H :AM£R J\ m De bezittingen van de schout Pieter Kieft: de schout woning (het Knop- huis), het Schou tenhuisje, boerde rij Compaan en het achterliggende park het Schou tenbosch). De navolgende bewoners van het Knophuis In 1829 komt dus een einde aan de bewoning van het Knophuis door de Castricumse burgervaders. De bezittingen van Pieter Kieft worden gesplitst en worden door verschillende mensen gekocht. Zo koopt Arie de Bruijn uit Zaandijk het Knophuis. Hij is koop man en koopt het voor geldbelegging. De boerderij Compaan ernaast wordt gekocht door Cornelis Schermer, broodbakker te Castricum. Het park wordt gesplitst in een aantal akkers. Het koetshuis en de stallen worden door verschillende mensen gebruikt. Ook wordt het Knophuis in twee delen verhuurd. In de tijd van Arie de Bruijn krijgt het Knophuis de naam 'Duinzigt', heel toepasselijk, omdat in westelijke richting er een vrij uitzicht is op bijvoorbeeld de Papenberg. Na het overlijden van Arie de Bruijn in 1845 verkoopt zijn zoon Dirk het pand aan Coert Daniël Canne, predikant van de N.H. Kerk. In het voorste gedeelte woont op dat moment Xaverius Fornier, chirurgijn, voor een huur van 80 gulden en in het achter ste deel woont Jacob Muys voor 40 gulden per jaar. De paardestal en schuur met nog een stukje grond brengt nog 16 gulden per jaar op. Bij deze verkoop wordt de weg voor het herenhuis langs (nu Overtoom) de Toorentweg genoemd. Een jaar later, in 1846, verkoopt de predikant het huis met stal boet en erf en nog een klein gedeelte van het oorspronkelijke park aan Xaverius Fornier, de chirurgijn, die al in het herenhuis woont. Fornier is na het overlijden van de chirurgijn Bernardus Res in 1845 in Castricum komen wonen; hij overlijdt in 1855 en laat daarbij een vrouw met drie kinderen na. Zijn echtgenote Guurtje Castricum hertrouwt in 1859 met Frans Berkhout, bakker te Uitgeest. Als een van haar kinderen in 1862 sterft, besluit Guurtje Castricum voor de boedelscheiding haar bezittingen in Bakkum en Castricum in het openbaar te verkopen. De weduwe is nu voor eigenaresse, het resterende deel, omvat tende het erfdeel van haar kinderen, koopt ze bij deze verkoping zelf; de overige bezittingen worden aan derden verkocht. De weg voor het huis langs heette hierbij Kramersweg; zo heette toen ook De indeling van de boerderij begane grond) in het begin van deze eeuw (getekend door A. Korsman). rigtnwairrpul 39

Jaarboek Oud Castricum | 1995 | | pagina 39