Beverwijk en trouwt in 1900 met Johanna M. Rijs; uit hun huwelijk worden o.a. Jacobus W. en Willem Stet geboren. Jacobus had een bloemenzaak in Beverwijk; zijn kinderen wonen in Beverwijk en Schagen. De Warmenhuizer tak Cornelis Simonszoon Stet, geboren in 1765, woonde in Warmenhuizen en later in Schoorl. Ten tijde van de aanleg van het Noordhollands Kanaal had hij een herberg. Hij is in 1844 in Schoorl overleden. Uit zijn huwelijk met Antje Overtoom worden de zoons Pieter in 1797, Simon in 1799 en Cornelis in 1808 geboren. Pieter Corneliszoon Stet was arbeider, winkelier, tapper en stierenleider, woonde in Warmenhuizen, alwaar hij in 1873 is overleden. Uit zijn huwelijk met Antje Swarekant worden 12 kinderen geboren, waarvan alleen zoon Cornelis, geboren in 1835 en gehuwd met Trijntje Zoon, deze tak zal voortzetten. Deze Cornelis, landbouwer in Warmenhuizen, zal via zijn vier zoons Nicolaas (geboren in 1869 en gehuwd met Maartje Metzelaar), Pieter (geboren in 1874 en gehuwd met Theodora C. Baltus), Cornelis (geboren in 1876 en gehuwd met Aafje Admiraal) en Johannes (geboren in 1878 en gehuwd met Anna. M. Dekker) voor een groot aantal afstammelingen zorgen. Deze afstammelingen kwamen vooral van Pieter Stet (zoon van voornoemde Pieter Stet uit 1874) uit diens huwelijk met Hendrika Hensen, van Nicolaas (zoon van Cornelis uit 1876) uit diens huwelijk met Jacoba Schrijver en van Johannes Stet (zoon van Johannes uit 1878) uit diens huwelijk met Alida Slingerland. Simon Corneliszoon Stet was arbeider en woonde in Heerhugowaard, alwaar hij in 1852 is overleden. Uit zijn huwelijk met Antje Hageman worden 7 kinderen geboren, waarvan de zoons Gerbrand en Cornelis, resp. geboren in 1828 en 1835, voor afstammelingen zorgen. Gerbrand, arbeider, woont in Heerhugowaard, trouwt met Maartje Groot; uit hun huwelijk worden geboren in 1863 de zoon Jacob (trouwt met Maartje Broersen), in 1871 zoon Dirk (trouwt met Maartje de Haan) en in 1875 zoon Gerbrand (trouwt met Leentje Bakker). Jacob Stet en Maartje Broersen wonen in Oudkarspel; van hun vijf zoons zijn er twee geëmigreerd naar Nieuw Zeeland; van zoon Jacob, gehuwd met Veronica Prinsen wonen in Noord-Holland nog enkele nakomelingen. Dirk Stet en Maartje de Haan wonen in 'de Kil' te Heerhugowaard; zij geven de naam Stet vooral in Heerhugowaard door via hun zoon Nicolaas Stet, gehuwd met Berendina Heutink en via zoon Gerbrand, gehuwd met Hendrika Epskamp (N.B. Theo Stet van het meubel- en caravanbedrijf is afkomstig uit de Castricumse familie Stet -zie aldaar nr. 26). Gerbrand Stet en Leentje Bakker woonden in Warmenhuizen; diens zoon Gerbrand, aldaar geboren in 1909, trouwde met Johanna de Lange. Cornelis Simonszoon Stet, geboren in 1835, arbeider, woont in Heerhugowaard en is aldaar in 1885 overleden; hij trouwt in 1869 met Elisabeth Pauw. Uit dit huwelijk worden geboren in 1872 zoon Simon (gehuwd met Anna de Goede), in 1879 zoon Cornelis (gehuwd met Maartje Wiese) en in 1883 zoon Johannes gehuwd met Cornelia Bruin. Vooral deze Johannes zet deze tak voort via zijn zoon Cornelis P. Stet, geboren in 1907, tuinbouwer en gevangenbewaarder, die woonde in Alkmaar en gehuwd was met Anna Schuit. Keren we weer terug naar Cornelis, de jongste zoon van Cornelis Stet en Antje Overtoom; hij is geboren in 1808, arbeider, woont eveneens in Warmenhuizen en trouwt in 1835 met Dieuwertje Hoek. Hun zoon Cornelis, geboren in 1842 trekt naar Amsterdam, hij is conducteur, trouwt in 1872 met Margarita Roland en zet de naam Stet in Amsterdam voort. Zijn zoon, eveneens Cornelis Stet geheten, trouwt met Bertha Johannessen. Uit hun huwelijk wor den in het begin van deze eeuw drie zoons te Amsterdam geboren en wel Cornelis, Johan en Andries; met hen sterft de tak Stet van Cornelis uit. De conferencier Kees Stet Kees Stet is vooral bij de ouderen zeer bekend; in de vijftiger en zestiger jaren genoot hij landelijke bekendheid door voor radio en t.v. en op de grammofoonplaat zijn verhalen in het Westfries voor te dragen. Kees Stet schotelde zijn publiek op zijn eigen speci fieke wijze de meest kostelijke boerenhumor voor, zich afspelend in het Westfriese land van jaren her. Kees Stet heeft echter met de familie Stet geen enkele relatie; Kees werd geboren in Heerhugowaard op 9 juni 1900 als Pieter Kroon; hij overleed in Alkmaar op 3 sept. 1979. Hij bouwde gedurende zijn carrière een ijzersterk repertoire op van Westfriese voordrachten. Overal in het land heeft hij op de planken gestaan. 'Kees Stet van Ierswoud', zoals hij zich noemde, bracht zijn jeugd door in Winkel. Volgens zijn verhaal woonde daar in de buurt een echte Kees Stet. Piet Kroon zong toen samen met zijn broer levensliedjes op Westfriese feesten. Tientallen jaren later werden twee elpees met voor drachten van Kees Stet uitgebracht: 'Een halve eeuw Kees Stet' en 'Kees Stet vertelt verder', die de winkels uit vlogen en die leidden tot een ongekend aantal optredens en tot twee televisieprogramma's. In totaal zijn er niet minder dan vijf langspeelplaten van zijn werk gemaakt. Vele leden van de familie Stet kregen de vraag gesteld of zij familie van Kees Stet waren. De verspreiding van de familie Stet in Nederland De familie Stet heeft zich bijna uitsluitend in Noord-Holland op grote schaal verspreid. Bij de meest recent gepubliceerde volks telling van 1947 komen in Nederland in totaal 244 naamgenoten voor. Hiervan wonen er 235 in 29 gemeenten in Noord-Holland. De gemeenten met de meeste 'Stetjes' in 1947 zijn: Amsterdam (31), Castricum (29), Heerhugowaard (29), Velsen(26), Langedijk (16), Heiloo (13), Warmenhuizen (11), Alkmaar (10), Haarlem (9), Avenhorn (6), Wormerveer (6) en nog 17 gemeenten met 3 of minder naamgenoten. In de overige provincies vinden we slechts een verdwaalde Stet met name drie Stetjes in Rotterdam, twee in Hoogland (Utr) en in Kerkrade, en één enkele Stet in Tilburg en in Den Haag. Van de familie Stet bestaat voor zover nagegaan kon worden geen familiewapen. Stamboom In het bijgevoegde schema is de stamboom van de Castricumse familie Stet weergegeven; onder de toegevoegde nummers 1 t/m 47 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid van het schema zijn alleen de gehuwde mannelijke naamgenoten opgenomen. N.B. Tenzij anders vermeld in de hierna volgende uitwerking, hebben de geboorten, huwelijken en overlijden in Castricum plaatsgevonden; de afkorting EB staat voor Egmond Binnen.

Jaarboek Oud Castricum | 1993 | | pagina 42