4 >oven de nden Jan maar die vertoom. :h. Broer enz. Met maar één roor zijn dreigden ik je aan Huisje nr. 2 van Frans en Jaap IJpelaan. Naast Ooms op nr. 8 woonde Piet de Vries, die Rooie Piet werd genoemd. Of dat nu kwam omdat hij rood haar had of omdat hij zich sterk inzette voor de Katholieke Arbeiders Bond is ondui delijk. Piet werkte op Duin en Bosch als opperman en was tevens tientallen jaren wethouder. Een anekdote uit die tijdWe gaan terug naar de raadsvergade ring van 6 september 1926; er is een meningsverschil over een te plaatsen urinoir. Raadslid P. Twisk sprak zijn verontwaardiging uit over de slechte toestand van het "urinor" bij het station. Wethouder P. de Vries, vrezende dat het gras voor zijn voeten zou worden weggemaaid, was even verontwaardigd over het "urinor", maar wist ook nog de oorzaak te vertellen: "Het water loopt de verkeerde kant uit, ik geloof dat *t het beste is om andersom te gaan staan!" Het woord urinoir was voor de raadsleden moeilijk uit te spreken, maar de voorgestelde oplossing was simpel! Verder met de Vinkebaan. Naast Piet de Vries had men de varkens-, runder- en paardenslager Jan Huiberts, vervolgens fotograaf Jan Hartog en de timmerfabriek van Adrianus (Janus) Hopman. Hopman afkomstig uit Egmond was als krullenjongen in dit vak begonnen. Als gezel werkte hij in verschillende plaat sen. Omstreeks 1918 was hij knecht bij Toon Borst in Bakkum. De ondernemingsgeest van Hopman leidde ertoe, dat hij zelf een zaak begon. Hij kocht in 1920 een stuk grond aan de Vinkebaan, bouwde hierop een kleine loods en werd eigen baas. Met zeer hard werken kwam een prachtig bedrijf tot stand. In 1928 werd om en over de oude loods een nieuw bedrijfspand gebouwd. Het werk in het oude gebouw ging gewoon door totdat de vloer gelegd moest worden. Op het gebied van de sport was Hopman zeer aktief. Omstreeks 1920 richtte hij in Castricum een gymnastiekvereniging op, met de naam "Vlugheid en Kracht". Door gebrek aan belangstelling en ook wel door tegenwerking ging de vereniging na enkele jaren over de kop. Bij het oude CSV heeft Hopman ook nog gevoetbald o.a. met Dorus Schermer, de latere keeper en voorzitter van Vitesse. Naast Hopman op nr. 18 was groenteboer Willem Nanne gevestigd. Daar kon men tevens potten, pannen, garen enz. verkrijgen; een kleine supermarkt dus. Naast de winkel van Nanne liep een pad naar de Duinenboschweg, nu de Zanderijweg genoemd. Aan twee kanten stonden eist-hagen en in de volksmond werd het "het padje van Nanne" genoemd. Naast het pad woonde Doris Brakenhoff, tuinder en Arie Stet, die bij de gemeente werkte, 's Morgens en 's avonds ging hij met de ladder op zijn schouder op pad om de gaslantaarns in het dorp te doven respectievelijk aan te steken. Naast Stet woonde slager Jan Jonker (opvolger van slager Osthei- mer). Slager Jonker kreeg 14 kinderen en dat werden bijna ks vanaf en rechts Nummers 12 - 20: Hartog, Hopman, Nanne en Brakenhoff. Timmerfabriek 'De Volharding' van A. Hopman omstreeks 1925. Op de foto staan rechts Janus Hopman met zijn kinderen Sjaan en Martinus. De motor waarmee Hopman de provincie doorkruiste is een 4 cyl. A.E.C. allemaal hele goede sportlui. Op een gegeven moment draaide het le elftal van Vitesse bijna geheel op de Jonkers. Naast dit gezin woonde Van Beek. verpleger op Duin en Bosch. Dan volgde Tiemstra, overwegwachter en bestuurslid van CSV. Op nr. 32 woonde tuinder Hendrik Wulp die zijn moeilijk ter been zijnde vrouw zittend in een leunstoel per bakfiets vervoerde. Op nr. 34 woonde Trijn Brakenhoff. die Trijn Lunt werd genoemd, naar haar vader, want dat was Jan Lunt (Brakenhoff). Naast haar woonde Grietje Limmen, schoonmaakster van de Augustinus- school. 35 Varkens-, runder- en paardenslagerij Huiberts.

Jaarboek Oud Castricum | 1993 | | pagina 35