Een ziekenhuis op drift De evacuatie van Duin en Bosch Juni 1942 Door velen werd het reeds gevreesd, door anderen mogelijk ver wacht: doch in juni 1942 werd de directie van Duin en Bosch geconfronteerd met een aan duidelijkheid niets te wensen overla tend bevel van de Duitse Wehrmacht tot ontruiming van het grote ziekenhuiscomplex met uitzondering van een paar bedrijfsgebou wen. zoals ketelhuis, centrale, wasserij en keuken. Het bericht kwam voor de directie als een donderslag bij heldere hemel en betekende voor bewoners en personeel zonder meer op zeer korte termijn evacuatie naar oorden elders in het land. Ik sprak erover met personen, die er nauw bij betrokken waren en zich er alles van konden herinneren, al is het 53 jaar geleden. Zij wisten er dikwijls kleurig en boeiend over te vertellen. Dat sommigen van hen al niet meer onder ons zijn. is een onontkoombaar gegeven. Limmen De directie en de centrale boekhouding en administratie werden voorlopig ondergebracht in een van de dokterswoningen, doch ver huisden evenwel spoedig naar een niet meer in gebruik zijnd schoolgebouw in Limmen. Van hieruit trachtten geneesheer-direc teur dr. Teenstra en hoofdadministrateur Van Keeken plus een aan tal medewerkers, contact te houden met de vier evacuatiebestem mingen in Warnsveld, Medemblik, Rosmalen en Den Dolder. Het onderhouden van deze contacten bleek later zeer moeilijk te zijn. Warnsveld "Ik werd met vele anderen aangewezen als begeleider van een groep van 195 mannelijke en vrouwelijke patiënten voor evacuatie naar de psychiatrische inrichting 'Groot-Grajfel' in Warnsveld", vertelde me oud hoofd-verpleegkundige Arie Kossen. toen nog jong verpleger. De groep werd ondergebracht in twee paviljoens waarover dokter Ten Raa de leiding had. "De huisvesting kon nooit optimaal zijn, want Groot-Grajfel kon normaal 700 mensen herbergen. Na ons arriveerde nog een groep vrouwen uit Santpoort, zodat er een overbezetting van 400 mensen was. De voedselvoorziening was aanvankelijk uitstekend, maar werd snel minder en er werd tenslotte bijna honger geleden. Een 'zwaar' onderhoud met de rentmeester van de stichting, een belangrijke figuur, leidde tot duidelijke verbetering, er kwam meer eten. De verstandhouding met het personeel van Groot-Grajfel was zonder meer prima, er werd met elkaar gezongen, zelfs toneel gespeeld, kortom we werden gastvrij ontvangen door onze collegain het dorp, die huisvesting aanboden aan het gehuwde personeel van Duin en Bosch. Ik en mijn vrouw met wie ik in het gemeentehuis van Warnsveld trouwde, woonden op kamers bij een collega". Toen de voedselsituatie minder werd kon men bij boeren in de omgeving naast melk, ook nog lang rogge en tarwe bemachtigen. "Ik kocht bij een heel goede boer zelfs een big tegen de geldende prijs per kilo. Niks geen 'zwartIk bracht hem in een zak achter op de fiets naar huis", lacht Arie Kossen bij de gedachte eraan. Het leven werd eind 1944. begin 1945 echt moeilijk toen Warnsveld in de frontlinie kwam te liggen. Het echtpaar Kossen bracht nog een dag of vier door in de kelder bij de buren, terwijl de granaten van de Duitsers en Canadezen en de gevreesde VI's van de Duitsers over het dorp gierden. "Begin '45 werd ik met andere collega 's bij toerbeurt tewerkgesteld bij het aanleggen van versterkingen en geschutsopstellingen voor de Duitsers. Ik zat midden in de winter aan de IJssel te kappen en te zagen voor 55 gulden in de week met zaterdags een worst en een brood mee naar huis". Arie Kossen kan er boeiend en met zin voor humor einde loos over vertellen. Over het wel en het wee van de patiënten schrijft dokter Ten Raa in zijn sober bijgehouden, doch veelzeggende dagboek over de laatste angstige maanden in Warnsveld: 23-1-45 Vandaag veel onrust in de lucht, bommen en schieten. 26-1-45 Moordende koude. 15 graden beneden nul. Brand stoffen slinken onrustbarend. 6-2-45 De hele dag bombardementen. Veel patiënten van nacht onrustig. Huilen en schreeuwen. 13-2-45 Rantsoenen vet en boter zeer sterk beperkt. Voor plm. 1500 patiënten is nog ca. 12 kg boter per week beschikbaar. Het middageten van de patiën ten is ongeveer de helft van gewoonlijk. Kolen zijn op en er moet met hout worden gestookt. 10-3-45 Door gebrek aan hout, stopt heden de centrale ver warming. Koude noordenwind, koud op alle zalen. 28-3-45 Met opgewektheid gevierd het 25-jarig dienstjubi- leurn van zuster Fekkes, vooral nu de gebeurtenis sen wijzen op een snel naderend einde van de oor log. 31-4-45 Vanmiddag is alles op en om het terrein in oor logsopstelling. De patiënten van de zolders zullen beneden op de grond slapen. Alle mobiele patiën ten blijven 's nachts in de kleren. 4-4-45 Om half twee 's middags begint een beschieting met granaten, die met korte onderbrekingen duurt tot 10 uur 's avonds. Na talloze granaatinslagen, die een mannelijke patiënt doodden, kwam om 10 uur 's avonds nog mitrailleurvuur op ons mannen- paviljoen. waardoor 2 patiënten op slag gedood werden. Toen kort na 1 uur vier voltreffers op ons vrouwenpaviljoen. Het was een hel toen de Canadezen door de gangdeuren naar binnen scho ten. Begeleid door br. Nonnekes, die een branden de lantaarn omhooghield, kon ik de Canadese offi cier overtuigen, dat dit een ziekenhuis was en geen militaire vesting, zoals hij op zijn kaart had staan. Het was zijn opdracht het gesticht volkomen te vernietigen. Even na ons gesprek hield het artille rievuur op ons gesticht op. 5-4-45 Een helse nacht om nooit te vergeten. Alle patiën ten tezamengepakt met het personeel in de bene dengangen. Niemand sliep. Alle personeel hielp voortreffelijk in de allerzwaarste omstandigheden. Tot zover het dagboek van dokter Ten Raa. De volgende dag was Groot-Graffel bevrijd. Vier patiënten lieten het leven en in de loop van de evacuatie werden de enkele Joodse patiënten, die van Duin en Bosch waren meegekomen, weggevoerd naar de vernietigings kampen in het oosten. 27

Jaarboek Oud Castricum | 1995 | | pagina 27