"Het was een benauwde en angstige tijd, die je nooit meer ver geetaldus Arie Kossen. Zijn groep keerde het eerst terug op Duin en Bosch op 30 oktober 1945. een grote werkzaal als ziekenzaal werd ingericht. Het ongehuwde personeel van Duin en Bosch werd in slaapkamertjes gehuisvest op de bovenverdieping, terwijl de gehuwden al redelijk snel onderdak vonden in het stille stadje. Patiënten en personeel geëvacueerd in Medemblik. Hoofdgebouw te Medemblik. Medemblik Met als einddoel het zusterziekenhuis in Medemblik kroop in die bewogen junimaand in 1942 een lange karavaan autobussen, vracht- en verhuiswagens richting IJsselmeer, waar 162 mannelij ke patiënten en 40 personeelsleden zouden worden ondergebracht. De algemene leiding berustte bij dokter Kruytbosch: de dagelijkse leiding was in handen van zuster Frikkee. Oud-verpleegster Jeanne Kriekaard (in 1994 overleden) was er bij en vertelde me haar ervaringen: "De onlangst was uitermate har telijk en warm, het laatste niet in het minst door de grote ketels met stevige, smakelijke soep, die de keuken in Medemblik voor ons had bereid". Die ontvangst was haast symbolisch voor de fijne verstandhouding, die er in die lange evacuatietijd was ontstaan. Het ziekenhuis kende niet als Duin en Bosch paviljoens, maar het 'bloksysteem', waarbij de bevolking eigenlijk onder één dak woont, d.w.z. in twee grote vleugels en een hoofdgebouw. De Duin en Bosch-bewoners werden in een aantal door de Medemblikker patiënten ontruimde zalen ondergebracht, terwijl "In het ziekenhuis mengden onze mannen zich al gauw onder de Medemblikkers, omdat sommige zalen eigenlijk gewoon in elkaar overliepen. Het ging wederkerig en 's avonds was het vaak één grote familie en een en al gezelligheid. Tussen de personeelsleden waren de relaties eveneens prima, wat later zou blijken uit een handvol huwelijken, die er werden gesloten. Het eten was er heel lang goed en voldoende, maar in de laatste winter werd het steeds meer mondjesmaat net als overal. Licht en verwarming waren er de laatste maanden nauwelijk meer. Grote met hout gestookte en soms bar rokende en stinkende kachels zorgden nog voor wat behaaglijkheid. Het water werd tenslotte tot een minimum gerant soeneerdaldus Jeanne Kriekaard. die een trieste herinnering had aan die dag in maart '44 toen de Duitsers 9 Joodse patiënten van Medemblik en Duin en Bosch wegvoerden naar Auschwitz, waar ze het leven lieten. "We waren machteloos en verslagenbesloot ze haar verhaal. Aanvankelijk als huishoudelijke hulp, later in de grote keuken werkzaam heeft Gré Froma-Zonneveld aan die jaren in Medemblik -ondanks alles- veel goede herinnerin gen. "De verstandhouding tussen het interne perso neel van Medemblik en ons was prima en er ontston den van lieverlede hechte relaties tussen de broe ders van Medembik en de zusters en dienstmeisjes van Duin en Bosch. Op Duin en Bosch vond men in die jaren de omgang van broeders met dienstmeisjes maar zo zo", wil ze even kwijt. Een sterke, angstige herinnering heeft ze aan 15 januari '45 toen zo'n 100 man Grüne Polizei en Wehrmacht een grote raz zia hielden in het ziekenhuis, dat -overigens niet ten onrechte- door de Duitsers werd beschouwd als een broeinest van verzet en een verblijfplaats voor onderduikers. "Ik werd uit de keuken gehaald en door de beruchte Fischer, commandant van de Grüne Polizei, gesommeerd hem de weg te wijzen boven in het hoofdgebouw, waar hij kennelijk niet vond wat hij zocht. Ik ging trillend op mijn benen weer met hem naar beneden. Veel later hoorde ik dat zich op zolder een bekende Medemblikker ver zetsman schuilhield. In de vroege ochtend van die dag werd een aantal uitwonende personeelsleden - op weg naar hun werk- op een hoop gedreven en voor verhoor meegenomen naar het hoofdkwartier van de Grüne Polizei. De meesten werden vrij snel weer losgelaten, een paar moesten voor een verder verhoor naar Alkmaar, maar ook zij keerden gauw terug, behalve een paar broeders van Medemblik, die naar Duitsland werden getransporteerd. Een aantal jonge Medemblikker verplegers -bevreesd voor de Arbeitseinsatz in Duitsland- bracht de dag door in de verwarmingskelders, die zich onder het gehele complex uitstrekten. Ze kwamen na vertrek van de Duitsers weer te voorschijn, al hadden ze wel angstige ogenblikken gekend". Wat haar het meest is bijgebleven, was de beschie ting van een kleine Nederlandse vrachtboot door een Engelse Typhon op het IJsselmeer vlak onder de haven van Medemblik een paar weken vóór de bevrijding. Met een aantal doden en gewonden aan boord meerde de boot af langs het ziekenhuisterrein aan de Westerhaven, waar al snel de nodige en nog mogelijke hulp werd geboden. Een paar oudere Duin

Jaarboek Oud Castricum | 1995 | | pagina 28