Romeinse munten gevonden in Castricum en Bakkum De Romeinen in onze provincie Romeinse keizers in de periode 69 tot 375 (na Chr.) Tot omstreeks 1975 werd het door wetenschappers niet aanneme lijk gevonden dat er in onze provincie Romeinen gewoond zouden kunnen hebben. Vondsten in Uitgeest, Schagen en vooral Velsen, hebben de inzichten sindsdien gewijzigd. Er zijn wel degelijk gedurende een korte periode Romeinen in onze streek aanwezig geweest. In het jaar 14 na Christus kreeg de Romeinse veldheer Germanicus de taak op zich om de lage landen boven de Rijn te veroveren. In de jaren 15 en 16 na Christus zond Germanicus vlooteenheden over de Noordzee naar onze landstreken. De schepen zijn de rivier monding tussen Castricum en Egmond opgevaren en zetten Romeinse eenheden af bij Velsen. De troepen hebben daar een fort aangelegd in het jaar 15 en zijn daar tot het jaar 28 gebleven. De Friezen hebben het fort namelijk in dat jaar met succes aangeval len, uit woede over de steeds hoger wordende belastingen van de Romeinen. De Romeinen vertrokken, maar kwamen in het jaar 40 terug. Een nieuw fort werd gebouwd in Velsen, maar in het jaar 47 trokken de Romeinen zich terug en namen ze Katwijk als uitvals basis. Hoewel er mogelijk ruilhandel is geweest met de Castricumse bevolking, is er uit deze periode echter tot 1995 geen enkel muntstuk in Castricum gevonden! In dit artikel worden de Romeinse munten behandeld, die in Castricum zijn gevonden voor de grote archeologische opgraving in 1995-'96. Bij deze opgraving onder leiding van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek zijn vele munten gevonden: zij zullen t.z.t. worden behandeld in een uitvoerige ver slaglegging over dit onderzoek. Vindplaatsen en Romeinse muntsoorten in Castricum In Castricum zijn er 21 Romeinse munten van de eerste tot de vierde eeuw na Christus gevonden, met name op plaatsen waar ook inheems Fries aardewerk aangetroffen is. De vondsten -zowel van aardewerk als van munten- zijn verspreid, maar komen in het gebied van de Breedeweg (Oosterbuurt) het meeste voor. Er zijn vier vindplaatsen: - Oosterbuurt 15 stuks) - Kramersweg (in aangevoerde grond, 4 stuks) - Noord-Bakkum (3 stuks) - Strand Bakkum 1 exemplaar) In de Romeinse tijd zijn er in verschillende periodes meer dan 20 muntsoorten in omloop geweest. De in Castricum gevonden Romeinse munten behoren tot zes verschillende muntsoorten; deze zijn: - 1 expl. dupondius (koper) - 6 expl. denarius (zilver) - 9 expl. antonianus (koper verzilverd) - 3 expl. follis (koper) - 1 expl. sestertius (koper) - 1 expl. as (koper) De oudste munt is een dupondius van keizer Vespasianus (69 tot 79 na Chr.); deze munt is geslagen in Rome en teruggevonden in de Oosterbuurt. Vespasianus was legercommandant. Hij had de in het oostelijk deel van het Romeinse Rijk gelegerde troepen onder zich. Na de burgeroorlogen volgde hij Nero op als keizer. Met hem begon de Flavische dynastie (69-96). Dankzij zijn praktisch financieel beleid brak er in Rome een periode van grote bouwactiviteit aan. Het belangrijkste bouwwerk waaraan begonnen werd, was het Flavisch amfitheater, beter bekend als het Colosseum. Uit de volgende periode is er ook een munt gevonden in de Oosterbuurt. Het gaat om een zilveren denarius van Nerva (96-98). Ook deze munt werd in Rome geslagen. Nerva stond aan het begin van de periode van de adoptiekeizers (96-192); in deze periode koos de regerende keizer zich steeds een bekwaam troonopvolger, die hij als zoon adopteerde. Het was in militair en materieel opzicht de gouden eeuw van het Romeinse Rijk. Een denarius uit de periode van Faustina II, geslagen in Rome tussen 161 tot 175. De munt werd in 1989 gevonden in de Oosterbuurt. Marcus Aurelius, de echtgenoot van Faustina II 18

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 18