waarin zij zich bevonden tekende zich donkergrijs af in de omrin gende lichte zandgrond. De noord-westelijke ton moet het eerst ingegraven zijn. De resthoogte daarvan bedroeg 55 cm. De rest- hoogte van de tweede ton was 65 cm. Deze ton moet later geplaatst zijn, omdat deze gedeeltelijk door de wand van de eerste ton ingegraven was. De ongeveer I cm dikke duigen werden bij eengehouden door gespleten tenen, waarschijnlijk wilgen. De dia meter van de eerste en tweede ton waren resp. 45 en 50 cm. Er werden geen merksporen op, of spongaten in de duigen gevonden. In de bovenvulling van de eerste ton bevonden zich enkele gebak ken stukken huttenleem (haardplaatresten?) en wat botmateriaal. Uit de ondervulling kwam een misvormde steengoed-kruik, waar van hals en oor waren afgebroken en niet teruggevonden werden. De kruik is een importprodukt uit het Duitse Rijnland (Siegburg). Het is merkwaardig dat zo n wanprodukt zover van het produktie- gebied terecht is gekomen. Uit de bovenvulling van de tweede put kwamen enkele brokstukjes van vroege baksteen en uit de onder vulling een paar grijze aardewerk-scherven. Blijkens het vondst materiaal zouden de tonputten uit de tweede helft van de 14e eeuw kunnen dateren. E. Mooij Geraadpleegde literatuur: Bloemers, J.H.F., e.a.. Verleden land. Archeologische opgravingen in Nederland. Meulenhof Informatief BV. Amsterdam 1981. Diederik, F., Archeo-Logica, Uitgeverij Pirola. Schoorl 1989. Helderman. E.J., Enige resultaten van vijftien jaar archeologisch onderzoek in de Zaanstreek, Westerheem XX-1-1971. Mooij. E.. Pottenstapel als waterput in plan Molendijk. 2e jaar boekje Stichting Werkgroep Oud-Castricum 1979. Mooij, E., De onderkant van Castricum, in Op zoek naar Castricum's verleden. Uitgeverij Pirola. Schoorl 1992. Renaud, J.G.N.. Middeleeuws ceramiek, A.W.N.-monografie no. 3. Zuurbier S.P.A., De Sectie C van Castricum, 9e jaarboekje Stichting Werkgroep Oud-Castricum, 1986. Zuurbier, S.P.A., De Albert's Hoeve, 9e jaarboekje Stichting Werkgroep Oud-Castricum, 1986.

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 24