'Het Oude Huis' als theehuis voor bezoekers; sinds 1969 is hierin het museum ondergebracht. Tegen de opvattingen van de kerkelijke overheid in. waagde hij revu es te schrijven en op te voeren met een uiteraard gemengde bezetting en dat was in die dertiger jaren 'not done' in Castricum. Een moedi ge man, die ondanks alles volle zalen trok en daarnaast ook nog 40 jaar met verve in zijn dorp de rol van Sint-Nicolaas vertolkte. In 1911 werd ter geestelijke verheffing van het personeel een ver eniging 'Ontwikkeling' opgericht, die lezingen - al dan niet met lichtbeelden - organiseerde en onder meer als sprekers kende dr. Muntendam (Ned. Rode Kruis) en de grote natuurkenner Jac. P. Thijsse. Tenslotte maakte in 1924 het Zusterkoor 'Duin en Bosch' o.l.v. Stephan Jansen zijn entree. Het beperkte zich niet alleen tot zang in de vroege kerstmorgen in de paviljoens, maar trad ook naar buiten en kreeg later zelfs landelijke bekendheid door radio optredens o.l.v. de zangeres Jo Irnmink. Het was een voorloper van het latere Castricums Vrouwenkoor. Ja, niemand op Duin en Bosch kwam - cultureel gesproken - iets tekort. De fanfare maakte wel het meest furore niet alleen door haar vele optredens op Duin en Bosch, maar ook daarbuiten in Castricum, Bakkum. Limmen en elders, maar vooral door haar concoursresultaten. Vermelding verdient o.a. het optreden in Haarlem bij de grootse huldiging van de eerste Holland-Indië- vliegers in 1925. Twee coupletten van het Wilhelmus, gespeeld door D.I.U., onderstreepten het geheel. Onder leiding van achtereenvolgens de heren Slop, Peetoom, Joossen en na de Tweede Wereldoorlog van de bekende Zaanse dirigent Toon de Vries en na diens afscheid nog tot 1954 onder de heer A.N. v.d. Berg, leefde de fanfare het langst. Op 25 januari 1954 werd het laatste concert gegeven en was er voor de bekende fanfare geen 'da capo' meer. De andere verenigingen waren de fanfare - door gebrek aan leden en animo - inmiddels al voorge gaan. Ze hadden vanaf 1909 tot na de laatste oorlog de Duin en Bosch-bewoners en vele anderen het nodige plezier verschaft. Het zou uiteindelijk de in 1936 opgerichte vereniging O.V.A. (Ontspanning voor Allen) zijn, die èn personeel èn patiënten in clubverband samenbracht bij sport (de Vierdaagse in Nijmegen, voetbal, sportdagen etc.) en bij zang en muziek (de muziek- en zangclub van Br. Schilp). De algemene opvattingen t.a.v. de ont spanningstherapie hadden zich in die jaren ook in die zin gewij zigd. O.V.A. organiseerde ook toneel-, film- en muziekavonden in de toneelzaal en hield met uitzondering van de oorlogsjaren moe dig stand, tot zij op 1 januari 1966 ophield te bestaan. Haar taak werd gedeeltelijk overgenomen door de huidige Ontspannings- commissie die o m. nu elke week op de donderdagavond zorgt dat 'er wat te doen is' in de fraaie toneelzaal van de Clinghe. Personeel De eerste jaren van het ziekenhuis waren uiter aard 'pioniersjaren', waarin na de bouw van de paviljoens immers ook de verplegingsorganisatie vorm moest krijgen. Het verplegend en huishou delijk personeel was, zoals reeds eerder werd verteld, aanvankelijk intern en vormde door de ligging van het gebouwencomplex een vrij besloten gemeenschap, waarin men met elkaar de nodige afleiding en gezelligheid zocht en vond.In 1914 waren er 11 zusters en 9 broeders in de dorpen woonachtig, doch in 1917 waren dat nog maar 2 zusters tenslotte, een daling waaraan o.a. de schaarste in de eerste wereldoor log niet vreemd zal zijn geweest. Die oorlog zorgde in 1914 bij het afkondigen van de mobili satie voor de nodige problemen in het nog jonge ziekenhuis. Liefst 28 personeelsleden, waarbij een arts en elf verplegers, werden opgeroepen met als direkt gevolg ontruiming van twee mannenaf- delingen, die ter beschikking werden gesteld van het Ned. Rode Kruis, dat er zo nodig 50 zieken of gewonden zou kunnen onder brengen. In 1917 werden ze weer door Duin en Bosch in gebruik genomen. Voor de statistiek: in 1920 telde het ziekenhuis in totaal 48 broe ders en liefst 197 zusters. Vanaf de start van Duin en Bosch had den zij een 10-urige werkdag. In 1919 werd de 8-urige werkdag en de 45-urige werkweek ingevoerd. Hierdoor was er meer personeel nodig, dat niet gemakkelijk te werven was. Dit probleem en ook een bezuiniging op de hoge kosten van de provinciale ziekenhui zen resulteerde in 1924 in de terugkeer naar de 48-urige werkweek voor de verpleging. Daarnaast kwam er ook een reorganisatie van de diensten en werden er andere beperkende maatregelen inge voerd, die maakten dat de organieke sterkte van het verplegend personeel met 30 personen kon worden teruggebracht, die van andere diensten met 21Het aantal van de gediplomeerde verple- genden werd bepaald op 47 zusters en 23 broeders. De indienstne ming van leerling-verplegenden op arbeidscontract maakte moge lijk dat de kosten van salarissen en pensioenbijdragen van het zie kenhuispersoneel konden verminderen. Niettemin waren de lonen en salarissen van het Duin en Bosch- personeel bepaald nog wel aantrekkelijk en staken ze gunstig af bij wat de doorsnee Castricummer en Bakkummer verdiende. Dat dit - met name in de crisisjaren - wel eens leidde tot een verborgen jaloezie kan men zich voorstellen. Mede onder invloed hiervan ontstond er in Castricum al vroeg een afdeling van de toenmalige S.D.A.P., die snel groeide en werd er reeds in 1911 een afdeling van de Centrale Nederlandse Ambtena renbond opgericht, de voorloper van de huidige Abva/Kabo zou je kunnen zeggen. Twee jaar later organiseerden de katholieke amb tenaren zich in de R.K. Bond van Overheidspersoneel 'Sint Paulus'. In 1918 kreeg Castricum er nog een afdeling van de Alg. Christelijke Ambtenarenbond bij. Er was sinds de opening van Duin en Bosch duidelijk een andere wind gaan waaien in Castricum, die wat van de gezapigheid van vroeger had weggeblazen. De mensen van Duin en Bosch waren in de loop der jaren over het algemeen wel geïntegreerd en voelden zich lid van de dorpsgemeenschap. Een aantal van hen vervulde nuttige funkties in het verenigingsleven, was aktief bezig op vak- 24

Jaarboek Oud Castricum | 1995 | | pagina 24