Het korps uit 1971. Onder v.l.n.r.: R. Sprengers, A. Weda, J. Zijlstra, A. Burgmeijer, J. Brakenhoff, J. Weda, G. Bos, H. Twisk, G. Ronk Jr, J. Beerse, commandant M. Hopman, C. de Groot, P. Nolet, A. Houtenbos, A. Settels, W. Noordover, G. Zonneveld en H. Hemmer. Boven v.l.n.r.: C. van der Laan. G. Borst, P. Zomerdijk, H. Twisk. Tb. van der Himst en H. Nuijens. Brand in Villa Doornduijn in 1993. Over de laatste jaren is een aantal spectaculaire branden te mel den, waarvan de verwoesting van het zwembad De Witte Brug in de nacht van 5 op 6 juli 1987 de meest aansprekende is en die de landelijke pers uitvoerig heeft gehaald. De pomp van de autospuit 638 is hierbij beschadigd, maar kan weer hersteld worden. Flinke klappers zijn ook de branden van de Agrarische school aan de Oranjelaan in 1981 en op 10 mei 1983 de filterfabriek Golden Super op een binnenterrein tussen de Mient en Geelvinckstraat. Het gebouw wordt niet herbouwd, want het bedrijf vertrekt naar Uitgeest. Het jubileum van de Vrijwillige Brandweer Op 11 februari 1995 heeft de Vrijwillige Brandweer van Castri- eum op ludieke wijze haar vijfenzeventig jarig bestaan gevierd. De officiële receptie loopt uit in een ware happening met aftre dend ondercommandant Cees van der Laan als onbetwist middel punt van de feestvreugde. Hij wordt door burgemeester Schouwenaar na een geestige speech onderscheiden met de gou den eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Door commandant Hartog wordt hij tot erelid benoemd. Tijdens de receptie wordt een tableau aan het brandweerkorps aangeboden, waarop alle namen van de manschappen staan vermeld, die in de 75 jaar dienst hebben gedaan. Opvallend is, dat de lijst slechts 101 namen bevat, een overtuigend bewijs dat de brandweermannen hart voor de zaak hebben en zich met plezier voor de gemeenschap inzetten. Hoe de toekomst er uit zal zien. moeten we afwachten. Nieuwe ontwikkelingen staan voor de deur. waarop de organisatie van de brandweer een antwoord zal moeten vinden. De snel veranderende maatschappij eist een steeds verdergaande professionalisering van het korps. Het werkterrein heeft zich in de laatste decennia razendsnel uitgebreid, hetgeen kennis over een zeer breed terrein vergt. Mogelijk dat in de verre -of wie zal het zeggen- al nabije toekomst meer beroepskrachten moeten worden ingezet. Een boeiende geschiedenis Sinds de grote brand van 1795 is er veel gebeurd met de brand weer. Aanvankelijk moet de gehele dorpsgemeenschap meewer ken om met zeer beperkte middelen de branden te blussen. Het 15

Jaarboek Oud Castricum | 1995 | | pagina 15