Brakenhoff. Ook werd besloten om het kennelijk te verwachten batige liquidatiesaldo onder de leden te verdelen. Nietigverklaring van het opheffingsbesluit Het zou echter nog bijna vijfjaar duren voordat er sprake was van het definitieve einde van de tuinbouwvereniging 'Ons Belang'. Een van de zeven tegenstanders van de opheffing was Arie Zonneveld, zelf tuinder aan de Heereweg in Bakkum-Noord. Hij bestreed ook de rechtsgeldigheid van het opheffingsbesluit. In deze opvattingen stond Zonneveld niet alleen. Toen pogingen bij het veilingbestuur om een nieuwe algemene ledenvergadering uit te schrijven geen succes hadden, besloten Zonneveld en een aan tal medestanders de zaak bij de rechter aanhangig te maken. Edoch van de Alkmaarse Rechtbank kreeg men in het voorjaar van 1968 de kous op de kop. Voor de groep Zonneveld was dit aanlei ding hoger beroep aan te tekenen bij het gerechtshof in Amsterdam. Dit hof deed uitspraak op 29 januari 1970. Op juridi sche gronden werden de eerdere besluiten van 'Ons Belang' over de ontbinding van de tuinbouwvereniging nietig verklaard. De ver eniging zou namelijk juridisch niet meer bestaan en dus ook geen besluiten meer kunnen nemen. Men had eind 1948 verzuimd om tijdig verlenging van de geldigheidsduur van de statuten aan te vragen. Bovendien kwam de stemmenverhouding met tweederde meerderheid op de opheffingsvergadering in het geding. Het vei lingbestuur had voor die vergadering zestien voormalige leden ten onrechte niet uitgenodigd. Zij werden als lid geroyeerd omwille van hun hoge leeftijd en omdat zij geen eigen bedrijf meer hadden. Omdat echter niet de juiste wettelijke spelregels waren toegepast, achtte het gerechtshof de bedoelde royementen niet juist en wer den deze personen nog gewoon als lid aangemerkt. Op de dag van de opheffingsvergadering in juni 1967 telde de vereniging 'Ons Belang' dus geen 56 maar 72 leden. De vereiste tweederde meer derheid van stemmen was dus 48. terwijl de vergadering maar door 41 leden bezocht werd. In het arrest van het gerechtshof werd verder bepaald dat het vei lingbestuur een ledenvergadering bijeen moest roepen, om over het lot van de veiling te beslissen. Het bestuur is tegen de uit spraak van het gerechtshof niet in cassatie gegaan. Op 27 mei 1970 werd die ledenvergadering in De Rustende Jager bijeenge roepen. Het einde Ondertussen werkte het tijdsverloop mee aan het lot van de vei ling. Zelfs Zonneveld geloofde niet meer in een voortbestaan. Daarvoor is de veiling te lang dicht geweest, aldus deze tuinder. De tuinders zijn alle kanten opgegaan. De kern is weg. Veel tuin ders veilen in Beverwijk, sommigen in Alkmaar. Of de tuinders weer naar Castricum zullen komen is onzeker, aldus Zonneveld. Ook in de agrarische wereld was een kentering merkbaar. Jonge ondernemers in de tuinbouw waren van mening dat er gauw een einde gemaakt moest worden aan de versnippering van het aanbod van produkten. Begin 1970 waren er nog vijftien veilingen in Noord-Holland in de groente en fruitsector actief. Kleine veilingen werken in verhouding duurder dan grotere. Daarom moest aan schaalvergroting worden gedaan door de kleine veilingen op te heffen. Deze ontwikkelingen zouden de gehele agrarische wereld treffen. Zij leidden ook tot fusies van tal van zuivelfabrieken. De notulen van de ledenvergadering van 1970 zijn vrij zakelijk, alhoewel uit de berichten in de pers valt evenwel af te leiden dat het een roerige vergadering is geweest met 58 aanwezige leden. Een krant geeft de volgende beschrijving: Het was een bijeenkomst, zoals er de laatste jaren in Castricum zelden zijn geweest. De gemoederen waren soms zo verhit, dat de sprekers zich nauwelijks verstaanbaar konden maken. Herhaal delijk moest worden onderbroken, omdat het een en ander moest worden nagezien of in klein comité moest worden besproken. Grootste opponent in de vergadering was weer Arie Zonneveld. Naar zijn mening moest het bestuur eerst aftreden en plaats maken voor een nieuw bestuur. Dit werd weer als uitstel van executie bestempeld. Na ruim twee uur vergaderen werd uiteindelijk unaniem besloten 'Ons Belang' per 1 juni 1970 op te heffen. Er werd een liquidatie commissie samengesteld van negen personen, bestaande uit de drie bestuursleden, drie commissarissen en een drietal Zonneveld aanhangers. De uiterste liquidatie-datum werd op 31 december 1971 gesteld. En zo komen wij bij de laatste algemene ledenvergadering op 20 april 1972 in de zaal van andermaal De Rustende Jager. Deze ver gadering was aldus voorzitter Jan Groentjes, nodig om aan de leden verslag uit te brengen over de verkoop van de bezittingen en over de verdeling van het liquidatiesaldo. De vergadering werd door eenenvijftig leden bezocht. Het veilinggebouw met terrein is op 12 november 1970 voor 350.000.- verkocht aan Dijkman Kaas te Castricum. In 1971 werd een eerste uitbetaling aan de toen achtenzeventig leden van duizend gulden elk gedaan. Uiteindelijk kon. nadat aan de andere financiële verplichtingen was voldaan, nog een nabetaling worden gedaan van bijna negenhonderd gulden per lid. De uitgevoerde liquidatie verkreeg aller instemming. Over en weer werden aan het einde van de vergadering de nodige dankwoorden gezegd. Zo werd gememoreerd dat Jan Groentjes meer dan vijftig jaar een bestuursfunktie bij 'Ons Belang' had ver vuld. Hij was eerst commissaris en vanaf 1959 bestuursvoorzitter van de vereniging. Ook Jaap Schut werd geprezen om wat hij in zijn funktie als veilingdirecteur had gedaan. Het is wellicht aardig om dit artikel af te sluiten met de volgende alinea uit de notulen van de laatste vergadering: De heer J.P. Dijkman brengt nog in herinnering de periode van veilen op de veelading van de Ned. Spoorwegen. Later het veiling gebouwtje aan de Dorpsstraat, de moeilijkheden bij de nieuwbouw in de voorbesprekingen en nu door de onttrekking van de tuin gronden ten behoeve van de woningbouw de sluiting van de vei ling. Brengt verder nog in herinnering de verdiensten van de heren Louter en Brandjes en hoopt dat deze vergadering bij velen in herinnering mag blijven. W.J. Veldman Verantwoording Belangrijke bron van informatie bij het schrijven van dit artikel is het historisch feiten materiaal over 'Ons Belang' dat door de heer Cor de Bakker uit Alkmaar is verzameld en in de vorm van een verslag is geboekstaafd. De Bakker was zelf inkoper op de veiling. Daarnaast het boek '100 jaar veiling en tuinder 1887- 1987', een uitgave van de Provinciale Veilingorganisatie voor Noord- Holland. Ook archiefstukken en notulenboeken konden worden geraadpleegd. Verder het archief van de gemeente Castricum. Ook zijn gesprekken gevoerd met mensen die op enigerlei wijze met de veiling van doen hebben gehad. 14

Jaarboek Oud Castricum | 1996 | | pagina 14