De ligging van boerderij 'Noord Bakkum aan de Hoogeweg in 1830; direct om de boerderij kleine bospercelen en een moes tuin; daarnaast liggen weilanden. deze inleiding even in het kort worden aangegeven, terwijl verder in dit artikel de gehele stamboom in detail is uitge werkt. De oudste zoon Baltus Zoontjes wordt geboren in 1824; hij trouwt met Trijntje Oorthuis en zij wonen aan het Schulpstet in Castricum; zijn zoon Klaas Zoontjes, gehuwd met Aagje Orij, woont eveneens aan het Schulpstet. De tweede zoon Floris Zoontjes wordt geboren in 1825; hij trouwt met Maria Nijman en gaat in Heemskerk wonen. Zijn zoon, de latere jachtop ziener Hendrik Zoontjes komt met zijn gezin in Castricum wonen; zijn nakomelingen wonen vooral aan de Beverwijkerstraatweg te Castricum. De derde zoon Pieter Zoontjes wordt geboren in 1828; hij trouwt met Antje Mors en gaat in Egmond Binnen wonen. Zijn zoon Arie Zoontjes, gehuwd met Geertje Scholten, woont o.a. in Egmond Binnen en Beverwijk; hun afstammelingen wonen vooral in Beverwijk, Utrecht en Oldenzaal. De vierde zoon Gerrit Zoontjes wordt geboren in 1834; hij trouwt met Cornelia Albers en gaat in Beverwijk wonen. Hun drie zoons Nicolaas, Cornelis en Hendrik zetten deze tak voort met momenteel vooral afstammelingen in Beverwijk, Diemen, Nieuwegein en Rijnsburg. De boerderij aan de Hoogeweg te Bakkum-Noord, alwaar Cornelis en Klaas Zoontjes met hun gezinnen in 1830 wonen. Foto uit 1914; voor de boerderij de toenmalige bewoners, het echtpaar Cornelis Weijers en Maria J. Veldt. De afgebeelde schets geeft de ligging van de boerderij in 1830. De boerderij met bijgebouwen was omgeven door kleine bospercelen en een moestuin. Direct ten noorden en ten zuiden liggen twee bij de boerderij behorende grote percelen weiland van elk ruim 7 hectare. Eigenaar van de boerderij en vele landerijen in Bakkum Noord ter grootte in totaal van 50 hectare was Jonkheer Dirk van Hogendorp, wonende te 's Gravenhage. Op 23 mei 1821 heeft deze Jonkheer Dirk, toen student in de rechten op de Hogeschool te Leiden, deze boerderij en landerijen gekocht van Wouter Admiraal, een boer, die dan in Limmen woont. In de koopacte staat de boerderij als volgt omschreven: "een huismanswoning met stalling voor veertig koeien en twee paarden, hooijschuur, dorsch, boet, erve, tuin en boschland, genaamd Noord Bakkum, staande en gelegen te Bakkum". Vier zoons en stamvaders Van twee broers die met hun gezinnen op de boerderij wonen, krijgt Klaas slechts twee zoons, die zeer jong overlijden. Cornelis krijgt vier zoons: Baltus, Floris, Pieter en Gerrit. De huidige gene ratie Zoontjes stamt af van één van deze vier zoons die elk als een stamvader van een tak van de familie Zoontjes kunnen worden beschouwd. Achtereenvolgens zal de afstamming van elke zoon in De verspreiding van de naam Zoontjes Aan de hand van de gepubliceerde gegevens van de volkstelling van 1947 weten we van elke Nederlandse gemeente hoeveel men sen in dat jaar de naam Zoontjes dragen. Hieruit blijkt dat er in 1947 in Nederland 97 mensen de naam Zoontjes hebben. Hiervan zijn er 92 naamgenoten, die zijn terug te voeren tot de Castricumse familie Zoontjes en overwegend wonen in Noord Holland (70), in de stad Utrecht (11) en in Losser/Oldenzaal (9). De overige 5 naamgenoten met de naam Zoontjes wonen in Tilburg en omge ving; zij stammen af van de daar veelvuldig voorkomende familie Zoontjens (mèt n aan het eind); deze zijn door een ambtelijke ver schrijving aan de naam Zoontjes gekomen. Bij deze volkstelling wonen er in Noord Holland in totaal dus 70 mensen met de naam Zoontjes; de gemeenten met de meeste naamgenoten zijn in aflo pende volgorde: Castricum (29), Beverwijk (24), Limmen (5) en Velsen (3). De naam Seuntjes en Zoontjes Volgens de heer Brouwer van de afdeling Naamkunde van het P.J. Meertens-Instituut heeft zich in het Nederlands uit de oudwestger- maanse talen het woord zoon. respektievelijk zeun ontwikkeld. De -eu-vorm treffen we in westelijk Nederland aan. In de 17e eeuwse volkstaal van de Hollandse kluchten komen nog vele eu-woorden voor, die later door -oo- zijn vervangen. Mogelijk is men in soci aal opzicht meer waarde aan de -oo- klank (deftiger) in deze groep woorden gaan hechten, zodat niet 'zeun', maar 'zoon' het gangba re woord in het Algemeen Beschaafd Nederlands is geworden. 44

Jaarboek Oud Castricum | 1995 | | pagina 44