De Kooiweg, Eerste en Tweede Groenelaan en zijn bewoners Inleiding In voorgaande jaarboekjes is aandacht geschonken aan de Vinkebaan en de Mient alwaar in de oorlogsjaren vele huizen zijn afgebroken. In dit jaarboekje een blik op huizen en bewoners aan de Kooiweg en aan de Eerste en Tweede Groenelaan. Ook gaat dit artikel in op de ontwikkeling in de afgelopen eeuwen van een wat groter gebied, dat door genoemde wegen werd doorkruist en waar in deze wegen alleen een functie hadden om de vele agrarische percelen te bereiken. Van huizenbouw was vroeger aan de Eerste en Tweede Groenelaan geen sprake, alleen aan de Kooiweg ston den enkele boerderijen. De aanleg van de eerste dijkjes in de middeleeuwen kunnen dus aannemen dat de Kooiweg in deze periode is aange legd. Omstreeks 1250 is er een tweede dijkje aangelegd vanaf de Noordeindergeest; het tracé volgde de Brakersweg en sloot aan op de Koogdijk, gelegen op de grens tussen Uitgeest en Limmen. Op de oudst bekende kaarten waarop met enig detail het dorp Castricum is ingetekend, zijn de Kooiweg en ook de beide Groe- nelanen reeds aangegeven. Op de eerste afbeelding is een gedeelte afgedrukt van de grote 'Kaart van 't Hoogh-Heemraetschap van de Uytwaterende Sluysen in Kennenierlandt en de West-Vrieslandt'. getekend door Johannes Dou in 1680. Ondanks de zeer beperkte middelen die landmeters in die tijd tot hun beschikking hadden, staat deze kaart als uiterst betrouwbaar bekend. De eerste echt nauwkeurige optekening heeft 150 jaar later plaats gevonden bij de oprichting van het kadaster in 1832. De oudste wegen in het weidegebied van Castricum danken hun aanleg veelal aan de waterkerende functie die zij hadden. In de 2e helft van de 11 eeuw wordt de Zanddijk tussen Noord Bakkum en Limmen als eerste dijk in onze omgeving aangelegd. Een eeuw later wordt er in Castricum van noord naar zuid een dijk aange legd, die twee geesten (hoger gelegen vlakten) verbindt. In het noorden is dit 'de Noordeindergeest'. die ligt tussen de Stetweg/- Brakersweg en de Tweede Groenelaan; in het zuiden is dit de geest 'Heemstede' even ten noorden van de gemeentegrens met Heemskerk. Het dijkje volgde vanuit het noorden het tracé van de Kooiweg en ging bij de Alkmaarderstraatweg over in de Molen dijk (Bogaardsdijk) en de Kerkedijk naar de geest Heemstede. We Het Groenelaan - Kooiweggebied omstreeks 183(1 De oprichting van het kadaster had voornamelijk tot doel om te komen tot een rechtvaardige heffing van de grondbelasting. In een aantal jaren van voorbereiding op de oprichting worden alle hui zen. erven, wegen en wateren, duinen en landerijen opgemeten, genummerd en getekend op de zogeheten minuutplans. Zo weten we tot in detail hoe het Groenelaan - Kooiweggebied er in 1832 heeft uitgezien, wie de eigenaren waren van de percelen, wat het gebruiksdoel was. etc. or de wand Gedeelte van de Kaart van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West- Friesland uit I6H0. 25

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 25