De Mient: van zandpad tot straatweg In de vorige eeuw was de grens van de duinen heel anders dan nu. De Zanderij was er nog niet. de duinen liepen tot aan de Mient. De weg was een kronkelig zandpad, dat moeilijk begaanbaar was, in de zomer vanwege het mulle zand. 's winters door de modder. In het begin van de vorige eeuw was er nog geen doorgaande ver binding vanaf de Kramersweg over de Mient naar Bakkum. De eigenlijke hoofdweg vanaf Haarlem-Heemskerk liep via de Dorpsstraat. Alkmaarsestraatweg via Limmen naar Alkmaar. Deze hoofdweg was in 1820 aanzienlijk verbreed en op vele plaatsen nieuw aangelegd (zie hierover ook het 16e jaarboekje). De verbin ding naar de in de 18e eeuw nog zelfstandige gemeente Bakkum en de Egmonden ging via de zogeheten Bakkummerweg, een zij weg van de Dorpsstraat, die nu de Torenstraat. Ruiterweg, Vinkenbaan. Bakkummerstraat en de Van Oldenbarneveltweg omvat en voorbij de huidige kruising met de Zeeweg in de banne (gemeente) Bakkum uitkwam en aansloot op de Heereweg naar de Egmonden. Deze weg was niet veel meer dan een wat verharde zandweg. De Mient in het begin van de vorige eeuw In die tijd liep er vanaf de kruising Mient en Ruiterweg een zand pad. dat het verloop van de huidige Mient volgde tot even voorbij de huidige Dr. Leenaersstraat en daarna in een scherpe bocht naar rechts om een duintje heen ging. gelegen aan de oostzijde van de Mient. Het zandpad liep verder sehuinweg de duinen in. over de huidige Oude Schulpweg naar zee. Deze route over een gedeelte van de Mient was een route, die de schelpenvissers gebruikten van het Castricumse strand naar het Sehulpstet aan de Schulpvaart. Er was nog geen verbinding van de Mient met de Kramersweg, wel was er een smal voetpad door het bos van de Mr. Joachim Nuhout van der Veen. dat aansloot op een pad komende vanaf de Kramersweg en wat liep naar een van de zes huisjes, die toen het buurtje 'de Duinkant' vormde. Op de oudste kadastrale kaart uit 1832 is nauwkeurig de situatie rond de Mient aangegeven (zie hier onder). In die periode staan er slechts 3 huizen aan de westzijde van deze weg, niet ver van de Ruiterweg. Vanaf de Ruiterweg krijgen we eerst een klein huisje dat eigendom is van de Algemene Armen, hierin wonen Elisabeth en Aaltje Smit, twee zusters geboren in Krabbendam, 65 en 61 jaar oud, beiden weduwe en armlastig. Bij hen woont de 25-jarige Antje Baas. dochter van Elisabeth; ook zij wordt door de Algemene Armen onderhouden. In het huis ernaast wonen Willem Castricum, vleesslachter, tolgaarder en sehelpenvisser van beroep, zijn vrouw Grietje Mors en hun negen kinderen. In het derde en laatste huis wonen de zus en zwager van Willem en wel Dirk Knaap, arbeider en schelpen visser van beroep, zijn vrouw Willemijntje Castricum en hun dertienjarige dochter Neeltje. Toen Willem Castricum in 1809 zijn huis kocht, werd de ligging omschreven als "een huis met erf of hofsteegroot 224 roeden, lig gende aan het Duin. helend ten oosten den Notweg en ten noorden den Armen van Castricum"De Mient werd toen nog als notweg aangemerkt. Op een oud overzicht van de wegen in Castricum uit 1850 wordt de Mient vanaf de Ruiterweg (toen Bakkummerweg geheten) tot in de duinen 'de Gullenweg' genoemd, waarschijnlijk vanwege vooral zomers het gulle (mulle) wegdek. Volgens dit overzicht was de Gullenweg 3 meter breed en werd gebruikt en onderhouden door de schulpers. De aanleg van de spoorli jn in 1866 Een grote verandering bracht de aanleg van de spoorlijn in 1866 teweeg. De spoorlijn doorsneed de Gullenweg en naast de spoorlijn aan de oost kant werd vanaf de Ruiterweg de Gullenweg doorgetrokken tot aan de Kramersweg en verder als Stationsweg naar de Dorpsstraat, waarbij het geheel een verbinding vormde van de drie spoor wegovergangen met name bij de Beverwijker straatweg, bij Komman en bij de Vinkenbaan. Voor de aanleg van de spoorlijn werd veel zand gebruikt; de duinen die nog grensden aan de Mient werden afgegraven en zo ontstond er een nieuw stuk cultuurgrond 'de Zanderij'. De Mient ook toen nog niet veel meer dan een zandweg is steeds meer in gebruik gekomen als doorgaande weg van Heemskerk naar de Egmonden. De situatie van het gebied aan de Duinkant tussen Kramersweg en Ruiterweg in het jaar 1832. De Mient. dan nog een zandpad, loopt vanaf de Ruiterweg, nog niet door naar de Kramersweg, maar buigt naar het westen de duinen in en vindt zijn aansluiting op de huidige Oude Schulpweg. Wel loopt er door het bos naar de Kramersweg een smal voetpad. Bewoning rond de eeuw wisseling Een van de bewoners van de Mient omstreeks 1890 was Lourens Breetveld. hij was net als zijn vader Cornelis rietdekker van beroep. Lourens woonde in een klein bouwvallig houten huisje op boomgaard [tuin, erf of duin bouwland ■Kramersweg Bakkummerweg (Ruiterweg) Gullenweg (Mient) spoorlijn :Slimpad 31

Jaarboek Oud Castricum | 1995 | | pagina 31