volgens twee kwartjes voor elk volgend uur. Daarnaast krijgt degene, die de brand gemeld heeft, een gulden, de brandroeper krijgt een rijksdaalder; degene die de handspuit met paard en wagen vervoert beurt vijf gulden. De leden van de motorbrand weer krijgen een vaste jaarlijkse vergoeding van twintig gulden en vervolgens 75 cent of 50 cent per uur. De handspuit wordt van de hand gedaan, zo blijkt uit de aangepaste verordening van 1926, waarin deze spuit niet meer wordt genoemd. De nieuwe motorspuit De beoogde technische verbetering moet uit Zaandam komen. Die gemeente gaat tot aankoop van een autospuit over en biedt de motorspuit voor 2500,- te koop aan. In januari 1920 wordt de koop gesloten, maar in afwachting van de auto moet de oude spuit nog even in Zaandam blijven. Die bewijst daar op 20 januari nog eens goede dienst door vijf uur onafgebroken een grote brand in de graanpakhuizen 'Java' te bestrijden. Begin maart wordt de 'Otto' in Castricum afgeleverd. Een prachti ge machine, die de trots van het brandweerkorps is en nu staat opgesteld in de huidige brandweerkazerne. Bij de aankoop wordt de inventarislijst van de motorspuit meegeleverd, waaruit blijkt dat de motorspuit 500 liter per minuut levert. Bij de vele onderdelen worden onder andere drie kaarslantaarns en een koperen bel genoemd. Als op 14 april 1921 raadslid H.J. Zandbergen vraagt hoe de resultaten met de nieuwe spuit zijn, kan de voorzitter trots mededelen, dat de spuit zeer goed voldoet. Er was nog wel een probleem met de watertoevoer, maar dat is verholpen. Zandbergen constateert enige maanden later echter, dat bij een brand in de Schoolstraat gebleken is, dat de spuit niet voldeed. Het probleem blijkt aldus Lommen te zitten in de slechte watertoevoer: de water putten hebben te weinig capaciteit voor 'Otto'. Zandbergen wil daarom de waterputten verbeteren, maar deze keer wil Lommen even afwachten. Hij wil aansluiting op het waterleidingnet. Zandbergen is ook niet tevreden over de houding van het brand weerpersoneel tijdens de oefeningen. De voorzitter belooft de heren een waarschuwing te geven. Rapport van 5 juni 1923 Lommen brengt verslag uit aan de raad omtrent de toestand van de brandweer, waarin hij concludeert, dat de motorspuit in goede staat is en voldoende capaciteit heeft. Hij geeft het probleem van de watervoorziening aan. "Vanuit de sloot hij J. Twisk is de Rijksstraatweg te bereiken tot aan het Cafe 'Sportlust'. Vanuit de sloot bij P. Schotvanger is de geheele Burg. Mooystraat te bestrijken. Vanaf de Cieweg kwam men tot aan de winkel van Heideman. met twee slangen tot aan het Cafe van de Erven van Benthem. Om de geheele kom van het dorp te kun nen bestrijken is het noodig om: bij de Cieweg te zorgen voor vol doende water, op de hoek bij Goes een brandput te maken vanuit het pompstation aan de Cieweg. zeer gewenscht zou zijn een brandput te maken in de richting van de R.K. kerk. Overleg zal worden gepleegd met de directie van melkfabriek'De Holland' (Breedeweg) teneinde de Oosterbuurt gedeeltelijk te kunnen bestrij ken. Aangekocht diene te worden 200 meter slang. De handbrand spuit voldeed goed, gaf spoedig water, de putten voldeden eveneens goed. Op het oogenblik is de capaciteit nauwelijks voldoende, daar er te Bakkum veel wordt bijgebouwd; wellicht is er eene overeen komst te treffen met de directie van het Provinciaal Ziekenhuis om de brandputten van die inrichting te mogen gebruiken". De genoemde sloot bij J. Twisk is de spoorsloot bij Funadama. nu Jasmin Garden en café Sportlust is op de hoek Dorpsstraat-Burg. Mooystraat. Schotvanger is de kastelein van 'De Harmonie', nu Wong's Palace. De winkel van Heideman staat op de plaats waar nu Huitinga is gevestigd. En café Van Benthem, wordt later 'De Vriendschap', het huidige Sam Sam. Goes woont tegenover het oude raadhuis. De raad gaat met Lommen's voorstellen accoord en er worden afspraken gemaakt met de directie van de melkfabriek over de watertoevoer naar de Oosterbuurt, de brandputten worden geslagen en met Duin en Bosch worden nieuwe afspraken gemaakt. Waterleiding De geschiedenis rond de aansluiting op het waterleidingnet wordt beschreven op pagina 23 van het artikel over de gezond heidszorg in het 17e jaarboek je. Uit het artikel blijkt dat er vanaf 1911 gesproken is over de met name voor de volksge zondheid zo noodzakelijke waterleiding. Vanwege de problemen met de aanvoer van bluswater wacht ook de brandweer op de aansluiting. Aan het besluit tot aansluiting gaat een hevige rel vooraf, die door een brand veroorzaakt wordt. Op zondagmorgen 17 februari 1924 breekt er brand uit in de bollenschuur van de gebroeders Gerrit en Simon Twisk aan de Dorpsstraat (dezelfde plek waar nu Jan Twisk zijn bloemen- en plan- tenhandel heeft). Na het bran dalarm spoedt de brandweer zich naar het spuithuisje aan de Kramersweg en bij de De motorspuit Otto, die in 1920 is gekocht van de gemeente Zaandam. 8

Jaarboek Oud Castricum | 1995 | | pagina 8