:chterzij- ;n moest werden nu Van ïhorende ken. Het nog een het ope- besmet- hoog en ïsde bui- s. Boven overdek- ineelzaal elvuldig rschillen- uderdom de I Se. van de in (theehuis Duin en Je bouw den uit de icum laat naar ook te zich in en park- 1 door de sen en de 'oning en gebouwd n zich te tldoorlog :n aan de den deze :woond - ;n aan de newoners oud leer- :grip tij- ig zij het toveerd. erlijk de t eens de hoofdin- :en com- oningen inwonen- iemt men geleden 'zuster orden ze soneel èn nschers' verdient is schuin kerkje. Aanvankelijk was het bedoeld als badgelegenheid voor rustige en mobiele patiënten, die er zich onder toezicht van verplegend per soneel konden baden. Later kwam het ook ter beschikking van personeel en huisgenoten en in de latere jaren zelfs van dorpsbe woners, tot de komst van bad en douche in veel woningen het gebouwtje overbodig maakte. Nu is het in gebruik als opslagruim te voor de schoonmaakdienst en waar eertijds de douches stroom den, staat nu moderne reinigingsapparatuur en bussen met schoon maakmiddelen enz. De al van verre zichtbare watertoren voorzag Duin en Bosch een lange reeks van jaren van water uit eigen bronnen. Later voorzag de P.W.N. deels daarin en een aantal jaren geleden nam het pro vinciaal bedrijf die taak helemaal over. De niet meer toegankelijke watertoren (onbetrouwbare trappen e.d.) staat nu als een bedrijfs- monument in de schaduw van de centrale. Hij markeert Duin en Bosch vanuit de verte nog altijd samen met het speelse torentje van het Administratiegebouw. Het silhouet van de schoorsteen van het ketelhuis verdween, toen de stoom plaats maakte voor andere vormen van energie. Tenslotte nog even iets over het smalspoornet, dat zich over het terrein uitstrekte en de gebouwen onderling en met magazijn en keuken verbond. Het maakte vervoer van voedsel en ook andere zaken mogelijk en vormde een verre voorloper van de moderne gele cars, die nu haast geruisloos het terrein doorkruisen. Bestuur Nadat op grondslag van het Huishoudelijk Reglement voor het Provinciaal Gesticht voor Krankzinnigen genaamd Duin en Bosch een Commissie van Bestuur was ingesteld, werd dit besturend orgaan op 28 december 1908 door de Commissaris der Koningin geïnstalleerd en vergaderde het op 18 mei 1909 voor het eerst in het Administratiegebouw. Onder toezicht van Gedeputeerde Staten hielden de vijf commissieleden zich bezig met het bestuur van het ziekenhuis. De geneesheer-direkteur had naast zijn verantwoordelijkheid voor de zorg en behandeling van de patiënten, ook het personeel en het beheer van Duin en Bosch in alle facetten in zijn portefeuille. Een veelomvattende taak en al spoedig te groot geacht voor één persoon, waarna aanstelling en ontslag van verplegend personeel beneden de rang van hoofdverplegende en van alle dienstpersoneel werd over gedragen aan de Commissie van Bestuur. Benoeming en ontslag van de geneesheren, de adjunkt-direkteur der technische dienst, de apo theker en de adjunkt-direktrice (de hoofdbeambten) zou berusten bij Gedeputeerde Staten. Tot 1920 ontbrak in de Commissie van Bestuur het vrouwelijk element en was het bestuur van het zieken huis met zijn vele vrouwelijke patiënten en dito personeel dus een echte mannenaangelegenheid, maar het was nog maar 1920. In dat kader paste bijv. heel wel een regeling voor de tabaks-en sigarenvoorziening voor de mannelijke patiënten, aanvankelijk zonder enige compensatie voor de vrouwen, die dit terecht als een vorm van discriminatie beschouwd zouden hebben, als zij dit begrip reeds gekend hadden. Maar gelukkig werd een en ander rechtgetrokken met het besluit dat 'voor de werkende)vrouwelij ke patiënten voortaan vier maal daagsch één van de twee kopjes gesuikerd zal zijn, dit naar aanleiding van een verzoek om meer suiker voor koffie en thee'. Er werd in het nog zo prille Duin en Bosch kennelijk geducht op de kleintjes gelet. Bewoners Begin mei 1909 was het dan zo ver, de bewoning kon beginnen. De adjunct-directrice, een paar personeelsleden en enkele patiën ten die konden helpen bij het inrichten van de zalen, kwamen als 'kwartiermakers' van de Zwanenburgwal naar Castricum en op 25, 26, en 27 mei arriveerden de eerste bewoners uit Amsterdam op Duin en Bosch en eind 1909 werden er 30 mannen en 166 vrou wen verpleegd, allen afkomstig uit Noord-Holland. Toen bleek al dat de prognose ten aanzien van het aantal verplegingsbehoeftigen in onze provincie te somber was geweest en zou voor het nieuwe Verpleging in de open lucht. 21

Jaarboek Oud Castricum | 1995 | | pagina 21