg. Er lopen ook twee voetpa den; het ene loopt in het verlengde van de Torenstraat (dit deel heet nu 'Kleibroek'), passeert daar de voornoemde sloot en loopt door naar de Eerste Groenelaan. Het andere voetpad begint aan de Alkmaarderstraatweg even voorbij boerderij Kleibroek en loopt in noordelijke richting naar de Eerste Groenelaan. Veldnamen in deze sector zijn: de Weid bij huis, het Hooiweidje, het Gasthuisland. de Roemersven. het Kraasken. het Zoggen- weidje, de Lienakker, de Zuiddalen, het Oosterweidje. de Poe leven, Blankgeest, de Vinkenbaan, het Schrikkenweidje, de Groote weid, de akker bij de Fijne Winkel, de Vinkenakkers, de Klei- broekerweid, de Rammeling, het Spronsland, het Loetje, het Dirkjesland, de Paardekoopersboogaard en de Klaverweid. Sector IV: Deze sector is 24 hectaren groot en vormt de oostelijke afsluiting van het hier behandelde gebied; het wordt omsloten door Kooi weg, Brakersweg en Alkmaarderstraatweg, bestaat bijna uitslui tend uit weiland en heeft relatief veel boerderijen of huizen. Aan de Brakersweg stonden gerekend vanaf de Kooiweg in oostelijke richting 3 boerderijen. Ten eerste de boerderij op de hoek van de Kooiweg van Jan Kabel; hij woonde hier met zijn vrouw Grietje Kok met twee kinderen uit haar eerdere huwelijk met Pieter Brakenhoff en verder nog twee boerenknechten en een werkmeid. Op de hiernaast gelegen boerderij woonde Jan Scheerman met zijn vrouw Aaltje Nijman. hun vijf kinderen en de 70-jarige dagloner en weduwnaar Hendrik Kale. Wat verder na de knik in de Brakersweg stond de boerderij van 40-jarige Jacob Brakenhoff; hij woonde hier met zijn tweede vrouw Neeltje Kuijs en 11 kinderen, een boerenknecht en een werkbode. Aan de Alkmaarderstraatweg stond niet ver van de Kooiweg ver wijderd een huis(je) waarin de 51-jarige schelpenvisser Engel Schrama woonde met zijn vrouw Trijntje Duijn en haar ongehuw de broer Gerbrand, boerenknecht van beroep. Dit huisje werd wel het molenhuisje genoemd. Wat dieper het land in stond een grote boerderij, waarin de 31-jari ge Pieter Kuijs woonde met zijn vrouw Doortje Brakenhoff, hun drie kinderen en een werkbode. In een klein huisje tussen deze boerderij en de Kooiweg woonde het nog jonge kinderloze echtpaar Jacob Bakker en Adriaantje Mors; hij was veehouder en zoon van de in sector III woonachtige Jacob Bakkeren Trijntje Knaap. In de grote boerderij aan de Kooiweg tegenover de ingang naar de Eerste Groenelaan woonde Klaas Stet met zijn vrouw Neeltje Bruijn. htm vier kinderen, een boerenknecht en een werkhode; ook woonden hier de twee kinderen van Neeltje uit haar le huwelijk met Jan Mooij (de grootvader van de latere burgemeester Mooij). Tenslotte vinden we het laatste huisje in deze sector even verder langs de Kooiweg in de richting van de Brakersweg. alwaar de schelpenvisser Pieter Dekker met zijn vrouw Aagje Duinmeijer en hun 4 kinderen woonden. De sector III gelegen tus sen de Eerste Groenelaan, Kooiweg, Alkmaarder straatweg, Korte Cieweg, Torenstraat, Ruiterweg, Vinkebaan en Bakkummer- straat in het jaar 18.10. M Alkmaarder r straatweg M weg wei land water bouwland bos

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 27