Voorwoord Dit voorjaar is de Werkgroep Oud Castricum bijna volledig in beslag genomen door de voorbereidingen van de tentoonstelling over de 2e wereldoorlog. De tentoonstelling mocht er dan ook wel zijn. Wij hadden ons voorgenomen om bij de 50-jarige herdenking van de bevrijding een zeer bijzondere tentoonstelling in te richten in de historisch zo waardevolle oude Pancratius Kerk. Afgaande op de vele lovende reacties zijn wij zeker in deze opzet geslaagd. De tentoonstelling was opgebouwd rond het thema Castricum voor, tijdens en na de oorlogsjaren. Enkele facetten daarvan waren de mobilisatie, de bezetting, de activiteiten van het verzet, de eva cuatie, de afbraak van de huizen aan de Duinkant, Mient en Vinkenbaan. de vele bunkers, de militaire uitrusting en uniformen, een sfeervol ingerichte huiskamer uit de veertiger jaren en een indrukwekkende fotoserie over concentratiekampen. De tentoon stelling werd gecompleteerd met een doorlopende videofilm en diavoorstellingen. Veel materiaal was afkomstig uit de collectie van de werkgroep Oud Castricum. maar ook heel veel uniek mate riaal was afkomstig van derden, met name van de heren Blom. Elderhorst, Schouten, Van Tongeren en van de gemeente Castricum. Ook vele anderen hadden voorwerpen of foto's ter beschikking gesteld. Bij de opening van de tentoonstelling werd door de burgemeester op symbolische wijze een straatnaambordje onthuld om Gesina Veldt-van der Hurk. ook wel bekend als tante Sientje, voor haar rol in het verzet te eren. Behalve aan de tentoonstelling werd er door Oud-Castricum een lesbrief uitgegeven, werd meegewerkt aan de verschijning van de bevrijdingskrant en zijn er lezingen geweest in de aula van het Bonhoeffer College. oorlog naar andere oorden werden geëvacueerd. Een artikel beschrijft de geschiedenis van 'de Mient', die in het begin van deze eeuw nog niet veel meer was dan een zandpad; het artikel is rijk geïllustreerd met foto's van meer dan een halve eeuw geleden. Een artikel besteedt veel aandacht aan het zogeheten Knophuis: de historische boerderij van de fa. Steeman aan de Overtoom en ooit de woning van de Schout van Castricum. Als echte Castricumse familie wordt nu de familie Zoontjes gepu bliceerd; deze familie gaat terug tot omstreeks 1600 en heeft oor spronkelijk in Uitgeest gewoond. Aan het begin van de vorige eeuw vestigen de broers Cornelis en Klaas Zoontjes zich in de gemeente Castricum. Alle nu nog levende naamgenoten zijn afstammeling van genoemde Cornelis Zoontjes. Verder vindt U in dit jaarboekje de vaste rubrieken als Castricum honderd jaar geleden, het jaarverslag en de kroniek van 1994. Ik wens U veel leesplezier S.P.A. Zuurbier voorzitter Inmiddels is nu alweer het 18e jaarboekje verschenen met deze keer als hoofdthema 'de geschie denis van de Castricumse brand weer'. Aanleiding hiertoe vorm de dit jaar het 75-jarig jubileum van de Vrijwillige Brandweer. Vooral op basis van het vele archiefwerk, dat door oud brand weercommandant M. Hopman is verricht, heeft F. Baars op boei ende wijze de geschiedenis van de brandweer in Castricum beschreven. Het verhaal opent met de grote brand in 1795 in de dorpskom van Castricum rond de herberg (De Rustende Jager), waarbij 5 huizen in vlammen opgingen en 34 mensen dakloos werden. In dit jaarboekje vindt U twee artikelen van J. Glastra die han delen over de geschiedenis van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch vanaf de bouw tot in de oorlogsjaren en over de lotge vallen van de patiënten, die in de

Jaarboek Oud Castricum | 1995 | | pagina 2