Jaarverslag 1992 Het verslagjaar 1992 was een druk, boeiend, bijzonder en succes vol jubileumjaar voor de werkgroep. Het jaar begon met het in gebruik nemen van de verbouwde werkruimte "De Duijnkant", waar gedurende de eerste maanden van het jaar door verschillende groepen keihard gewerkt werd aan de voorbereiding van het jubileum in mei, het schrijven van het jubileumboek en het samenstellen van een tentoonstelling in de bibliotheek. Intussen gingen de activiteiten van de groepen archeologie, inventarisatie en computer, jaarboekje en archiefonderzoek èn foto en fdm gewoon door. Viering jubileum In mei vierde de werkgroep het 25-jarig jubileum! Bij deze gelegenheid werd het boek "Op zoek naar Castricums verleden" door de werkgroep gepresenteerd. Het eerste exemplaar van dit boek werd aangeboden aan de heer J.M. Schouwenaar, burgemees ter van Castricum, bij de opening van een tentoonstelling over Castricums verleden in de bibliotheek van Castricum. Er was veel belangstelling en waardering voor het boek; de tentoonstelling werd druk bezocht en oogstte ook vele complimenten. De werkgroepleden zelf sloten de jublileumviering in september af met een boottocht op de Vecht en een bezoek aan kasteel Groenendaal. Aktiviteiten werkgroep archeologie Aan de Heemstederweg, nabij de buurtschap Heemstede aan de zuidrand van de gemeente Castricum, werden door een lid van de werkgroep twee plaatsen getraceerd van bewoning: op één plaats werden scherven aangetroffen en honderd meter zuidelijker bouwpuin en scherven van 16e eeuws aardewerk. Jammer genoeg is dit perceel jaren geleden diepgeploegd en kan het als verloren beschouwd worden. In de nabijheid is er een Romeinse munt gevonden door een zogenoemde schatgraver. Gelukkig is deze munt later aan de werkgroep overgedragen en inmiddels opge stuurd naar het Rijks Penningkabinet voor determinatie. Aan het Oosterzij zijn door leden van de werkgroep dicht bij- elkaar twee plaatsen gevonden met streepband scherven en hutteleem en stukjes houtskool; ook deze plek is eerder geploegd. Zoals hij dit al jaren doet, reikte de heer Beentjes, tuinder op de Goudtuinen, de werkgroep ook dit jaar weer diverse archeolo gische materialen aan. Het was een grote verscheidenheid aan hutteleem, slachtafval, speelschijfjes, spinklosjes, aardewerk- scherven uit verschillende perioden. Er was ook een middel eeuwse schijffibula bij van rood email met een ingekrast Andreaskruis. Op een paar honderd meter afstand van het zelfde gebied, de Goudtuinen, zijn door een inwoner van Castricum nogmaals drie van dergelijke schijffibula's gevonden als oppervlaktevondst. Deze fibula's werden ook aan de werkgroep overgedragen. Bij restauratiewerkzaamheden aan de Nederlands Hervormde kerk is een hoeveelheid zand naar een andere plaats overgebracht. Daar heeft een lid van de werkgroep met een detector diverse middeleeuwse muntjes weten te bergen; te zijner tijd volgt hiervan een verslag. Een verslag van een onderzoek tijdens de restauratie werd reeds in het 15e jaarboekje gepubliceerd. Bij de aanleg van een transportleiding vanaf het Hoogovensterrein naar de Wieringermeer vond een lid van de werkgroep op de grens van Heemskerk en Castricum aan de zuidzijde van de Korendijk aanwijzingen van bewoning. Een en ander is met archeologen van het R.O.B. verder onderzocht. Er werden diverse greppelsporen gevonden en streepband aardewerk. Een verslag hiervan is opge nomen in een rapport van het R.O.B. Activiteiten werkgroep historie Door enkele leden van de werkgroep werd wekelijks op het streekarchief te Alkmaar onderzoek verricht naar de historie van Castricum. In het verslagjaar had dit vooral betrekking op de onderwerpen voor het 15e en 16e jaarboekje o.a. betreffende de Nederlands Hervormde kerk, de spoorlijn en het stationsgebouw, de stambomen van de Castrieumse families Groentjes, Stet en Schermer, en de rubriek Castricum honderd jaar geleden. Bovendien werd op het streekarchief een begin gemaakt met een onderzoek naar de gezondheidszorg in Castricum in vroeger eeuwen en werden de raadsnotulen uit de vorige eeuw doorge werkt om de grootte en de samenstelling van het gemeentebestuur vast te stellen. Op het Rijksarchief te Haarlem werden aanvullende gegevens over de stambomen van Castrieumse families gezocht en werd het onderzoek voortgezet naar alle Castrieumse zaken uit de archie ven van het Provinciebestuur over de periode 1814 - 1836 ten behoeve van een artikel over burgemeester Pieter Kieft en een artikel over de aanleg in 1820 van de Rijksweg door Castricum; voor dit doel werd ook het archief van Rijkswaterstaat geraad pleegd. Archiefvorming en bibliotheek In de archief- en werkruimte "De Duijnkant" werd het werk aan de inventarisatie en archivering van kaarten en prenten voortge zet. Voor een betere toegankelijkheid van de bibliotheek van de werkgroep werd een deel van het eigen boekenbezit in de compu ter opgenomen. Verscheidene foto's uit particulier bezit werden gereproduceerd en aan de collectie toegevoegd. Voor de bibliotheek zijn verschillende nieuwe boeken aange schaft, waaronder verschillende titels uit de Hollandse Histo rische Reeks. Foto, film en donateursavonden Ook dit jaar weer werden door Jaap Stuifbergen en Loek Zonneveld twee geslaagde dia en filmavonden georganiseerd. De belangstel ling voor de film van meester Zinkweg was overweldigend; ook voor de tweede donateursavond met dia's blijft het Castrieumse en Bakkumse publiek in groten getale opkomen. De rubriek "Vroeger en nu", die gebaseerd is op foto's uit het foto-archief van de werkgroep, verschijnt eens in de maand in Het Nieuwsblad van Castricum en wordt blijkens de reacties ook zeer intensief gevolgd door velen. 60

Jaarboek Oud Castricum | 1993 | | pagina 60