i van enke- et gedeelte en Dr. en duintje ige houten eduwe van i twee ver- anderkot. ation gere de Mient :s, hij was eien. Zijn ijk in 1912 5n. ient is nog vezen door i 58 dorps- ef onderte- 'weging te i de Mient, \ar die weg 'ot Bakkum ers, tot het nde en ook naangaan- ie toestand chelpen of te brengen Ie weg hun um aan de brief zegt temen den m". Onbe- :r de Gul- heten. De begin van im komt in kmaar). e bronnen leent, een ;n gemeen- mschappe- ijn de ach- en van de deze eeuw. Algemene grond en hierop van '6 vanaf de 'ocht in de Woningbouw aan de Mient Direkt na zijn ambtsaanvaarding in 1918 weet burgemeester Lommen een sterke beweging op gang te brengen om Castricum te promoten. In 1919 wordt de vereniging 'Castricum Vooruit' opge richt, een vereniging die zich ten doel stelt wegenaanleg en werk gelegenheid te stimuleren, naast de recreatieve functie van Cas tricum. Zo laat de bouwvereniging St. Josef in 1919 aan de Mient 12 arbeiderswoningen bouwen en worden in de jaren die volgen meerdere enkele en dubbele woonhuizen aan de Mient gebouwd. Ook worden een aantal doorgaande wegen te smal bevonden of in een te slechte staat. Zo worden in 1924 plannen ontwikkeld om de Mient en de Bakkummerstraat te verbreden en de Zeeweg te bestraten. Voor de Mient worden voorbereidingen getroffen om de straat van 3 naar 6 meter te verbreden en de daarvoor benodigde gronden aan te kopen van de aanwonende eigenaren. Ook vindt de gemeenteraad dat de gevaarlijke bocht in de Mient bij de woning van Breetveld moet worden weggenomen. Breetveld wil aanvan kelijk niet ingaan op het financiële bod van de gemeente, maar uit eindelijk wordt er in 1925 overeenstemming bereikt, wordt zijn huis gesloopt en wordt de Mient verbreed en rechtgetrokken. Ook wordt dan het bovengrondse electriciteits net door een onder gronds net vervangen. In 1926 kwam dokter Leenaers naar Castricum om dokter Schoonhoff in zijn praktijk op te volgen. De eerste tijd woonde hij in "Huize Maja", tot voor kort hotel Komman. Later bouwde dok ter Leenaers op de plaats waar eerder het huisje van Gerrit Bos stond, een prachtig woonhuis met praktijk. Oorlog: de afgebroken woningen en hun bewoners Op last van de Duitsers moesten veel huizen aan de westkant van Castricum worden gesloopt om de 'Atlantik-wal' te kunnen verde digen tegen aanvallen in de rug. De gehele buurtschap 'de Duinkant', de Vinkenbaan, en de westkant van de Beverwijker straatweg en van de Mient moesten in 1943 worden gesloopt. De oostzijde van de Mient We verplaatsen ons nog even naar de jaren dertig, naar de bewo ners van de woningen, die in de oorlog moesten worden afgebro ken en naar de families die gedwongen werden te evacueren. Op de bijgaande schets zijn de afgebroken huizen aangegeven en zijn gemakshalve genummerd van 1 t/m 25. We gaan vanaf de Ruiter- weg de Mient op: links vooraan op de hoek woont Simon Stuif bergen, kruidenier (zie schets nr. 22); de winkel was door zijn vader. Bertus Stuifbergen, 'de kleine winst' genoemd. Daarnaast woonde (nr. 23) Hendricus Zandbergen, de voorouders van Joop Zandbergen, nu lid van de gemeenteraad. Naast Zandbergen woonden zuster Baars (nr. 24) en ook Jaap Verver, tuinder van beroep (nr. 25). Dan kwam een PEN-gebouwtje en vervolgens het Een schets van de huizen aan de Mient, die in de tweede wereld oorlog zijn afgebroken. De nummers zijn niet de oorspronkelijke huisnummers, maar worden gebruikt in de tekst en bij de foto 's. Vanaf de Ruiterweg is het eerste huis aan de westzijde van de Mient (op de schets nr. Ihet spoorhuis. waarin Hendrik Heijstek, de overwegwachter, woonde. In het huis op de voorgrond (nr. 2) woonde Alida de Munk, weduwe van Willem Castricum. Aan de Ruitenveg is de bakkerij van Hemmer nog zichtbaar. Het huis van Hein Zonneveld, de groenteboer (nr. J). rijtje huizen van woningbouwvereniging St. Jozef. De St. Jozefwoningen zijn als enige in deze rij niet afgebroken in 1943. In deze woningen woonde als eerste op de rij Jan Stroomer, gemeentewerker. Dan kreeg men Jan de Graaf, werkzaam bij de Hoogovens, vervolgens Piet Nijman, de gasfitter, Dirk Bakker, in die tijd delver bij het P.W.N. en eigenaar van het strandpaviljoen, daarnaast Maria de Munk, zij was weduwe van Henk van Zon. Arie van Weenen, metselaar. Jan Korver, gasfitter en stoker op de

Jaarboek Oud Castricum | 1995 | | pagina 33