Bombardement op Vrouw en I in augustus 1940. "het A.N.P. meldt o.a. nog over den aanval van een Engels vlieg tuig op het Prov. Ziekenhuis te Castricum. dat het toestel tot half één boven het dorp cirkelde, blijkbaar om toch maar absoluut zeker te zijn dat het zijn doel goed zou raken" en besloot met de slotalinea: "Uit alles blijkt dat de Brit met opzet zijn bommen op het ziekenhuis heeft geworpen". Een ander blad berichtte heel uit voerig en gooide er nog een schepje bovenop met "de bevolking is zeer verbitterd over dezen laffen aanval" en "Algemeen noemt men het doelloos en misdadig. De vlieger heeft positief het zieken huis willen raken en is hierin ook goed geslaagd". Inmiddels deden de vele richtlijnen, de verbodsbepalingen en de beperkende maatregelen van de bezetter zich in het ziekenhuis steeds meer gelden en begonnen voedseldistributie en toenemende schaarste een goed funktioneren van verpleging en verzorging moeilijker te maken. Men improviseerde en maakte dikwijls van de nood een deugd. Ondanks dat probeerde men - voorzover mogelijk - alles nog zoveel mogelijk zijn gang te laten gaan en bleef er nog tijd over voor ontspanning zoals op zondagmiddag 26 april 1942 als de fanfare D.I.U voor bewoners en personeel een 'Solistenconcours' in de toneelzaal houdt en eigen leden om de prijzen en de punten strijden, zoals bijv. het saxofoon-kwartet dat met 59 punten een eerste prijs behaalt. De leden G. Ronk (altsax). J. van Gelder (sopraansax). H. Mars (tenorsax) en C. Stolk (bari tonsax) gaven een fraaie vertolking van 'Avondvertelling' van Joh. Zaagmans. Het zouden voorlopig de laatste opgewekte klan ken zijn op het Duin en Bosch-terrein. Boven het Noordhollands kustgebied, boven Castricum en Bakkum. boven Duin en Bosch pakten zich donkere wolken samen. Voor de bewoners van de dorpen en het ziekenhuis was de maat nog lang niet vol. Evacuatie Of de herinnering aan de geslaagde landing van de Engelse troe pen op de Noordhollandse kust in 1799 en uitmondend in de slag bij Castricum en Bergen de Duitsers ertoe bracht de hele Nederlandse kuststrook in de hoogste staat van verdediging te brengen, weten we niet. maar de nu nog hier en daar zichtbare res tanten van bunkers en kazematten wijzen erop. dat men dit deel van de 'Atlantik Wall' enorm wilde versterken. Dit had haast onvermijdelijk een evacuatie van hen. die de kuststrook bewoon den tot gevolg. De noodklok luidde voor Castricum. Bakkum en uiteraard voor Duin en Bosch en - misschien al eerder verwacht - kwam in de laatste weken van juni 1942 het bevel tot volledige ontruiming van het ziekenhuiscomplex. Op korte termijn moest men zorgen voor voldoende bussen om patiënten en personeel naar hun evacuatie-oorden te vervoeren, voor voldoende vracht wagens om veel meubilair als ledikanten, bedden, maar ook tafels, stoelen, kasten etc. over te brengen. Men slaagde er in die omvangrijke organisatie bin nen de gestelde termijn rond te krijgen. In de pavil joens had men de zorg voor 't gereedmaken van kle ding. medicijnen, beddegoed. huishoudelijk gerei, verplegingsartikelen. serviesgoed en wat dies meer zij. Met de inzet van alle krachten lukte alles won derwel en men kan gerust stellen dat de evacuatie en de voorbereiding ervan een immens grote operatie is geweest, een massale prestatie, zoals het ziekenhuis die in haar 33-jarig bestaan niet had gekend. Hoe verliep deze massale verhuizing, hoe hebben bewoners en personeel deze diaspora, die hen van het vertrouwde Duin en Bosch naar de vier evacuatie-oorden bracht, beleefd? Wat vonden ze in Warnsveld. in Medemblik. Den Dolder en Rosmalen? Hun ervaringen waren naast negatief (kon het anders?) toch ook dikwijls positief. Elke evacuatieplaats kreeg zijn eigen verhaal over die moeilijke periode, die in de laatste weken van juni 1942 begon en voor de laatst teruggekeerde groep uit Den Dolder in december 1946 zou eindigen. Die verhalen, veelal interviews met betrokkenen, vindt U in het volgende artikel getiteld "Een ziekenhuis op drift". Jaap Glastra. Bronnen: - Het Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch te Bakkum, Gedenkschrift uitgegeven ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan, 1959, door Dr. P. van Kleffens. - Jaarverslagen vanaf 1909. - Doctoraalscriptie stadssociologie, juli 1993. Marja Onrust. - Gesprekken met hen. die nog veel wisten. Geneesheer-directeuren van Duin en Bosch J.W. Jacobi 1.4.1903 - 27.12.1908 dependance Amsterdam 28.12.1908 - 5.12.1916 t F.A. Melchior 1.1.1917- 8.12.1918 t W.M. van der Scheer 1.6.1919- 1.3.1921 vertrek naar Santpoort A.M. Benders 1.6.1921- 1.6.1937 met pensioen P.E.M. Teenstra 11.7.1937- 3.1.1955 met pensioen mevr. J.A. Buiter- Kloosterman 1.3.1955 - 31.3.1976 met pensioen E.J.M. Crabbendam 1.8.1975 - 1.12.1992 met pensioen. 26

Jaarboek Oud Castricum | 1995 | | pagina 26